בעיריית נתניה מתהדרים לא פעם בסיוע לציבור הנכים בעיר. פארקים נגישים לנכים, מעלית אל חוף הים ואפילו חודש שלם המוקדש לפעילות למען אוכלוסיית הנכים. אולם, נראה כי דווקא בדברים החשובים באמת, בוחרת העירייה לשכוח מציבור הנכים.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

כך, בבניין העירייה ברחוב שטמפפר 4 שבמרכז העיר, פועלים כבר במשך שנים רבות לשכות שונות מטעם העירייה, זאת מבלי שהבניין מונגש לציבור הנכים והקשישים, אשר עבורם טיפוס במדרגות המבנה הינו בגדר משימה בלתי אפשרית.

בבניין ניתן למצוא את לשכותיהם של רבים מחברי המועצה, המחלקה לביטחון גני ילדים ובתי ספר, המחלקה לטיפול בשיכון לדיור ולמרבה האירוניה, גם את מחלקת תלונות הציבור של העירייה.

אותן לשכות, אשר נועדו לשמש את כלל תושבי העיר בסיוע במתן פתרונות לבקשותיהם, מתעלמות מאוכלוסייה גדולה בעיר אשר אינה מסוגלת להגיע אליהן.

חברי המועצה אשר כאמור משתמשים במבנה לקבלת קהל, מוצאים עצמם בסיטואציה לא נעימה כאשר מגיע אל הבניין נכה או קשיש אשר אינו מסוגל לעלות אל לשכותיהם. חברי המועצה מצאו פתרון לכך והם נוהגים במקרים רבים לשבת עם אותו אזרח באחד מבתי הקפה הסמוכים, אולם הפתרון רחוק מלהיות אידיאלי.

"יש מרחק גדול בין הצהרות העיריייה בנושא הנכים לבין המעשים בפועל", אמר השבוע חבר מועצת העיר עופר אורנשטיין, אשר לשכתו שוכנת גם כן במבנה המדובר.

"בעירייה טוענים שהם באים לקראת ציבור הנכים ונותנים להם עדיפות, אולם בפועל יש בעיות נגישות במקומות רבים בעיר, וביניהם גם במבנה העירייה ברחוב שטמפפר 4".
העירייה משתמשת בבניין כבר שנים רבות, ולפני מספר שנים, ניסה פעיל מאבק הנכים הנתנייתי אברהם רואש לגרום לחברי המועצה לסרב להשתמש במבנה, אולם בהתערבות העירייה עלו ניסיונותיו בתוהו.

"בתחילת הקדנציה הנוכחית העליתי את הנושא וניסיתי לקדם יוזמה שחברי המועצה לא יסכימו למקם את הלשכות שלהם שם. בעירייה הבטיחו שאם אפסיק את ההחתמה, בתמורה הבטיחו לסדר את הנגישות במבנה או לחלופין להפסיק את החוזה לגביו. לצערי כבר עברו שנים מאז ושום דבר רלוונטי לא עומד על הפרק".

רואש מסביר כי למרות שחברי המועצה מציעים מיוזמתם להיפגש עימו בבית הקפה הסמוך, הוא מצידו מבקש רק דבר אחד, לקבל יחס שווה לכולם: "כשאני מגיע תמיד מציעים לי להיפגש באיזה בית קפה, אבל אני לא רוצה לקבל יחס מיוחד, אלא יחס דומה לכל שאר התושבים. לא נוח לשבת בבית הקפה ולספר על הבעיות שלך כשכולם מסביבך יכולים לשמוע, ככה שלמרות הרצון טוב שלהם, זה ממש לא פשוט", אומר רואש.

"האבסורד הגדול ביותר הוא שבקומת הקרקע של המבנה נמצאת המחלקה לתלונות הציבור, מחלקה שכבר שש שנים אני מתלונן בפניהם על הבעייתיות שבהימצאותה בבניין, אבל אף אחד לא שומע את זעקתי".

עיריית נתניה בתגובה: "השנה הוקצו לנושא כמיליון שקלים וכן נערכה תכנית להקמת מעלית במבנה שברחוב שטמפפר 4, שתקודם בהתאם לסדרי העדיפויות. העירייה הקצתה חדרים במרכז העיר, כאשר במקרה הצורך- חברי המועצה מגיעים לקומת הקרקע כדי לקבל את התושבים, זאת כהסדר זמני עד הוצאת התכנית לפועל.