הקייטרינג המספק מזון לילדי גני הילדים השוהים בצהרונים במזרח נתניה (בעיקר בקריית השרון), פעל ללא רישיון יצרן, כך חושף "ידיעות נתניה". על פי משרד הבריאות, הסיבה לכך היא "בשל ליקויים שנמצאו בביקורות שבוצעו באחרונה על ידי לשכת הבריאות תל אביב".

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

עוד עולה כי "תלונות שנתקבלו בלשכת הבריאות תל אביב נבדקו במהלך הביקורות, כדוגמת טמפרטורת מזון לא תקינה וצפיפות במפעל. המפעל קיבל הוראות לתקן את הליקויים, ובתאריך ה-23 במאי (יום שני השבוע) הודיע המפעל כי פתר את בעיית הטמפרטורות ביציאה ואת בעיית הצפיפות. ביקורת נוספת תיערך בהקדם. לפי הנחיות משרד הבריאות יש לקבל מזון רק מחברת הסעדה בעלת רשיון יצרן של משרד הבריאות".

ממסמך מטעם משרד הבריאות שהעבירה חברת הקייטרינג "עדי" לעיתון עולה כי המקום אכן פעל ללא רישיון בשנת 2011 למרות שהגיש את הבקשה לרישיון, במסמך נכתב עוד כי: "אנו (משרד הבריאות צ.ק) מחדשים את רישיונות היצרנים לשנת 2011 לפי סדר מסוים ובימים הקרובים המשרד יחדש את הרישיון גם למפעל לאחר שבוצעו כל המטלות שנדרשו ממנו"

אבל, כך התברר, זו אינה הבעיה היחידה הקשורה ברמת האוכל בצהרונים. כבר שלושה חודשים שחלק מילדי הגנים במזרח נתניה, בגילאי 4-6 השוהים ב-32 הצהרונים, אינם אוכלים את ארוחת הצהריים המוגשת בצהרון, כך טוענים הוריהם. הסיבה, לטענת ההורים, נעוצה בכך שהמזון המוגש לילדים אינו אכיל ואינו טעים לילדים, אשר חוזרים בשעה ארבע או חמש אחר הצהריים לביתם, רעבים.

להורים נודע על הבעיה לכאורה באוכל לפני כשלושה חודשים. בחלק מהצהרונים סיפרו הסייעות להורים כי הילדים פשוט מסרבים לאכול. "גם אם לדעתי האוכל לא טעים אני לא אומרת מילה לילדים ותמיד משדלת לאכול. אני אומרת להם ש'כזו קציצה בדיוק הבן שלי אוהב' וש'כזה שניצל בדיוק אני מכינה בבית'", אמרה אחת הסייעות.

לדברי הורים לילדי אחד הצהרונים במזרח העיר, השיא היה כאשר לפני שבועיים נזרקו לפח האשפה כמויות גדולות של אוכל שהוגש לילדים ולא נאכל.

ההורים שהגיעו לקחת את ילדיהם והבחינו באוכל בפחי האשפה, אמרו כי לא יאפשרו למצב הנוכחי להימשך וידרשו את החלפת הקייטרינג. "נעמוד בכניסות לצהרונים ולא ניתן לקייטרינג להיכנס", אומרים חלק מההורים. "נשקול את השבתת הצהרונים, המצב הזוי, אנחנו משלמים 900 שקלים לחודש לצהרון הכולל על פי ההסכם ארוחת צהריים, אבל הילדים מסרבים לאכול, כי האוכל אינו טעים. הילדים חוזרים הביתה רעבים".

בלי ארוחה חמה
800 ילדים שוהים בצהרונים שבמזרח נתניה ב-32 צהרונים שונים. הצהרון משרת בעיקר הורים עובדים שלא מסיימים את יום עבודתם עד השעה 13:30, השעה בה מסתיימים הלימודים בגני העירייה. צוות הצהרון מתחיל לפעול בשעה 13:30 עד השעה 16:30, השעה בה אוספים הורים את ילדיהם. במהלך שהותם בצהרון, מקבלים הילדים את ארוחת הצהריים החמה ולאחריה מתפנים לפעילויות שונות עם הצוות.

ההורים שקיבלו מילדיהם בחודשים האחרונים שוב ושוב תלונות אודות האוכל, עירבו בנושא את סגן ראש העיר, אלי דלל ואת יו"ר חל"ת, עו"ד שירי חגואל-סידון, בעצמה אם לילדים השוהים בצהרון. חגואל-סידון שטעמה מהאוכל, אמרה בישיבה שהתקיימה בנושא בשבוע שעבר, כי 'יש בעיה'. דלל שטעם אף הוא מהאוכל, אמר כי "האוכל טעים", ובכל זאת קיים בשבוע שעבר שימוע לבעל חברת ההסעדה. "השימוע הזה מבחינתנו הוא חסר תוצאות ממשיות", אומרים ההורים.

בחודש מרס השנה החליפה רשת המתנ"סים במזרח נתניה את ספק הארוחות החמות לחברת "עדי" ומאז סוערות הרוחות. הורים שהפנו מכתבים למתנ"ס ולעירייה הסבירו שיש לשנות את המצב באופן מיידי, שאם לא כן יוציאו את הילדים מהצהרון לקראת שנת הלימודים הבאה.

אבל יש משפחות שלא מחכות לשינוי: "בתחילת חודש מאי הוצאתי את בתי מהצהרון", מספרת אם לילדה בצהרון. "לפני כן כשנודע לי על הבעיה עם האוכל, שלחתי איתה ארוחת צהריים מהבית כל יום והסייעת חיממה לה את האוכל. לא הייתי האימא היחידה ששלחה ילד עם אוכל מהבית", היא אומרת.

"התחושה היא שמנצלים את עובדת היותנו הורים עובדים שנוח להם שהצהרון קרוב לבית, ושאין לנו כביכול אופציה אחרת", אומרת אם אחרת. "האוכל הזה הוא הארוחה העיקרית של הילדים כי אנחנו ההורים, עובדים ובהגיענו לארוחת הערב, טבעי שילדים כבר לא ירצו לאכול מנה בשרית".

אם אחרת מוסיפה: "כבר בדרך הביתה הילד מבקש לאכול וזה רמז ברור שהאוכל בגן לא מספיק לו. איך יכול להיות שכמות כה גדולה של תלונות מצד הורים ובעירייה לא נעשה מספיק כדי לשנות".

"יש בעיה"
נציגת ועד השכונה לנושא חינוך, נתנאלה לוי, סיפרה כי הורים רבים פנו אליה בנושא: "הצטברו אצלנו מאות מכתבי תלונה בנושא ושום דבר לא נעשה. מספר פעמים נקבעו פגישות עם גורמים