עשרות מבעלי העסקים בנתניה קיבלו לפני כחודש דרישה מצד העירייה לפיה עליהם להחליף תוך שבועיים את הסככות והשמשיות הקיימות מחוץ לבתי העסק שלהם, לשמשיות אחידות בצבע לבן. דרישת העירייה גרמה לכעס רב ולתסכול, ותחילת מאבק נגד דרישה זו.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

עיריית נתניה השקיעה בשנים האחרונות סכומי כסף גדולים על מנת לשפר את חזותם החיצונית של רחובות מרכז העיר. תוך מספר שנים פעלה העירייה במטרה לשקם תשתיות ישנות, לייצר חדשות, ובעיקר לתת למרכז העיר מראה רענן ואטרקטיבי.

מ', בעל מסעדה במרכז העיר, אמר: "אני לא מבין את הג'וק החדש הזה שנכנס לעירייה. ביום בהיר אחד הם מגיעים ומודיעים שתוך שבועיים אנחנו צריכים להחליף את הסככות על פי דרישתם. זה פשוט חצוף מצידם ולא נראה לי סביר שהם יבקשו מאיתנו דבר כזה".

לדברי בעלי העסקים, בעבר הם כבר השקיעו כספים רבים בהקמת סככות ושמשיות, כך שאין זה סביר מצד העירייה שתדרוש מהם להוציא סכומי כסף גדולים בשנית: "רק לפני שלוש שנים השקעתי כ-15 אלף שקלים בהקמת הסככה שלי. עכשיו הם מצפים ממני להרוס אותה ולהקים שמשיות, שגם עליהן אני אמור להוציא סכומי כסף גדולים. מה הם מצפים שאני אעשה עם הסככה הקודמת? זאת פשוט החלטה מגוחכת ולא סבירה מצד העירייה", אמר מ'.

נ', בעל עסק נוסף, מסביר כי בשונה מהחלטות אחרות של העירייה, במקרה הזה בעלי העסקים לא מתכוונים לבלוע את הצפרדע: "בעירייה שמו להם ככל הנראה כמטרה לתת לבעלי העסקים בעיקר גזירה אחר גזירה, אבל הפעם אנחנו לא מתכוונים לשתוק על כך.

"לא הגיוני שעם הארנונה הגבוהה שאנחנו משלמים, ועם כל ההיטלים למיניהם שכל הזמן מפילים עלינו, ייתנו לנו עכשיו הוראה חדשה. הם כנראה לא מודעים למצב בעלי העסקים כאן, ומשום מה נראה להם שאנחנו מרוויחים הון עתק, שאנחנו יכולים לממן את השגעונות שלהם. לא ניתן לזה לעבור הפעם, נתאגד ונפעל כנגד העירייה ולא נהיה מוכנים לבצע את השינויים הללו".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "במסגרת ההליך להתחדשות עירונית, מובלים מספר מהלכים שעיקרם שדרוג תשתיות המבוצעים על ידי העירייה, לצד שינויים מתבקשים בעסקים הנמצאים ברחובות הראשיים במרכז העיר. הכוונה היא לייצר חזות יפה, אחידה ומזמינה לעסקים המקבלים היתר מהעירייה להוציא ריהוט רחוב לתחום המרחב הציבורי.

"במסגרת זו נדרשו בעלי העסקים במרכז העיר להסיר את הסככות שנבנו ללא היתר ומהוות חסימה למעבר חופשי של הולכי רגל, ולהציב במקומן שמשיות. נבהיר כי ההנחיה בדבר הצבע הלבן אינה גורפת ועסקים המבקשים לקבל אישור לצבע אחר יכולים לעשות זאת, כל עוד מדובר בשמשיות אחידות וצבע אחיד לכל עסק, רצוי בהיר. וזאת, כאמור, כדי לייצר מערך אחיד ומוסדר. בעלי עסקים הנזקקים לארכה לצורך החלפת הסככה, מוזמנים לפנות באופן מסודר אל אגף הפיקוח בצירוף התחייבות בכתב".