בלי תקציב מאושר לשנת 2019 ובלי קואליציה עירונית, ממריאה ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, השבוע למיאמי שבארצות הברית. הנסיעה תיארך שמונה ימים ופיירברג-איכר צפויה לשוב ארצה ביום שלישי הבא, 11 בדצמבר.

מעיריית נתניה נמסר כי "ראש העירייה הוזמנה להתארח על ידי ראש העירייה של סאני איילס ביץ', עיר תאומה לנתניה, הממוקמת בסמוך למיאמי, במימון מלא של המארחים ובשיתוף 'קרן נתניה'. במסגרת אירוח זה, תיפגש ראש העירייה עם ראש עיריית סאני איילס ביץ', עם חברי מועצה ועם בכירי העירייה, המשתתפים בארגון ערב גאלה שכולו התרמה לטובת צורכי העיר נתניה. כן נקבעו לראש העירייה פגישות עם תורמים נוספים".

מיאמי. מימון מלא של המארחים | צילום: Shutterstock

אל פיירברג-איכר יצטרפו בעלה, רוני איכר, העוזרת האישית שלה, טובה כץ, יו"ר "קרן נתניה", שמוליק צבע, ומנכ"ל העמותה, שלומי ורונר. "קרן נתניה", שפיירברג-איכר היא נשיאת הכבוד שלה, מממנת את עלויות הטיסה של הפמליה, לרבות כץ, מתוקף היותה חברת הוועד המנהל של הקרן, פרט לרוני איכר, ששילם בעבור עצמו.

בישיבת מועצת העיר נתניה בשבוע שעבר, אושר מינויו של אלי דלל כמ"מ וכסגן ראש העירייה, כדי שימלא את מקומה של פיירברג-איכר בהיעדרה. כן נקבעו חברי ועדת הכספים הזמנית, מבין נציגי 13 סיעות המועצה, בראשות אלון אלרואי (הליכוד), כדי שתוצג בפניהם טיוטת התקציב ותינתן להם האפשרות להעלות הסתייגויות בטרם יובא התקציב לאישור המועצה.

מלבד אי אישור התקציב ואי הרכבת קואליציה, טרם מונו יתר הוועדות העירוניות, ובראשן ועדת המשנה לתכנון ולבנייה, שלא התכנסה כבר חודשיים עקב הבחירות, ובינתיים מצטברות עוד ועוד בקשות לאישורים ולהיתרים על שולחנה.

פיירברג-איכר. טסה | צילום: אסף פרידמן

בעקבות נסיעת ראש העירייה, התבקשו השבוע חברי המועצה לדחות בשבועיים את ישיבת המועצה הבאה, שתוכננה להתקיים ביום רביעי הקרוב.

"מכיוון שבישיבת המועצה הראשונה לקדנציה הנוכחית, מונה, בבהילות רבה יש לומר, מ"מ לראש העירייה, לא ברור לי מדוע אינו יכול להיכנס לנעליה של ראש העירייה. הרי בדיוק לשם כך הוא מונה בעצם", מחה חבר המועצה אדיר בנימיני ("כולנו למען נתניה"), "האם מ"מ זה תואר חסר תוכן, או שיש לו משמעות מעשית? אם יש לו משמעות מעשית, דלל יכול בהחלט למלא את מקומה של פיירברג-איכר בישיבת המועצה הקרובה, בלי לדחות את מועדה".

בהתייחסו לנסיעתה של פיירברג-איכר, אמר בנימיני כי "הגם שהנסיעה אינה מחייבת את אישור מועצה על פי החוק, מן הראוי מבחינה ציבורית ומבחינת השקיפות, שלכל הפחות ראש העירייה היתה נותנת דיווח מפורט לחברי המועצה על הנסיעה, עוד בטרם העלייה למטוס. יודגש בהקשר זה, שהיתה לה ההזדמנות הנאותה לעשות זאת בישיבת המועצה הקודמת".

אהרון אורגד, חברו של בנימיני לסיעה, אמר: "חברי המועצה חייבים לקבל מידע מלא על נסיעות לחו"ל. גם אם הנסיעה חיונית, גם אם המארחים משלמים וגם אם 'קרן נתניה' רוכשת את כרטיסי הטיסה. הכל צריך להיעשות בשקיפות מלאה, ואני מתכוון לעמוד על כך".

מהעירייה נמסר: "ראש העירייה הודיעה על נסיעתה בישיבת המועצה שהתקיימה ביום רביעי שעבר".