א', תושב נתניה, מצא עצמו לפני החג ניצב מול אנשי חברת הגבייה "הדס" ועיריית נתניה, כשחובו בן ה-400 שקלים תפח במהירות לסכום של כ-1,500 שקלים, אלא שבחברת "הדס" עיקלו לא' את חשבון הבנק, בעקבות מצבו הכלכלי הקשה והעובדה כי הוא מחוסר עבודה, ולא יכול היה לעמוד בתשלומים.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

בתחילת השבוע שעבר נשמעו דפיקות בדלתו של א' ובפתח עמדו זוג מעקלים אשר נכנסו לביתו ודרשו ממנו לשלם את החוב.

כאשר בישר להם כי אין לו כסף מיותר, על אחת כמה וכמה לפני חג הפסח, הזמינו השניים את משאית החברה והודיעו לא' כי בכוונתם לעקל את תכולת הבית, זאת לעיני ילדותיו הצעירות. כמוצא של הרגע האחרון התערב לטובת א' קרוב משפחה אשר הציע לשלם חלק מהסכום על מנת שתכולת הבית לא תעוקל ערב חג הפסח.

אגרסיבי ומאיים
רבות נכתב על שיטות הגבייה של חברת "הדס" לאלו החייבים כספים לעירייה בגין אי תשלום דוחות חנייה. לא פעם מוצאים עצמם החייבים מול חובות תשלום גבוהים בהרבה מסכום הדוח המקורי, דבר שמוביל במקרים רבים לעיקול חשבונות בנק, רכב ואף לעיקול תכולת הבית.

סיפורו של א' רחוק מלהיות מקרה בודד, והכעס הגדול של המשפחה מופנה כלפי העירייה וחברת "הדס", אשר לטענתם תמוה המועד בו בחרו לבצע עיקולים, בתקופת החגים.

"ההתנהלות הזאת חמורה", אמרה השבוע אשתו של א'. "אנחנו משפחה קשת יום, ניתקו לנו כבר את זרם מים, ניתקו לנו את הגז, החשבון שלנו מוגבל ואין לנו מאיפה להוציא כסף. הם הצמידו אותנו לקיר, לא איכפת להם מה קורה עם החייבים. כואב לי כל כך שעושים כך לאנשים, לא ייתכן שיהרסו לנו את החיים בשביל 1,500 שקלים".

האישה מספרת כי המעקלים אשר הגיעו לביתה התנהגו באגרסיביות ואיימו על בני המשפחה.

"הם העמידו אותנו בחוסר ברירה. אחד המעקלים אמר שאלך לקחת כסף מההורים שלי או מהשכנים, זה לא משנה לו מאיפה, העיקר שיגיע הכסף.

כשהסברנו לו שאין לנו מאיפה להביא כסף הוא התקשר לנהג המשאית ואמר לנו שהיא בדרך על מנת לעקל את הבית. הכל קרה מול בנותיי, השרויות מאז בחרדה וכל הזמן בודקות שהדלת נעולה. הם התנהגו אלינו בצורה בריונית, כאילו
שאנחנו פושעים, כואב היה לראות את זה".

אכזבה מראש העיר
האישה מספרת על אכזבתה מהתנהלות ראש העירייה, מרים פיירברג. "מסתבר שכל היופי של העיר הזאת הוא על הגב שלנו, המסכנים שאין להם מה לאכול בבית.

"ראש העירייה הייתה צריכה לתת הוראה מפורשת שלא לגרום לאנשים את הדברים הללו, היא הייתה צריכה לדאוג לי ולאנשים כמוני. אני זועקת את הזעקה על מנת שתתעורר ותראה מה קורה בעיר, שיהיה לה איכפת מהתושבים ומהכאב שלנו.

"אף אחד לא רוצה חובות וגם ככה אנחנו נתמכים על ידי עמותות שדואגות לנו לקראת החגים, וממנה אנחנו לא מבקשים כלום, רק שלא תגרום לנו בכי וכאב ולדחות ביצוע הוצאות לפעול לאחר החגים".

בעקבות פניית "ידיעות נתניה" נמסר מעיריית נתניה, כי "עד לאחר חג הפסח לא יבוצעו על ידי חברת 'הדס' הליכי עיקול ברישום והוצאת מיטלטלין בפועל על פי הנחיות העירייה".