עשר דקות נסיעה בלבד מפרידות בין מאהל המחאה הנתנייתי הממוקם בצומת פולג ובין שכונת קריית צאנז החרדית הממוקמת בצפון העיר. עשר דקות נסיעה, מאה שנים של הבדל תרבותי וראייה מרחבית של מונחים כמו "צדק חברתי", "דיור לכולם", "הורדת מחירים" וסיסמאות אחרות שעלו לאוויר בתקופה האחרונה.

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

באוהלים דורשים דיור מוזל? בצאנז ידאגו לכם לדירות חדשות בפחות מחצי מיליון שקלים. ברוטשילד מתלוננים על האוברדרפט? בקריה הנתנייתית תקבלו הלוואה נדיבה ובלי ריבית. בפייסבוק זעקו את זעקת הקוטג'? כאן תרכשו שלוש חבילות פסטה בעשרה שקלים.

דירה חדשה ב-490 אלף שקלים
הנושא הבוער ביותר בציבור היום הוא מצוקת הדיור. בעוד זוגות צעירים בכל רחבי הארץ כבר התייאשו מהמירוץ אל הדירה הנכספת, בתי הכנסת בקריית צאנז מלאים במודעות על דירות חדשות ומוזלות למכירה, כשהלהיט התורן בקריה היום הוא דירת שלושה חדרים חדשה בהר יונה שבנצרת עילית במחיר של 550 אלף שקלים, סכום ממנו ניתן לנכות מענק בן 60 אלף שקלים באדיבות ממשלת ישראל, דבר שמותיר את הזוג הצעיר עם דירה חדשה, יד ראשונה מקבלן בסכום של 490 אלף שקלים בלבד.

בקריית צאנז פועלת ועדת דיור אשר תפקידה לדאוג ולסייע לזוגות הצעירים. בין היתר מפעילים בקריה חסידי צאנז שתפקידם לגשת למכרזים לרכישת קרקעות בכל רחבי הארץ, במטרה לבנות לזוגות צעירים במחירים הנמוכים ביותר.

מחאה? רק בהוראת הרב
"זה לא שאנחנו מנותקים מהמחאה המתרחשת בציבור הישראלי", מספר בעלי המכולת השכונתית "עמרמס גרוייסרי", עמרם דייטש. "חשוב לזכור שהאוכלוסייה בצאנז הרבה יותר ענייה משאר חלקי המדינה כיוון שלמשפחות כאן יש 8-9 ילדים, לכן אין ספק שהמחאה הזאת מובנת לנו והיא חשובה מאוד. הבעיה היא שהציבור החרדי יוצא למחאות רק בהוראה מלמעלה. אם הרבנים הגדולים יחליטו להתאחד ולהוציא את כולם לרחובות - מבטיח לך שכולם יצאו החוצה. אני מאמין שאם המחירים ימשיכו במגמת העלייה ולא תהיה התייחסות לכך מצד המדינה, בסופו של דבר גם הציבור החרדי יצא מהבתים".

המחירים במכולת של עמרם רחוקים מלהזכיר את אלו המוכרים לכם מהמכולת השכונתית הקרובה לביתכם. גם אופי הקנייה וסוג המוצרים שונים, כפי שמסביר דייטש: "אנשים מגיעים לכאן וקונים בעיקר את הדברים הזולים. הם עובדים לפי תקציב, בן אדם מגיע למכולת ואומר לעצמו: היום אני מוציא עד 70 שקלים, אם הוא מגיע לקופה ורואה שהוא חרג מכך אפילו במעט, הוא יעצור ויחשוב מה להוריד מהקנייה.

חנות בצאנז. תקציב מוגבל (צילום: איתן אלחדז)

"באופן כללי, מנהלי חנויות שמיועדות לציבור החרדי עובדים על רווח נמוך יותר מאשר בציבור החילוני. אם אעלה פתאום מחירים, אני יודע שאף אחד לא ייכנס לכאן יותר, אנשים מאוד שמים לב לדברים האלו אצלנו. במקביל לזה לאחרונה נכנסו אל הציבור החרדי כל מיני מוצרים שדומים וזולים יותר מהמוצרים של החברות הגדולות. אנחנו בקשר הדוק עם אנשים מבני ברק וירושלים ויודעים שחברות כמו 'אסם' ספגו מנתח השוק שלנו מכה קשה מאוד בעקבות מעבר למוצרים זולים יותר, עכשיו אסם פתאום התחילו לעשות לנו הנחות ומבצעים על פסטות. עד עכשיו זה אף פעם לא היה".

סל המזון המשפחתי זוכה בצאנז להוזלה משמעותית, בין היתר בשל מארזים מוזלים שיוצרות החברות הגדולות לקהל החרדי: "בכל החברות הגדולות יש חטיבה שמתעסקת בציבור החרדי. הם יודעים שאם המחיר יהיה נמוך משמעותית אז אנשים יקנו כאן בכמויות, לכן הם נוהגים לעשות לציבור החרדי מארזים גדולים וזולים במיוחד, כאלו המתאימים למשפחות הגדולות, השכיחות בציבור החרדי".

עושים חיים ב"לניאדו"
בתוך גל המחאות של החודש האחרון קשה היה לפספס את מחאת הרופאים והמתמחים. חדי ההבחנה יכלו לשים לב כי בית החולים "לניאדו" נעדר מדיווחי המחאה. בראש פירמידת הניהול של בית החולים עומד נשיאו, האדמו"ר מצאנז.
בלניאדו מציגים תנאים משופרים לסגל העובדים, ולא תמצאו בו שביתות וסכסוכי עבודה. בבית החולים סירבו להתייחס לכך באופן רשמי אולם ש', רופא בבית החולים, הסביר השבוע את העניין: "אם בבית החולים לא רצו להתייחס לנושא, זה ככל הנראה מחשש לניקור עיניים וזה בהחלט מובן.

"בסך הכל ביחס לחברינו המתמחים או הרופאים בבתי החולים האחרים, המצב שלנו בהחלט מעודד. המשמרות פחות ארוכות, השכר מאוד סביר, והלחץ קיים אבל הוא מתון ואנחנו מבינים שזה חלק מדרישות התפקיד. אנחנו בהחלט כואבים את כאבם של חברינו הרופאים, אבל אין ספק שהנהגת בית החולים אצלנו עושה עבודה טובה מאוד בשמירה על הרופאים ושאר הסגל".

מלווים ללא ריבית
בין היתר מציעים בקריה הלוואת חתונה לזוגות צעירים, על מנת שיוכלו להתחיל את חייהם על רגל ימין. ההלוואה עומדת על סך של כ-13 וחצי אלף דולרים והיא מוחזרת