בשבוע שעבר נערך תרגיל "נקודת מפנה 5", שמטרתו הכנת העורף לתרחישי אסון לאומי כגון רעידת אדמה או נפילת טילים.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

לאורך התרגיל, שנערך ברחבי הארץ, נערכו תרחישים שדימו מצבי קיצון כגון משבר מים, נפילת טיל וכדומה, אולם דווקא באחד הנושאים החשובים ביותר, דאגה לאוכלוסיית הנכים במצבי חירום, נראה שבעיריית נתניה אובדי עצות, ובעיקר מקווים לטוב.

אברהם רואש, פעיל למען איכות חייהם של הנכים בעיר, אמר השבוע: "בתקופה האחרונה הולכים וגוברים החששות ממקרי חירום לאומיים. כנכה שחי בעיר כל חיי, לא ידעתי אם ישנה תוכנית מסודרת לטיפול בציבור הנכים במקרה חירום, לכן רציתי לבדוק את הנושא".

מתוך רצון לבחון האם ישנה תוכנית מסודרת למען ציבור הנכים למקרה חירום, פנה רואש אל היחידה לטיפול בנכה בעיר, שם זכה לתשובה שלא ציפה לה: "הופתעתי לשמוע שבמקרה חירום מתכננים בעירייה להעביר את הנכים למעון הנכים שבשכונת דורה, זאת בעיקר בשל העובדה שבעיר ישנם כ-6,000 נכים, והמעון יכול לאכלס כ-100 בלבד".

הידיעה כי זו התוכנית העירונית לשעת חירום עבור ציבור הנכים, יחד עם העובדה כי ברחבי העיר לא קיימים מקלטים המאפשרים ירידה מהירה ונוחה של נכים אל המרחב המוגן, יצרה בקרב נכי העיר תחושה כאילו חייהם מופקרים.

"הדבר מלמד ומראה את ההתייחסות כלפי הנכים בעיר", אמר רואש בכעס. "התרגיל שעושים הוא הצגה גדולה, אנשים רצים ומשקיעים זמן וכסף בלי טעם ובלי מחשבה. הסברתי שיש בעיה גדולה בנושא הזה והם עוצמים את העיניים, אז מה שווה כל התרגיל? בסוף, כשיקרה משהו, כולם יגלגלו אחריות מאחד לשני במקום לפתור את הבעיה מראש. זה אבסורד איך שהנושא הזה מטופל". לדבריו של רואש, במקרה של אזעקת אמת, הוא מתכנן להגיע למשרדי היחידה לטיפול בנכה ולשבת שם.

גורם בכיר בעירייה המכיר לעומק את נושא היערכויות החירום בעיר, מסביר כי במקרה חירום צפויה לשרור אי וודאות גדולה בתחום הטיפול בנכים: "קשה לי להאמין שבאמת יעבירו נכים מכל העיר למעון בדורה, לא נראה לי שמישהו יתעסק בשינוע אנשים ממקום למקום כשיש מצב חירום. אם וכאשר דבר כזה יקרה, העירייה על כלל גופיה, יחד עם כוחות החילוץ ויחידות פיקוד העורף יהיו ממונות על מתן פתרון מיידי לציבור הנכים".

חבר מועצת העיר עופר אורנשטיין, הנחשב לפעיל בתחום קידום הנכים בעיר מוסיף: "ציבור הנכים מקופח באופן שוטף ובימים רגילים בנתניה בכל תחומי החיים, הן בנושאי הנגישות והן בנושאי הזכויות. בשעת חירום אין לעירייה ולפיקוד העורף תוכנית מעשית וריאלית היכן לשכן את הנכים במקום בטוח. הכנת מעון ל-100 נכים לכל העיר זה דבר מגוחך".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "בימים אלו, הונחה ראש מינהלת הביטחון בעירייה לאתר מקלטים נגישים, כאשר המקומות שיאותרו יפורסמו לידיעת כלל הציבור כמקומות נגישים. כאשר, בהתאם לצורך, תכשיר העירייה מקלטים נגישים. בשכונת דורה קיים בית חולים גריאטרי הצמוד למעון נכים בו ממ"דים ומקלט – שיעניקו מענה ראשוני".