במהלך חג השבועות נסגרו לרחצה, בהוראת משרד הבריאות, חופי הרחצה של מכמורת, בית ינאי וחלק מחופי נתניה. הסיבה לסגירה הייתה הימצאותם של חיידקי אי קולי צואתי, שמקורם, ככל הנראה, בשפכים המובלים אל הים.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

חיידקים מסוג זה עלולים לגרום לתחלואה קשה ובמקרים קיצוניים אף למוות. אלפי נופשים שהגיעו לחופי הרחצה נאלצו לשוב לביתם, או לחפש לעצמם חופים אחרים נקיים ובטוחים יותר.

בדיקה כללית שערכה עמותת "צלול" העלתה שהנזק שנגרם לציבור המתרחצים כתוצאה מסגירה לרחצה של חוף ים, נאמד בכרבע מיליון שקל ביום. נזק זה כולל את הצורך לחפש אתר בילוי חלופי ואת עוגמת הנפש הנגרמת לציבור שבא לנפוש בים וצריך לשוב על עקבותיו.

אומדן זה לא כולל את ההפסד שנגרם לעסקים לאורך החוף, ביניהם בתי קפה, קיוסקים, שירותי חנייה ועוד, בנוסף לנזק התדמיתי הקשה לחופי הרחצה הנסגרים בעקבות זיהום.

מיד עם היוודע דבר הזיהום החלו בחיפוש קדחתני אחר המקור. תחילה נבדקה השערה לפיה המקור נמצא בשכונת עמליה בנתניה, זאת בעקבות זרימות שהתגלו בנחל אביחיל, אך התברר שמדובר בתקלה בצינור "מקורות" המוביל מים נקיים.

החשד הבא שנבדק היה בנחל אלכסנדר, אך גם שם התברר שהנחל נקי באופן יחסי, לכן הסיכוי שהוא האחראי לזיהום, פחת משמעותית.

סברה נוספת הייתה שהזיהום הגיע מאזור התעשייה של עמק חפר, אך אז התברר שמדובר במי תהום גבוהים הזורמים לים ואינם מכילים חומרים מזהמים. ביום ראשון השבוע נפתחו החופים שוב לרחצה בהוראת משרד הבריאות, מבלי שאותר מקום הזיהום.

"נחל אלכסנדר לא אשם"
מנהל רשות ניקוז ונחלים שרון, ניסים אלמון מאבן יהודה, תיאר השבוע את ההתחקות אחר מקורות הזיהום האפשריים כשגולת הכותרת מבחינתו הייתה "זה לא נחל אלכסנדר". "השורה התחתונה היא שמקור הזיהום נותר עלום", אמר אלמון.

"כל הזמן האשימו את נחל אלכסנדר, וזה לא מדויק ולא נכון. אין הוכחות, אלא להפך - יש הוכחות שזה לא נכון. נחל אלכסנדר סגור במוצא שלו אל הים ואיכות המים שמצויים בו גורמת להם להיות מעולים, צלולים, כחולים והדגים שחיים בו שוחים באין מפריע. דבר כזה לא היה הרבה שנים. בדקנו את השפכים באזור התעשייה עמק חפר ולא מצאנו שום פיצוץ. גם לא בנחלים אביחיל ופולג. בנוסף, אם נחל אלכסנדר היה פורץ ומזהם את החופים הוא היה צריך לזהם - ממנו, צפונה או דרומה".

לדברי רכז ים וחופים בעמותת "צלול", צפריר גדרון, עם כל השמחה על פתיחת החופים מחדש, העובדה שמקור הזיהום לא אותר צריכה להדאיג מאוד את תושבי האזור, שכן משמעות הדבר היא לא רק שמקור הזיהום לא טופל, אלא שהוא עלול לחזור ולגרום לסגירתם החוזרת של החופים לתקופות לא ידועות.

עמותת "צלול" דרשה השבוע מהמשרד להגנת הסביבה לערוך בדיקה יסודית של האזור לאיתור מקור הזיהום, כדי שניתן יהיה לטפל בו. העובדה שהזיהום השתרע על פני שטח גדול, משמעותה שמדובר בכמות גדולה של מזהמים, בריכוז גבוה, שנפלטו לים.

זו הפעם השנייה מתחילת השנה שבה נסגרים חופי האזור לרחצה. במהלך ינואר 2011 נסגרו חופי חדרה בעקבות הזרמת קולחים ברמת זיהום גבוהה מ'מפעלי נייר חדרה' לנחל חדרה ולים. מאחר שהזיהום הגיע לנחל במהלך חודשי החורף, הפגיעה במתרחצים הייתה קטנה, אך היא פגעה בנחל, בחופים ובאיכות מי הים. ביוני 2010, בדיוק לפני שנה, נסגרו חופי סירונית ופולג בנתניה בעקבות זיהום שמקורו גם כן לא אותר.

לשאלה כיצד ניתן להימנע מזיהום החופים הבא כשאיש אינו יודע להצביע על מקור הזיהום, אמר השבוע אלמון: "היות שהתופעה חזרה על עצמה, טענתי שיש בחלק הדרומי, כנראה בנתניה, מוצא של ביוב לתוך הים שצריך לאתר ולתקנו במהרה. הזיהום האחרון היה בקטע כל כך ארוך, בכמות שצריכה להיות מאוד גדולה ואיכות השפכים צריכה להיות גרועה".

יש לציין שבשנים האחרונות חל שיפור קל במצב רוב חופי הארץ. שיפור זה הוא תוצאה של תחזוקה טובה יותר של מערכות טיהור השפכים, אך בעיקר תוצאה של מענה מהיר במקרה של תקלה. שיפור זה הושג בעקבות לחץ ציבורי רב המופעל על הרשויות ודרישה חד משמעית של הציבור שאינו מוכן לסבול יותר תקלות מסוג זה.

תגובת משרד הבריאות: "בבדיקות שביצע המשרד בחופי עמק חפר: מכמורת, בית ינאי ונעורים, תוצאות הבדיקות היו תקינות והרחצה מותרת בחופים אלו. משרד הבריאות ממשיך במעקב".

תגובת עיריית נתניה: "ככל הידוע לנו ומבדיקות שנערכו מול גורמי משרד הבריאות וכן מפקח הנפה, נמסר כי מקור הזיהום אינו בשטחה המוניציפאלי של העיר נתניה, אלא מנחל אלכסנדר".