בסוף החודש שעבר נכנסו לתוקף תקנות למניעת רעש, אשר הונהגו על ידי המשרד להגנת הסביבה והעומד בראשו השר גלעד ארדן. כחלק מאותן תקנות אשר נועדו לשפר את איכות חייו של האזרח, נכללים מתן קנסות למרעישים, צמצום השעות בהן מותר לערוך שיפוצים, ואיסור שימוש במפוחי עלים.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

התקנות החדשות התקבלו בברכה על ידי אזרחי המדינה, אולם דווקא בגיזרת הרשויות המקומיות הביעו תרעומת כלפי חלק מהן תקנות, ובעיקר כנגד האיסור בשימוש במפוחי עלים, דבר הנפוץ במחוזותינו בשנים האחרונות ומקל על עבודתם של עובדי הניקיון בעירייה.

לאורך השבועיים האחרונים התווספו עוד ועוד מקרים של רשויות, בהן עיריית נתניה, אשר החליטו להמשיך ולהפעיל את מפוחי העלים בניגוד לחוק. לפני שבועיים אף הוחלט על ידי המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה לפתוח בחקירה פלילית כנגד מספר רשויות.

מתלונות של תושבים עולה כי גם עיריית נתניה המשיכה להפעיל את מפוחי העלים וזאת כאמור, בניגוד לחוק. "שמחתי מאוד כאשר שמעתי שהחוק נכנס לתוקף", אמר אחד מתושבי העיר.

"לצערי כבר באותו יום שמעתי את הרעש הבלתי נסבל של מפוחי העלים. זאת נראית לי פשוט מאוד חוצפה מצד העירייה. מצד אחד הם דורשים מהתושבים לכבד את החוק ומצד שני הם מאד סלקטיביים בנוגע לחוקים אותם הם מכבדים. אני בהחלט מתכוון לפנות למשרד להגנת הסביבה במטרה שיפעלו נגד העירייה וצורת ההתנהלות הלוקה שלה".

בישיבת מועצת העיר אשר התקיימה ביום רביעי לפני שבוע וחצי, פנה חבר מועצת העיר עופר אורנשטיין אל מנכ"ל העירייה איזי ענבר ושאל האם העירייה מכבד את החוק. המנכ"ל מצידו התחמק מלתת תשובה לנושא, ורק טען כי הפסקת השימוש במפוחים תעלה כסף רב לעיריית נתניה.

"עיריית נתניה צריכה לכבד את החוק גם כאשר הוא אינו נוח לה", אמר השבוע אורנשטיין. "אני מסכים עם הנהלת העירייה שצריך למצוא את האיזון בין השקט לתושבים ובין שמירה על מראה רחובות נקי. זה לא סביר להפעיל מפוחים בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הצהריים, אך מצד שני, ישנן שעות בהן אני לא מוצא שום בעיה להפעיל את המפוחים. יחד עם זאת עיריית נתניה צריכה להבין שכל עוד החוק הוא חוק יש למלאו ולכבדו".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "החל מה-1 במאי הונחו קבלני הגינון שלא להשתמש במפוחי אויר. יובהר כי כל תלונה בעניין מטופלת והקבלן נדרש להפסיק עבודת המפוח".