23 שנים חלפו מאז סיים הרב ישראל מאיר לאו את תפקידו כרב האשכנזי של העיר נתניה, תפקיד אותו מילא במשך כעשור, והותיר את הרב דוד שלוש, בן ה-91, לכהן כרב עירוני יחיד בנתניה. הכל התנהל על מי מנוחות, עד ישיבת המועצה בשבוע שעבר, שבישרה כי בקרוב יחולו שינויים בהסדרים הדתיים בנתניה. בישיבה נתגלה כי לא רחוק היום בו הרב שלוש יחלוק את כיסאו עם רב אשכנזי נוסף, שצפוי להיבחר.

קראו עוד:
הוריהם חויבו לדווח על מוצאם העדתי ברישום לגן
רבנים אשכנזים: להחרים את כשרות הרב הספרדי
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

החלטה זו הסעירה את הרוחות בעיר, שנראה כי ייקח זמן עד שיירגעו. ככה זה, כשרבים מתקשים להבין למה חיכתה העירייה כל כך הרבה שנים למנות רב נוסף, וככה זה כשלא ברור מדוע משלמי המסים יצטרכו לשלם עוד מאות אלפי שקלים בשנה.

מדוע ולמה?
תפקידו של הרב העירוני מגוון. הוא אחראי על כל נושא הכשרות בעיר, כמו גם על אישורי חתונות וקבורה. בין היתר, תושבים מהעיר פונים אליו לייעוץ בנושאים שונים, דתיים ואישיים והוא המתווה של כל דיני הדת וההלכה בעיר. אם תשאלו את מרים פיירברג-איכר, היא תסביר שההחלטה למנות רב אשכנזי נוסף היא בסך הכל מענה על צורכי התושבים.

"מאחר שהתברכנו בכך שהמסורת חשובה לחלק גדול מתושבי העיר, אנו חושבים שהגיע הזמן אחרי הרבה שנים למנות רב אשכנזי", הסבירה ראש העירייה במהלך הישיבה. "הודעתי לרב שלוש על כך ודיברתי איתו. אמרתי לו שהמינוי ייעשה בשיתוף פעולה עימו. אנו מכבדים את הרב שלוש ואין לנו סיבה לפגוע בו".

אולם דבריה של ראש העיר לא התקבלו באהדה, ועוררו זעם בקרב חלק מחברי המועצה החרדים שלטענתם, בניגוד לדבריה, הרב שלוש לא נתן כלל את ברכתו למהלך. "אני עודכנתי לפני כמה שעות, ואני אומר לך שהוא מתנגד לזה", הטיח לעברה חבר המועצה ישראל סיטבון. "צריך לדחות את ההצבעה עד שנדע באופן חד משמעי שהרב באמת מעוניין בזה".

פיירברג-איכר מצידה המשיכה לטעון כי המהלך נעשה בשיתוף הרב, אולם גם לא חסכה ביקורת כלפיו. "כבר לפני שנתיים הנושא עלה על הפרק והרב שלוש אמר לי שבאופן עקרוני הוא בעד. חשוב מאוד שהוא ייתן את דעתו על המועמדים, אבל עם כל הכבוד ויש כבוד, מועצת העיר היא זו שמחליטה אם היא רוצה רב אשכנזי או לא. הוא יכול לומר שהוא רוצה בלעדיות, אבל אנחנו לא חייבים לקבל את זה. במידה מסוימת, אני חושבת שהרב נמצא במצב של ניגוד עניינים".

מלשכתו של הרב שלוש סירבו להגיב על דבריה של ראש העיר, אולם מקורבים לרב הציגו גירסה שונה לדברים. "הרב ממש לא מבין את הצורך שקיים להביא רב נוסף. משהו לא מתפקד ברבנות שצריך להביא עוד רב?", תהה אחד ממקורביו. "לאורך השנים, הרב עבד עם רבנים נוספים ואין לו ניגוד אינטרסים, כך שאני ממש לא מבין את ההתבטאות של ראש העירייה. רק לפני שנה קיבל הרב שלוש מינוי ממועצת הרבנות הראשית לישראל, להיות אחראי על כשרות בכל מקום במדינה בו אין רבנות מכהנת. זה רק מלמד עד כמה מעריכים אותו".

מקורב נוסף לרב טען כי החלטת ראש העיר נובעת, בין היתר, משיקולים פוליטיים. "בוא נגיד שהעיתוי שהיא בחרה בו מעלה סימני שאלה", אמר המקורב. "עד שיגיע השלב של בחירת הרב האשכנזי, אנחנו נהיה ככל הנראה סמוך מאוד לתקופת הבחירות. יכול להיות מאוד שהיא מנסה לקרב אליה מצביעים חדשים. זה בסדר ולגיטימי, אבל צריך לדעת איך לעשות את זה בצורה נכונה ומבלי לפגוע".

יש לציין כי הרב שלוש בן ה-91 מכהן בתפקידו, למרות שעל פי חוק שירותי הדת היהודיים התשל"א נקבע כי רב ראשי לעיר יכהן עד גיל 75. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי בעוד שהחוק עצמו חוקק בשנת 1971, הרב שלוש נכנס לתפקידו שנים רבות קודם לכן, ומסיבה זו החוק איננו חל עליו והוא רשאי להמשיך ולכהן בתפקיד עד ליומו האחרון.

איך וכמה?
ההחלטה אשר התקבלה בישיבת מועצת העיר היא רק השלב הראשון בתהליך ארוך במיוחד עד לבחירתו של רב ראשי חדש לעיר נתניה. החלטת העירייה צריכה כעת לקבל את אישורו של שר הדתות ומשרד המשפטים, ומיד לאחר מכן צפויה לקום ועדה המורכבת מנציג שר הדתות, עיריית נתניה וועד עיר מכהן. תפקידה של אותה ועדה יהיה לבחור את הנציגים אשר יבחרו את הרב. הוועדה צפויה למנות כ-48 נציגים שמורכבים מתמהיל של 50 אחוז בתי כנסת בעיר, המחולקים שווה בשווה בין בתי כנסת ספרדיים ואשכנזיים, שלוש שמיניות הרכב מועצת העיר, ושמינית נציגות של שר הדתות.

חברי הוועדה יהיו אלו הממונים על בחירת רבה האשכנזי החדש של העיר נתניה, אולם ניסיון העבר מלמד כי ההחלטה רחוקה מלהיות פשוטה. כך לדוגמה, בעיר ירושלים כבר 8 שנים שאין רב ראשי מכהן, זאת לאחר פטירתם של הרבנים הראשיים הקודמים, הרב שלום משאשר והרב יצחק קוליץ. בשנים האחרונות מתקשים בירושלים להחליט על מינוי רב חדש ולא