"בתי לא הפסיקה לבכות", כך טוענת אם לבת 12 מנתניה, שניסתה להתקבל לאולפנית בר אילן, ונתקלה לטענתה במעקבים מצד בית הספר, שמטרתם היתה לאמוד עד כמה היא דתייה. לטענת האם, בלית ברירה נרשמה הילדה לפני תחילת שנת הלימודים לאולפנית מחוץ לעיר.

האם מגיעה ממשפחה שומרת מסורת, בנה הבכור לומד בישיבה ובתה האמצעית היא תלמידת בר אילן בעצמה. לאחר שסיימה בתה הצעירה את לימודיה בבית ספר יסודי ממלכתי דתי בעיר, היא החליטה שהיא רוצה ללמוד, בדומה לחברותיה, באולפנית בר אילן, ואף התקבלה לבית הספר.

אולפנית בר אילן. "לטעון שיש הדתה באולפנית זו תעודת כבוד לאולפנית" | צילום: אסף פרידמן

שמועות וכללים

כחודש לאחר ההודעה על קבלתה של בתה למוסד החינוכי התחילו, לדברי האם, הבעיות: האם מספרת כי התבקשה להגיע לראיון נוסף מטעם בית הספר. בראיון נאמר לה לדבריה, שיש שמועות כי בתה מתרועעת עם בנים ואינה שומרת על כללי הצניעות, דבר שעלול, לדברי ההנהלה, לערער את קבלתה לבית הספר. משהתעקשה לברר מה מקור השמועות, ואיך ייתכן שאנשי חינוך מסתמכים עליהן, היא לא קיבלה תשובה ופנתה למנכ"ל האולפנית, הרב יוסף שנה.

"באותו היום, אחרי אין-ספור התעלמויות מצדו, קיבלתי תשובה מהרב שנה, שאמר, בלי נימוק, 'עם כל הכבוד, הבת שלך פשוט לא מתאימה'", מספרת האם.

לאחר דין ודברים, קבעו הוריה של הילדה פגישה נוספת עם הרב שנה, ועם מנהלת החטיבה באולפנית, ויקי חן. "חיכיתי בחוץ עם בעלי והילדה בשעה שקבענו. חיכינו וחיכינו ולא קיבלו אותנו", היא מספרת.

כעבור כמה שבועות זומנה הילדה לראיון נוסף עם הנהלת בית הספר. אמה של הילדה הגיעה אתה, אך לא הורשתה להיכנס לראיון עצמו. "כשהילדה נכנסה הם אמרו לה, 'את לא ראויה להיות כאן. את נמצאת כאן בגלל אחותך הבכורה'. הטיחו בה שהיא מתלבשת לא צנוע ומתרועעת עם בנים", מספרת האם. לטענתה, אחרי הראיון, אמרו אנשי ההנהלה לאם שהילדה תתקבל בתנאי שהיא תחתום על מסמך שהיא ערבה לכך שהילדה לא תלבש מכנסיים, ולא תדבר עם בנים. האם התחייבה לחתום כתנאי לתחילת הלימודים של הילדה במידה ויחליטו לקבל אותה.

אורך השמלה

לדברי האם, ביום שבו היתה אמורה הילדה להגיע למפגש היכרות עם הכיתה ועם המחנכת החדשה שלה, היא קיבלה שיחת טלפון מהיועצת, וזו הודיעה לה שיש בעיה עם הרישום של בתה. היועצת ביקשה את כתובת המייל שלה ושלחה לה מכתב, שבו נטען: "מכיוון שלא עמדת בהתחייבותך, אנו מבינים שהחלטתם לוותר עלינו ומאחלים לילדה בהצלחה".

האם פנתה לחברתה, אם לתלמידה בבר אילן, וביקשה ממנה לברר את העניין. החברה פנתה אל הרב שנה וזה בתגובה שלח לה הודעה מוקלטת בזו הלשון: "האמא התחייבה שהילדה תעמוד בכללי הצניעות המקובלים באולפנית, וסרטון מבת המצווה שלה שהגיע אליי מוכיח אחרת. הסרטון הופץ גם לממונים עליי".

אמה של הילדה נדהמה: "לא האמנתי שזאת הסיבה. חגיגת בת המצווה של הילדה היתה אירוע סגור למשפחה ולחברים בלבד. הילדה לבשה שמלה ורקדה. נדהמתי לגלות שהם הגיעו עד למקום הכי אישי שלנו. נכנסתי להלם מוחלט".

האם החליטה לפעול: "שלחתי מכתבים לאנשים שחשבתי שיכולים לסייע, למפקח, למחזיק תיק החינוך, לעוד גורמים בכירים בעירייה", היא מספרת. ההורים כתבו: "לאחר בדיקה מקיפה שעשינו, הוברר לנו לתדהמתנו, כי ניהלתם מעקב אחרי בתנו. קיבלתם הזמנה לבת המצווה שלה (שהודפסה כמה חודשים לפני השיחה בינינו שבה הוסכמו הדברים), וסרטונים מבת המצווה (שהיתה אינטימית, משפחתית, בלי צילומים ובלי תיעודים)... הגדלתם לעשות כאשר העברתם את הסרטונים הלאה, לגורמים אחרים, הכפשתם את שמה של בתנו ועשיתם לה 'שיימינג' על כל המשתמע מכך".

לטענת האם, לא התקבלו תגובות למכתב.

האם מספרת כי בתה נשברה. "אמרו לה שהיא לא תגיע לפגישה עם המחנכת. כל החברות מתקשרות ושואלות איפה היא, והיא יושבת בחדר, בוכה ולא נרגעת. יום אחר כך ראיתי שהיא כתבה ביומן האישי שלה 'למה זה מגיע לי?' למה ילדה בגיל 12 צריכה להגיע למצב כזה בגלל בית ספר?... מאז היא לא רצתה עוד לשמוע על בר אילן".

כיום היא לומדת באולפנית מחוץ לעיר, רחוקה מחברותיה, קמה כל בוקר בחמש וחצי בשביל להספיק להסעה, שהוריה סופגים את העלויות שלה. "אבל הכל עדיף על התמודדות עם היחס הזה, זאת היתה בשבילה ובשבילנו טראומה לכל דבר", מסכמת האם.

לא היחידה

הילדה הזאת, מתברר, אינה היחידה שמעלה טענות שכאלה. אם נוספת, שגם בתה לא התקבלה לבית הספר, מתארת את ראיון הקבלה שעברה בתה: "היא נכנסה לשם לגמרי לבד, לא הסכימו בשום פנים ואופן שהורה או כל אדם מטעמה יהיה נוכח. העמידו אותה מול ארבעה אנשי צוות. שאלו אותה אילו תוכניות טלוויזיה ההורים שלה מעדיפים לראות ביום שישי. היא יצאה משם בוכה".

לדברי האימהות, כשהבנות כבר מתקבלות לבית הספר כתלמידות מן המניין, התיוג של התלמידות על פי מידת קרבתן לדת בעיניי בית הספר נמשך.

צעירה בוגרת בית הספר, מספרת: "כשאני הייתי בכיתה ז' היו כיתות של הבנות 'הטובות', הדתיות יותר על פי המדדים שלהם, והבנות שמוגדרות ככאלה שהאולפנית קיבלה אותן בעל כורחה. ככה תייגו אותנו. אני התקבלתי בהתחלה לבנות ה'לא טובות', וכשאמא שלי שאלה מה הסיבה, אמרו לה 'כי את הולכת במכנסיים. אתם לא משפחה דתית מספיק'. זה פשוט להרגיש שאת פחות טובה, בכיתי במשך חודש ימים".

תגובות

ממשרד החינוך נמסר: "מבדיקה שערכנו עם מנהל האולפנית, עולה כי לכל אולפנה יש קוד לבוש וקוד התנהגות הנאכף על ידי ההנהלה. איש לא מפעיל 'סיירת' העוקבת אחר הבנות, עם זאת, כל הפרת תקנון מתבררת לגופו של מקרה. באשר לשירות הצבאי, לדברי מנהל האולפנית, כל תלמידה הבוחרת להתגייס לצה"ל מקבלת ליווי ותמיכה ניכרים".

מנכ"ל האולפנית, הרב יוסף שנה, מסר באמצעות עיריית נתניה: "מדובר בסילוף של העובדות ומפאת שמירה על כבודה ופרטיותה של אותה התלמידה, נציין רק כי לא נחשפו פרטים, בניגוד לנטען. תהליך הקבלה לאולפנית כולל התחייבות על שמירה על אורח חיים תורני. הראיון אינו ראיון קבלה אלא ראיון היכרות והתרשמות, הכולל בירור בנוגע לאורחות החיים של הנערה המועמדת. כל הטענות שפורטו כאן אינן נכונות, ומעולם לא התרחשו. תמוהה הפנייה כעת על אירוע שהתרחש כביכול לפני חצי שנה ויותר. יובהר, כי בכל אירוע שבו מעורבות תלמידות האולפנית, רואה עצמו בית הספר אחראי להתנהגותן ואם קיימת הפרה של כללי ההתנהגות הנדרשים, חלה חובה על בית הספר לטפל בכך, ליידע את ההורים ולגבש תגובה הולמת בהתאם להנחיות חוזר מנכ"ל. לטעון שיש הדתה באולפנית זו תעודת כבוד לאולפנית, שכן הדבר משול לאמירה שיש חינוך לאומנות בבית ספר לאומנויות".