629 דוחות ושמונה זוגות אופניים חשמליים מוחרמים - זה הסיכום השנתי של מינהל האכיפה בעיריית נתניה, שבחודש אוגוסט 2018 החל לבצע אכיפה של חוק האופניים החשמליים.

מספר הדוחות הגבוה ביותר-165, ניתן על רכיבה על אופניים חשמליים במדרכות, ובגינו שילמו הרוכבים קנס של 250 שקל כל אחד. 131 דוחות ניתנו בגלל גרימת הפרעה לתנועת עוברי דרך במדרכה. גם על העבירה הזאת שילמו הרוכבים 250 שקל. מספר הדוחות הנמוך ביותר, שלושה בלבד, ניתנו בגלל הרכבה של אדם אחר על האופניים, שגם בגינה נקנסו הרוכבים בסכום זהה. הקנס הגבוה ביותר, 1000 שקלים, ניתן בגין שימוש בטלפון נייד בעת רכיבה, ובסך הכל הוגשו 38 דוחות כאלה בשנה החולפת.

אופניים חשמליים. "תמוגר תופעת עבירות האופניים החשמליים" | המחשה: shutterstock

האופניים החשמליים הפכו בשנים האחרונות לאחד מכלי הרכב הפופולריים ביותר בקרב הצעירים, ולא בכדי. זהו כלי תחבורה המשמש פתרון יעיל ונוח להגעה ממקום למקום בעיר, חוסך את פקקי התנועה ואת החיפוש אחר חניה, וגם נחשב גם ידידותי לסביבה ולא מזהם באופן יחסי. אך בצד היתרונות, הרכיבה על האופניים החשמליים מועדת לתאונות דרכים, והיא מסוכנת מאוד להולכי רגל ולרוכבים עצמם. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בכל שנה נפגעים יותר מאלף בני אדם באופן ישיר בתאונות דרכים שמעורבים בהן אופניים חשמליים.

בשנת 2018 החל מינהל האכיפה של עיריית נתניה בהסמכת פקחים ובהכשרתם לאכיפת חוקי האופניים החשמליים. באותו הזמן, קיימו נציגי המינהל הסברה בנושא לאורך השנה בבתי ספר, בגנים הציבוריים, בפארקים ובמרכזים קהילתיים. כן, חולקו פלאיירים והוצבו שלטי פרסום ברחבי העיר, להעלאת המודעות.

על פי נתוני מינהל האכיפה, פעולות האכיפה השנת החולפת אכן נשאו פרי. בתאונות בעיר, שבהן היו מעורבים אופניים חשמליים, ירד ב-2018 מספר התאונות המדווחות בחצי: חמש תאונות בשנה האחרונה, לעומת עשר ב-2017. עוד נרשמה השנה בנתניה ירידה של 19 אחוז לעומת השנה הקודמת, בתאונות דרכים באופן כללי. בתאונות בעיר המוגדרות כקטלניות ירד מספר ההרוגים מתשעה ב-2017, לשניים ב-2018.

ראש מינהל אכיפה, ביטחון ופיקוח של עיריית נתניה, אלון אהרון מסר: "תופעת האופניים החשמליים תטופל גם בשנת 2019, וסומנה כיעד מרכזי על ידי מינהל אכיפה ומשטרת נתניה, כאשר המשימה סומנה כיעד ליחידת השיטור העירוני. בשיתוף פעולה עם משטרת נתניה תמוגר תופעת עבירות האופניים החשמליים, כפי שמוגרו עשרות תופעות פסולות בעיר".