תלונות קשות נגד מספר רופאים מבית החולים "לניאדו" בנתניה בטענה לאי דיווח על תקיפה חמורה שבוצעה לכאורה על ידי חוקרי שירות הביטחון הכללי (שב"כ), בעציר אשר טופל במיון בית החולים באוגוסט 2008.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

"הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל" יחד עם עמותת "רופאים לזכויות אדם בישראל" הגישו לאחרונה את התלונה למשרד הבריאות, להסתדרות הרפואית ולמשטרת נתניה. על פי הנטען בתלונה, הרופאים ב"לניאדו", שהעניקו טיפול רפואי לעציר הפצוע, שטען כי הוכה על ידי חוקריו, לא דיווחו על כך לרשויות כנדרש בחוק.

בנוסף, בימים אלה הוגשה עתירה לבג"ץ על ידי העציר והוועד הציבורי נגד עינויים בישראל בנושא, נגד היועץ המשפטי לממשלה, במטרה להורות לו להשיב מדוע לא הפעיל את סמכותו והורה למחלקה לחקירות שוטרים לפתוח בחקירה פלילית נגד חוקרי השב"כ המעורבים בדבר חשדות כבדים לשימוש בעינויים, בתוך פרק זמן סביר מיום הגשת התלונה.

שלוש שנים לאחר המקרה מספר העציר, ג'יהד מוג'רבי, על אותן שעות קשות ב"לניאדו", בהן חזר שב וטען בפני רופאיו כי הוכה קשות, אך איש מהם, כך עולה מעתירתו, לא דיווח על כך.

המכות בחקירה
מוג'רבי, (23) תושב טול כרם, מספר שנעצר בחודש אפריל 2008 בחשד ל"מעורבות בלתי ישירה" בפיגוע הירי באזור התעשייה "ניצני עוז", בו נרצחו שני מאבטחים.

מוג'רבי הובל לבית המעצר קישון, שם לדבריו הוכה והושפל לכאורה על ידי חוקרי השב"כ. הוא מספר שמאוחר יותר הוא הוצא מבית המעצר והובל אזוק, כשעיניו קשורות, לדירה במקום שאינו ידוע לו, שם נחקר, ולטענתו הוכה עד זוב דם. לאחר מכן הובהל ל"לניאדו".

"הגענו לדירה, אני אפילו לא יודע איפה זה היה. בהתחלה חקרו אותי והלכו. פתאום נכנסו בלילה שני אנשים שאני לא מכיר. היה חושך בדירה, השניים היו בלבוש אזרחי ונתנו לי מכות בחזה, בגוף וגם בראש. הם הכו בי באגרופים ונתנו לי מכות עם קת של אקדח. נשכבתי על הרצפה מהמכות. הייתי זרוק. ירד לי הרבה דם", משחזר מוג'רבי מה שעבר עליו לטענתו בדירה.

"הם ראו את המצב שלי והזמינו חובש, אני אפילו לא יודע מאיפה. אני זוכר שהוא לבש חלוק לבן. החובש ראה אותי ואמר לחוקרים: 'המצב שלו מצריך בדיקה בבית חולים'. הוא חיבר אותי למכונת חמצן, לא היה לי אוויר. שמו לי אזיקים בידיים וברגליים, שמו אותי באלונקה והעלו אותי לאמבולנס".

התעלמות הרופאים
חוקריו של מוג'רבי הובילו אותו לטענתו אל בית החולים "לניאדו" לצורך טיפול רפואי.

"כשהגענו לבית החולים, לא הכניסו אותי מהחדר הראשי, אלא מהחניון למטה. הגיעה רופאה שטיפלה בי. החוקרים היו איתי כל הזמן ואמרו לה שנפלתי במדרגות. אבל אני אמרתי לה: 'אל תאמיני להם, אם הייתי נופל במדרגות לא היו לי שלוש מכות בראש עם חתכים. שלוש פעמים הרביצו לי בראש עם אקדח'".

לדבריו, הגיע למיון חוקר נוסף שכעס על חבריו לעבודה שהביאו את מוג'רבי לבית החולים. "הוא אמר להם: 'איזו בעיה עשיתם, איך נחזיר אותו למקום החקירה?'".

אני זוכר שאחרי זה אמרתי שוב לרופאה: 'אל תאמיני לחוקר, אני לא נפלתי במדרגות', היא ענתה: 'לא אכפת לי מה היה, לי חשוב לטפל בך ולעשות מה שצריך'. אמרתי לרופאה, שיש לי ממקרה ישן צלקת בחזה מדקירה בסכין ושמאוד כואב לי במקום הזה. היא הסתכלה, ראתה את הצלקת ואמרה: 'אם זה לא מהם, זה לא אכפת לי'".

בבית החולים מספר מוג'רבי שעבר צילום חזה ובדיקות נוספות, בסופן הוא הוצא לטענתו מבית החולים בדיוק מאותו מקום בו הכניסו אותו.

בניגוד לאמנה הרפואית
כשבועיים לאחר שטופל ב"לניאדו", ביטל בית משפט צבאי את צו המעצר המינהלי נגד מוג'רבי וכתב האישום שהוגש נגדו לא כלל את המעורבות הבלתי ישירה כביכול ברצח המאבטחים הישראלים בניצני עוז. מכתב האישום שהוגש נגדו עולה כי מוג'רבי ניסה לכאורה לשכנע פלסטיני לבצע פיגוע ירי שלא יצא אל הפועל.

הוא ריצה עונש מאסר בן כמה חודשים בכלא 'דמון', השתחרר ושב לביתו בטול כרם. לאחר שהתאושש, פנה מוג'רבי אל "הוועד הציבורי למניעת עינויים בישראל" לצורך הגשת תלונה נגד כל המעורבים שלא טיפלו בו לטענתו כנדרש.

"הגשנו תלונה במשטרה נגד הרופאים בשל אי דיווח על חשד סביר לאלימות בלקוח שלהם", מסביר עורך דין, רסלאן מחאג'נה. "התלונה הסתמכה על מספר מסמכים כולל מכתב שחרור מבית החולים. רק באמצעות מסמכים שהשיג "הוועד למניעת עינויים בישראל" מצאנו שמוג'רבי טופל ב'לניאדו'.

"הרופאים לא דיווחו למשטרה על כך שהמטופל טען בפניהם שהוכה ונחבל, בניגוד לאמנה עליה חתומה ההסתדרות הרפואית, המחייבת רופאים לדווח על חשד לכאורה לעינוי עציר, זאת לאחר שמוג'רבי חזר וסיפר שהוכה ושהפציעות הן מהמכות", אמר עו"ד מחאג'נה.

בחודש מרס 2010 שלח "הוועד הציבורי למניעת אלימות בישראל" מכתב תלונה