בעוד ראשי הערים ברחבי הארץ מביעים את תמיכתם במאבק הציבורי נגד מחירי הדיור הגבוהים, מרים פיירברג, ראש עיריית נתניה, דווקא החליטה שלא לסייע במיוחד לצעירי העיר.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו

עשרות צעירים, בהנהגתה של אגודת הסטודנטים של מכללת נתניה, הקימו השבוע בצומת פולג כ-20 אוהלים, ובכך הצטרפו לעמיתיהם בכל רחבי הארץ. אולם, כאמור, מחאת הנתנייתים לא התנהלה על מי מנוחות כמו בערים אחרים. רחלי יוסף, אחת מראשי המאבק המקומי, אומרת כי עיריית נתניה מנסה להפריע למוחים.

"זה התחיל כבר ביום ראשון, אז התחלנו להקים את האוהלים", מספרת יוסף. "צוות של הפיקוח העירוני הגיע אל המקום וגירש אותנו מצומת פולג, בטענה שאנו מפריעים לתנועה, דבר שלא היה נכון. משם עברנו לאזור מעט צדדי יותר של הצומת מתוך רצון שלא להיכנס עימם לעימותים, אלא שבמהלך הלילה הופעלו עלינו הממטרות בכל שעה עגולה, דבר שגרם להרס הציוד שהבאנו עימנו אל המקום".

ביום שני האחרון, נקבעה בשעת הצהריים פגישה במשרדו של סגן ראש העיר, אלי דלל, עם ראשי המאבק. במהלך הפגישה ניסה דלל, כך על פי הנציגים שהשתתפו בה, לשכנע את הצעירים להפגין במקומות פחות בולטים מצומת פולג, אולם אלו לא התרצו, ולבסוף סוכם כי העירייה לא תפריע למחאתם, אולם לא תסייע להם בשירותים כמו גידור, מים והפעלת שירותים ניידים במקום.

למרות בשעות הערב של יום שני יצאה המחאה לדרך כמתוכנן, ואל המקום הגיעו כ-200 מפגינים אשר לקחו חלק במחאה החברתית המתעצמת.

דלל אמר השבוע כי העירייה ממש לא מתנגדת למחאה, אלא רק למיקום בו הוקמה. "אנו כעירייה הגענו בכוונה טובה", אמר דלל. "אנו ממש לא מתנגדים למחאה, ההיפך הוא הנכון. הסכמנו שהמחאה תוקם במקום בו הצעירים בחרו, אך אמרנו להם כי אנו לא יכולים למסד את המקום, וזאת בעקבות תלונות רבות של השכנים במקום".

שינוי מדינויות
בתוך כך הגיש חבר מועצת העיר, עופר אורנשטיין, הצעה לסדר למועצת העיר הקרובה בה הוא דורש מהעירייה לפעול לעידוד בנייה של יחידות דיור קטנות ברחבי העיר.

"עיריית נתניה נקטה בעשר השנים האחרונות מדיניות של בניית דירות ארבעה וחמישה חדרים, שהובילה מחד להגעה של זוגות צעירים ממעמד הביניים מגוש דן למגורים בנתניה, אבל יצרה מצב שבו זוג צעיר עם הון התחלתי אינו יכול לקנות דירה חדשה בנתניה והפיתרון הוא תמהיל נכון בין דירות שלושה, ארבעה וחמישה חדרים", הסביר אורנשטיין את הצעתו.

מעיריית נתניה נמסר: "המאהל הוקם בצומת סואן תוך סכנה למאות הנהגים ולציבור המפגינים. לפיכך, נדרשו המפגינים על-ידי פקחי העירייה לעזוב את המקום ולפנות באופן מסודר לעירייה כדי לסכם, במשותף, על מתחם ראוי בו יוכלו להתמקם, הכולל שירותים ומים זורמים תנאי בסיסי להקמת מתחם אוהלים. לגבי הצעתו של חבר המועצה אורנשטיין, עיריית נתניה מאשרת בניית דירות של 3 חדרים ובאזורים מסוימים אף מעודדת זאת".