דיירי הבניין ברחוב שמואל הנציב 29 בנתניה, שסבלו מהצפות חוזרות ונשנות של ביוב בחצר הבניין, היו בטוחים לאורך תקופה ארוכה כי בעיית ההצפות טמונה בבניין שלהם. פעם אחר פעם הם שילמו ממיטב כספם על ביקורי אינסטלטורים ותיקונים.

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

לפני שלושה חודשים גילו הדיירים כי מה שממרר את חייהם וגורם להצפה הוא דווקא עץ פיקוס מן השדרה העירונית הסמוכה, ששורשיו הארוכים פלשו והגיעו לצנרת הביוב של הבניין.

הדיירים, ששמחו על הגילוי, פנו לעירייה וביקשו לטפל בעניין. לטענתם, הם נדחו על ידי העירייה שוב ושוב ובאחת הפעמים אף התבקשו "לפתוח את הביוב, לצלם את השורשים, לגדר את השטח ולאחר מן לחזור לעירייה".

הדיירים עשו כן. הם הציגו בעירייה את תמונות שורשי הפיקוס, גידרו את השטח, פתחו את צנרת הביוב הממוקם בחזית הבניין בצמוד לדלת הכניסה, השאירו את הצינור הבולט על פני השטח כשהוא פתוח וחיכו לנציגי העירייה. לטענתם, שלושה חודשים היה הביוב פתוח כאשר ריח רע נישא באוויר, יתושים מרחפים מעל פתחו.

ל"ידיעות נתניה" פנו הדיירים לפני כשבועיים. "עשינו כל מה שאמרו לנו, אבל אין כל טיפול מצד העירייה למרות פניות חוזרות ונשנות של ועד הבית. אנו סובלים
מריח רע בבניין וממזיקים רבים, בראשם תיקנים ויתושים בכמויות אדירות. מדובר במחדל מסוכן, במפגע תברואתי ובטיחותי. בבניין גרים ילדים קטנים שנמצאים בעיצומה של חופשת הקיץ ובחצר פתח ביוב פעור לרווחה", אמר אחד הדיירים.

"כשהילדה שלי התכסתה בפצעים אדומים לקחתי אותה לרופא", סיפרה דיירת אחרת, "ובמהלך הבדיקה הסבירה לי הרופאה שמדובר בעקיצות יתוש ורשמה לבתי אנטיביוטיקה. כשראיתי שגם ילדי השכנים מכוסים בפצעים ישר אמרתי להם שיילכו לרופא". השבוע כאמור, בעקבות פניית העיתון, התחילה העירייה לטפל במפגע.

מעיריית נתניה נמסר: "לצורך טיפול בנושא, לפני כשבועיים ביצעה המחלקה לגנים ונוף עבודות לקיטום שורשי עץ הפיקוס. טרם ביצוע העבודה, נפגשנו נציגי המחלקה עם נציגת ועד הבניין ומאחר שמדובר בבעיה פרטית, סוכם כי יבוצע טיפול משותף - כך שאת התיקון הנקודתי בביוב יבצע ועד הבית. ככל הנראה, הייתה אי הבנה, כך שוועד הבית ציפה שהעירייה תבצע את התיקון.

"עם קבלת הפנייה מהעיתון, לפנים משורת הדין, התבצע ביום שני השבוע סיור מקצועי בשטח וניתנו הנחיות ביצוע לקבלן מטעם העירייה וצפי לביצוע העבודה וסיום העבודה".