רבים כבר הספידו את הספר המודפס, וטענו כי בעולם האינטרנטי של היום, לא רחוק היום שהספריות ייעלמו מעל פני האדמה. אבל תתפלאו לשמוע שבנתניה וביישובי הסביבה עובדים אחרת.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

מנהלת רשת הספריות העירוניות בנתניה, שש במספר, לאה אלון, מציגה נתונים מעודדים בכל הקשור להרגלי הקריאה של תושבי העיר.

לדבריה, משנת 2008 ועד היום חל גידול בן עשרות אחוזים במספר מנויי רשת הספריות העירוניות, במספר השאלות הספרים ובהשתתפות תושבי העיר בפעילויות הפנאי המתקיימות ברשת הספריות.

"בשנת 2009 בוצעו 318,197 השאלות, גידול של 50 אלף השאלות מהשנה האחרונה", אומרת אלון. "הגידול בא לידי ביטוי גם במספר הקוראים: בראשית שנת 2008 קראו ברשת הספריות העירוניות 8,000 קוראים ואילו בסיכום שנת 2009, נמנו 24,000 קוראים.

בד בבד עלה מספר המשתתפים בפעילויות התרבות המתקיימות בספריות, דוגמת סדנאות לילדים, הצגות ומפגשים עם סופרים ומשוררים. בשנת 2008 השתתפו בפעילויות 19 אלף מתושבי העיר ובסיכום שנת 2009 כבר ראינו 15 אלף איש שהשתתפו בפעילות".

גם משנת 2010 ועד היום, על פי אלון, חלה עלייה בקריאה. "אנחנו רואים גידול ממוצע של עשרה אחוזים בכל פרמטר, כלומר בהשאלת ספרים ובהשתתפות בפעילויות", מוסיפה אלון.

"הספריות פועלות בשיתוף פעולה עם מערכת החינוך בעיר. אלפי תלמידי גני ילדים ובתי ספר מגיעים לספריות לפרויקטים שונים להכרות המקום ולהתחברות לעולם הקריאה. בנוסף, הרחבנו פעילות לטובת הציבור הרחב, כמו מאגר המידע העירוני הראשון לשימוש הורים לילדים בגיל הרך. אם הורה מחפש חוג ונכנס למאגר הוא יקבל רשימת היצע ציבורי ופרטי".

חלק מהצלחת הספריות בנתניה, על פי אלון, הוא הנגישות לקוראים בשפות זרות.

"בנתניה קהל קורא רוסית נהדר ויש לו תרבות קריאה נהדרת. קהל עולי רוסיה הוא צרכן תרבות גדול של הספרייה, ומשתתף בקונצרטים ובהרצאות ברוסית בתחום הקולנוע. יש לנו גם אוספי קריאה באנגלית ובצרפתית. בשנתיים האחרונות בנינו אוסף מרשים של ספריית ילדים בצרפתית ובספריית קריית נורדאו מתקיים 'שעת סיפור' באנגלית. הנוער קורא המון".

אסף בקלה, תלמיד כיתה ד' בבית הספר "בר אילן" בכפר יונה, הוא אחד התלמידים שלא מפסיקים לקרוא. בקלה הוא אלוף הקריאה של אתר "דף דף" לשנת הלימודים הנוכחית, שנועד לעודד קריאת ספרים בקרב ילדים ונוער.

בקלה, בן למשפחה בת 9 נפשות שעלתה לישראל מאתיופיה, הוגש לתחרות על ידי תרצה כהן שקד מנהלת הספרייה הציבורית בכפר יונה, המכירה אותו כקורא וכמבקר קבוע בספרייה. בחודש אפריל זכה בקלה למענק של 200 שקלים לקניית ספרים.

"קניתי את 'אל תשלח ידך אל הנער' של הרב לאו", הוא מספר. "אני אוהב את סופרת הילדים זוהר אביב כי היא כותבת סדרות ועל אנשים משונים, וגם ספרי הרפתקאות. אני קורא לפחות שלושה ספרים בשבוע, ועכשיו אני קורא את הספר 'כוח המוח 2' של הסופרת זוהר אביב".

תמליץ לנו על שלושה ספרים.
"הספר 'זדון', שמספר על עיר פנטזיה דמיונית, זה ספר קצת מפחיד של סופר אנגלי. ספר נוסף הוא 'שלומפר', על כלב שנעלם לו האדון והוא מחפשו בארה"ב ובארץ בכוחות עצמו והספר האחרון הוא 'מטילדה', ספר על ילדה קטנה, בת חמש, שעוברת הרפתקאות רבות".