בשנים האחרונות אנו שומעים פעם אחר פעם כי הכינרת מתייבשת וכי מדינת ישראל סובלת מבצורת. אולם נראה כי המחשבה שהמדינה מתייבשת, גרמה לעיריית נתניה לא להיערך למצב של גשמים רבים ושיטפונות, כך לפחות על פי פסק דין אשר התקבל לפני כשבועיים בבית הדין לתביעות קטנות בנתניה. בית המשפט קבע כי על העירייה לשלם לתובעת תושבת העיר פיצויים בסך של כ-20 אלף שקלים בעבור נזקי גשמים שנגרמו לה ולרכבה.

עוד ב-mynet:
דורשים פיצוי מהעיריה: "סגרתם לנו את הג'קוזי"
בעיות בניקוז גרמו להצפה בבניין
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

האירוע מתחיל באוקטובר 2009, אז נכנסה התובעת לרכבה בשעות הבוקר כשהיא מסיעה שלוש נוסעות נוספות. כאשר נסעה ברחוב הרצוג בעיר, הגיע לפתע נחשול מים לעברה מכיוון רחוב סוקולוב. מפסק הדין עולה כי ארבע הנוסעות נלכדו ברכב ולא הצליחו לצאת עקב זרם המים החזק אשר שטף את הרחובות ומנע את פתיחת הדלתות, זאת עד שעוברים ושבים נקראו לעזרתן וסייעו להן לצאת מהרכב בשלום.התובעת טענה כי לעירייה אחריות לתשלום פיצויים עקב רשלנותה וחוסר מוכנות למקרי הצפה שכאלו. עיריית נתניה טענה בבית המשפט כי נקטה בכל האמצעים הדרושים למניעת הצפות במערכות הניקוז וכי כמות הגשמים אשר ירדה באותו היום הייתה גדולה וחריגה באופן ניכר מהצפוי בעונה.

בית המשפט ברשותו של השופט עוז ניר נאוי, פסק בסופו של דבר לטובת התובעת, סכום של כ-20 אלף שקלים בגין נזיקין לרכבה, הוצאות ועוגמת נפש,
וזאת לא לפני שביקר את התנהלות העירייה. "בתיק שבפניי לא הוכח ולו בבדל של ראייה, מתי בוצע הניקוי, על ידי מי בוצע הניקוי, באיזה אופן בוצע הניקוי ועוד".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "העיר נתניה הייתה נתונה בימים 30.10.2009-3.11.2009 תחת גשמים בעוצמות נדירות שהיו עד פי ארבעה מהממוצע הרב שנתי לתקופה זו. על פי הנתונים שבידינו, ירדו בנתניה בתאריכים הנ"ל מעל 200 מ"מ גשם בעוד שהכמות השנתית הממוצעת הינה 500 מ"מ.

"ברחוב האמור קיימת מערכת ניקוז עירונית מתוחזקת ומטופלת כנדרש, לפני עונת הגשמים ובמהלך כל השנה באופן רציף. יודגש כי הקולטנים במקום טופלו על ידי קבלן העירייה סמוך למועד האירוע. יחד עם זאת, כאמור, עקב עוצמת הגשמים הבלתי רגילה שירדו אז, לא הצליחה מערכת הניקוז לקלוט באופן מיידי את כמויות הממטרים הרבות אשר ירדו בפרק זמן כה קצר במועד המצוין".