ראש השנה שחל השבוע ידוע בין היתר גם כחג של התחלות חדשות. גיורא שרף, תושב נתניה אשר יחגוג בקרוב את יום הולדתו ה-60, מכיר את המושג "התחלה חדשה" בצורה הטובה ביותר, הוא חי אותה מדי יום ביומו. לפני כ-12 שנים אובחן שרף כסובל מסרטן הדם מסוג CML. בעת אבחונו, התבשר כי נותרו לו לכל היותר 4 שנים לחיות. כיום, 12 שנים לאחר מכן, מציין שרף 10 שנים להקמת עמותה למען חולי CML אותה יזם והקים בעצמו, וכשהמחלה עדיין מקננת בגופו, מסביר שרף: "מעולם לא ידעתי לוותר".

עוד ב-mynet:
התינוק סובל ממחלה סופנית - אימו במצב קשה
איך להסביר לילד שיש לך סרטן?
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"אבחון המחלה נעשה ממש במקרה", מתאר שרף את היום בו גילה על מחלתו. "הגעתי לבדיקה שגרתית בתל השומר לאחר שירדתי בצורה ניכרת במשקל לאחר שעשיתי דיאטה והתאמנתי המון. ציפיתי להגיע ולשמוע מהרופאים עד כמה המצב שלי נהדר, ובאמת הרגשתי ככה. אך כאשר עשו לי בדיקת דם גילו אצלי את המחלה".

לוקמיה מיאלואידית כרונית (CML) הינה סרטן דם המאופיין בעליה הדרגתית במספר הכדוריות הלבנות בדם, הגדלה של הטחול ולעתים עלייה בתאי דם נוספים. המחלה לא נחשבת כנפוצה, ובכל שנה מאובחנים בעולם המערבי כ-2 מקרים חדשים לכל 100,000 תושבים. כאשר גילה שרף על מחלתו ועל קביעת הרופאים כי נותרו לו שנים ספורות לחיות, הוא החליט לעשות הכול על מנת להוכיח להם את טעותם.

"באופי שלי אני לא מוותר ופשוט לא קיבלתי את זה שאמרו לי שמדובר במחלה סופנית ושאין מה לעשות. התחלתי לבדוק אלטרנטיבות ובדיוק באותה
התקופה מצאתי תרופה חדשה וניסיונית שלא הייתה בארץ. הצטרפתי לניסוי והתחלתי לנסוע כל כמה חודשים לגרמניה לטיפול וזה מה שהחזיק אותי. עם השנים פעלנו להכנסת התרופה הזאת לסל התרופות במדינת ישראל, דבר שאכן קרה בשנת 2002 והיום התרופה הזו מצילה את חייהם של כ-600 מהסובלים במחלה בארץ".

מעבר להתמודדותו האישית עם המחלה, החליט שרף כי חלק מהליך הריפוי שלו יתבצע על ידי סיוע לחולים אחרים. "בעקבות כל מה שקרה לי החלטתי לעזור לחולים שהיו במצבי. הקמתי עמותה שהתחילה בשבעה חולים בבית החולים 'לניאדו' בשנת 2001 ולאט לאט הפעילות שלנו החלה להתרחב, כיום אנו מונים 220 חולים בכל רחבי הארץ ואנו מקיימים מפגשים חודשיים ב'לניאדו' שמארח אותנו. הפעילות שלנו כוללת הרצאות על המחלה אבל גם פעילויות חברתיות כמו סופי שבוע באילת.

"אני מאמין שידע הוא כוח וכוח נותן לחולה אפשרות להתמודד בצורה טובה יותר, דבר שהוכח גם על ידי מחקרים, חשוב לי שכל החולים בארץ יהיו מעודכנים לגבי אפשרויות הטיפול שלהם, אנחנו מהווים משפחה לחולים מבחינה חברתית. חלק מזה נובע מהתחושות האישיות של החולים. כשחולה חדש מאובחן עם סרטן זו מכה לא קלה להתמודד איתה, פיזית ונפשית. אנחנו נותנים להם עזרה ותמיכה, מפחיתים את הפחדים ומורידים את החששות שלהם, החולים הוותיקים מאמצים את החדשים ומקרבים אותם אליהם".