התדהמה בסביבתו של אליה אלי, צעיר בן 19 מנתניה שמצא את מותו ביום חמישי לפני כשבוע וחצי בעת שטבל במי אגם באומן, אינה שוככת. כ-30 אלף ישראלים הגיעו לאומן במהלך ראש השנה, אלפים רבים מהם נשארו סביב הגופה במשך יומיים וקראו פרקי תהילים.

עוד ב-mynet:
רוצים להגיע לאומן? טוסו דרך עקבה
איציק אברג'יל רוצה לאומן במקום לאמריקה
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

על פי הדיווחים, הגיע אלי למקום, ביחד עם מתפללים נוספים וביניהם אחיו, סמוך לשעה 15:00 בצהריים. הוא טבל במחצבת מי גשמים, כמה מטרים ספורים מחבריו, ולפתע נעלם. חבריו אשר היו במקום הזעיקו עזרה, אולם רק לאחר 50 דקות של חיפושים נמשתה גופתו של אלי מהמים.

רק בשעות הלילה המאוחרות של יום ראשון החל תהליך העברת הגופה מאוקראינה למדינת ישראל, זאת לאחר שגופתו של אלי עוכבה באוקראינה למשך מספר ימים, עד שהוסדרו כל התנאים להטסתה ארצה.

ביום שני שעבר, בשעות הערב, הובא אלי למנוחות. אלי גדל בשכונת ותיקים בעיר, היה מוכר ואהוב ברחבי השכונה, ועולם הדת תפס חלק מרכזי בחייו, כפי שמספרת אימו, אביבה.

"הוא היה צדיק יסוד עולם. הוא גדל בבית חרדי אבל בשכונה מעורבת", מספרת האם. "הוא תמיד רצה לחזק את הנוער פה. הוא היה מסתובב בערבי שבת בגנים הציבוריים, אוסף בני נוער ומלמד אותם הלכות. מהרגע שקיבלנו את הבשורה, אנשים מגיעים אלינו מכל קצוות הארץ. חלקם מספרים לי שהם לא ישנים בלילות, שוכבים במיטה וחושבים עליו. הניצוצות שלו התפזרו אצל כולם".

מסעות ראש השנה לאומן הפכו לשם דבר הן בקרב קהילת חסידי ברסלב, והן בקרב חילוניים המעוניינים להתחזק ביהדות. השנה הייתה הפעם הראשונה בה יצא אלי אל המסע, זאת למרות בקשותיה של אמו שידחה את הנסיעה בשנה: "אני אמרתי לו שיחכה שנה, יתחתן ואז ייסע לשם, אבל הוא אמר לי שהוא חייב לנסוע השנה.

"הוא אמר שהוא לא יכול לשאת יותר את המחשבה שהוא לא היה שם. הוא היה כל כך להוט לנסוע השנה ובסוף, גם עשה את זה. עכשיו קרה מה שקרה והוא לא יקים משפחה, זה דבר שהוא כל כך רצה ועכשיו זה כבר לא יקרה".

אלי השאיר אחריו זוג הורים וחמישה אחים, ואימו מבקשת כי זכרו יונצח דרך אותם עקרונות אשר אלי כל כך אהב וחי לפיהם. "לאליה הייתה אהבה גדולה לכולם. המוטו שלו היה אחדות, אהבה וקדושה. ככה הוא חי את חייו וזה כל מה שהוא קיווה לו. הוא רק רצה את אחדות ישראל והאמין שיש לכבד כל אדם באשר הוא".

"זו בשורה קשה מאוד, אנחנו פשוט בהלם", סיפר בשבוע שעבר אחד השכנים. "הוא היה בחור מדהים ותמיד עזר לכולם, כאילו שהייתה מעליו הילה. הדרך שבה הוא סיים את חייו כל כך עצובה וטראגית. דווקא בזמן שהוא עשה דבר שהוא כל כך אהב וחיכה לו, הוא מצא את מותו. אין מילים לתאר את זה. זו פשוט טרגדיה".