את הכתבה הזאת ראוי שתתרגמו לאנגלית או צרפתית ותראו לחבריכם התיירים שמגיעים לנפוש בנתניה. נותני השירות בעיר החוף, שמתהדרת בקיץ הנוכחי בנתוני תיירות חוץ מהגבוהים שידעה בתולדותיה, מצאו דרך להגדיל את ההכנסה על חשבון התיירים.

עוד תרגילים של נהגי מוניות:
נסעתם שתי דקות במונית באילת? שלמו 80 שקל
נהגי המוניות ברמת השרון תופסים את מקומות החניה
גם לכם זה קרה? בואו נדבר על זה בפייסבוק


מעדויות שהצטברו במערכת "ידיעות נתניה" עולה כי לא מעט נהגי מוניות החלו "להמציא" תעריפי נסיעות ייחודיים לתיירים, כאלו אשר לא מטילים צל של ספק בנוגע לכוונותיהם של הנהגים. הנוהל הקלוקל הזה לא הומצא בנתניה. בערים תיירותיות רבות בעולם יש לא מעט מקרים של נהגי מונית ושאר נותני שירות אחרים, המגישים חשבון ותעריפים גבוהים מהרגיל עבור תיירים.

"אני ומשפחתי הגענו לנתניה בתחילת השבוע ואנו נהנים מאוד ממזג האוויר החם, מהטיילות ובעיקר מהאנשים ומהמנטאליות כאן", מספר מארק לאנסלי, תייר אנגלי הנופש בנתניה.

מחמאותיו של לאנסלי למנטאליות הישראלים נעצרות כשהוא נזכר בחוויותיו עם נהגי המונית בעיר: "השתמשנו לא מעט בשירות מוניות והיינו מופתעים מההתייחסות של חלק מנהגי המוניות. רק אחרי מספר נסיעות הבנו שמותר לנו לבקש שימוש במונה, דבר שלא הוצע לנו אפילו פעם אחת, ורק היום נודע לנו כי המחירים אשר נגבו מאיתנו היו גבוהים במיוחד".

כך לדוגמה, לטענתו גבה נהג מונית מלאנסלי ומשפחתו 30 שקלים עבור נסיעה מכיכר העצמאות ועד לבית המלון רמדה שבטיילת בן עמי. "אנחנו לא מכירים את התעריף הישראלי, אבל זאת נסיעה קצרה יחסית וזה בהחלט לא נראה לי הגיוני", אמר לאנסלי.

בבדיקה שנערכה השבוע עלה כי עבור חלק מתחנות המוניות בעיר, בתי המלון "רמדה" ו"איילנד" אשר נפתחו לאחרונה, אינם נחשבים לחלק ממרכז העיר, ועל כן יש לגבות תעריף מיוחד עבור הנסיעה אליהם.

בנסיעה שנערכה בבוקר יום שלישי השבוע, ביקש נהג המונית עבור נסיעה קצרה משדרות בנימין שבמרכז העיר ועד לבית המלון "רמדה" סכום של 28 שקלים. לדברי הנוסע כאשר התבקש הנהג להפעיל מונה, הסתיימה הנסיעה בסכום של 18 שקלים בלבד.

האבסורד גדול עוד יותר בשל העובדה כי בעוד שאזור בתי המלון נחשב לא חלק ממרכז העיר, רחוב איתמר בן א"בי, הממוקם כ-500 מטרים בלבד מאותו אזור,
נחשב לשטח מרכז העיר ותעריף הנסיעה בו נמוך יותר.

"הנהגים האלו פועלים בשיטת 'מצליח'", אמר השבוע אריק (שם בדוי), סדרן באחת מתחנות המוניות בעיר. "נכון שיש תוספת של עוד מספר שקלים עבור נסיעה לאזור זה, אולם נהגים שמעלים את המחיר מעבר לזה עושים עוול גדול לשאר הנהגים ופועלים בניגוד להנחיות התחנה וזו תופעה שיש למגר".

נהגי המוניות מצידם מכירים לדבריהם את התופעה אשר התגבשה ברחבי העיר, כפי שמתאר אסף (שם בדוי), נהג מונית: "זה דבר מוכר וידוע שנהגים עושים עם תיירים. אם תייר ערני ומבקש להפעיל מונה בתחילת הנסיעה אז הנהג יכול לעשות איתו סיבובים עד שהוא יגיע למחיר שהוא חפץ בו, זאת תופעה מגעילה ופשוט חזירות מצד אנשים שעושים לנו שם רע. התיירים מכניסים לנו כסף טוב וחבל לי שבמקום לתת להם יחס טוב ושירות הוגן יש כאלו שמנצלים את זה".

בעיריית נתניה לא הכירו את התופעה, אולם כעת מבטיח חבר מועצת העיר ומחזיק תיק התיירות בוריס צירולניק, כי יפעל על מנת למגרה: "בכל מקום בעולם בו ביקרתי מפעילים נהגי המוניות אוטומטית את המונה, בישראל ישנה גם האפשרות של לסגור את המחיר מראש, אבל אני חושב שזאת חובתנו ליידע את התייר שיש לו את הזכות לדרוש שימוש במונה. אני מתכוון עוד היום להעביר מזכר אל כל מנהלי בית המלון על מנת שיידעו את אורחי המלון בזכויותיהם וכי יוודאו כי חברות המוניות בהן הם משתמשים מציעות מחירים הוגנים לתיירים בעיר".