מרבית בני הנוער בתקופת הקיץ אוהבים לשרוץ בחופי הים ולהעביר את הזמן בכיף. אך יש גם כמה צעירים שלא מסתפקים רק ברביצה על המגבת, אלא לוקחים על עצמם לנקות את החופים. אחת מהם היא דולב לוי מנתניה, רק בת 15, וכבר בעלת מודעות אקולוגית מאוד גבוהה. לוי פעילה בצופי ים בנתניה ומעורבת מאוד בנושא איכות הסביבה, גם בחייה הפרטיים.

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

בבית, היא מספרת, היא דואגת למחזר כל דבר שהיא יכולה, כמו בקבוקים, נייר וסוללות. "הבעיה האמיתית היא שבכיתות אין אפשרות למחזר נייר, ועל כן קורה המון פעמים שזורקים נייר לפח. אני חושבת שזו בעיה שאין מיחזור נייר בבית הספר. אני חושבת שזה חשוב שיהיה פח לנייר בלבד בכיתה, כי אחרי ארוחת העשר, הנייר מתערבב עם האוכל, ואחר-כך אי אפשר אפילו למחזר את זה".

גם בצופי ים מרבה לוי להתעסק באיכות הסביבה ולשמור על החופים נקיים. "כל השבט נרתם לפעילות הזאת, ובנוסף לכך, אנחנו מגייסים גם אנשים מהחוף, שרוצים לעזור לנו לנקות. יש לנו פעילות בשבט של 'עוגן לחיים', שבה אנחנו משלבים נוער בסיכון בפעילות בקהילה והם עוזרים לנו בניקוי החוף. אנחנו גם משלבים ילדים עם צרכים מיוחדים שגם מצטרפים ונרתמים לעזרתנו".

לוי מעידה שמבצעי ניקיון החופים בהם נטלה חלק היו מאוד משמעותיים ובעלי השפעה לטווח הרחוק. "אני לא יכולה לספור כמה שקים של זבל הוצאנו מהחופים", היא אומרת. "השתדלנו למיין בין בקבוקים, נייר ועוד. אנחנו נמצאים בחוף הזה יום-יום, ואנחנו משתדלים לשמור עליו. יש פה המון אנשים שמגיעים לכאן, זה לא נעים ללכת על זבל בחופים שלנו".

לוי וחבריה בצופי הים לקחו את שמירת איכות הסביבה לרמות גבוהות יותר כאשר החליטו על פרויקטים נוספים כמו הדרכת ניקוי חוף בשיתוף העירייה וילדי בית ספר "בארי", הקמת מערך הדרכה בנושא איכות הסביבה, ושיפור ההתנהלות השבטית בדגש איכות הסביבה. חברי השבט, למשל, משתמשים בכלים רב פעמיים, לא משתמשים במים לניקוי הסירות והתקינו חסכמים בכל הברזים.

אומנות אלטרנטיבית
צעירה נוספת שמקדישה את ימי החופש הגדול לאיכות הסביבה היא הללי בלייוייס, רק בת 17, וכבר מדריכת צוות איכות הסביבה במועדון נוער 'יהודה וישראל' בתל אביב, שדוגל בתרומה לסביבה. בלייוייס, תושבת הוד השרון ותלמידה בתיכון הכפר הירוק במסלול מנהיגות סביבתית, לקחה בחשבון שבימי הקיץ, במקום לשכב בחוף הים ולהשתזף, היא תנקה את החופים.

בלייוייס מתעקשת לנסוע בתחבורה ציבורית. "מדי שבוע אני מגיעה למועדון ואנחנו עושים פרויקטים לבני הנוער להעלות את המודעות לשמירה על איכות הסביבה. גם במהלך הבגרויות הייתי פעילה בנושא כי עבורי זה חשוב לא פחות", היא אומרת.

"במשך שנים חקרתי את נושא האקולוגיה. קראתי, ראיתי סרטים ואני חושבת שכולם צריכים להבין שאין זמן לבזבז ואנחנו חייבים לפעול בנושא איכות הסביבה כי אנחנו
לא רוצים להתעורר עוד עשרות שנים, ולגלות שמאוחר מדי". עבור בלייוייס המודעות לנושא לא פחות חשובה מהעשייה עצמה. "על מנת שאנשים יעשו, צריך להעלאת את המודעות לאיכות הסביבה", היא אומרת.

על מנת לעשות זאת בעצמה, יצרו היא וחבריה פסל ענק בכניסה למועדון, עשוי כולו מבקבוקים, ניירות עיתון וחומרים ממוחזרים. "צבענו אותו וכל אמן שמגיע להופיע במועדון חותם על הפסל", היא מספרת. "כך אנחנו מראים לנוער שגם אומנים שהם מעריצים, פועלים בדרך כלשהי למען הסביבה וזה מעודד אותם להצטרף. בחתימתם הם למעשה מצהירים שהם תומכים בנושא אקולוגיה וסביבה".

והדרך עוד ארוכה. בלייוייס מתכננת פעילויות נוספות של ניקוי חופים ומקומות ציבוריים, ובנושא העלאת המודעות היא מתכננת להקים 'אקולנוע', קולנוע בנושא אקולוגי. במקום יקרינו עבור הנוער סרטים אקולוגיים, יתקיימו שיחות והרצאות בנושא ויעלו רעיונות נוספים לתרומה לסביבה.