אם גם אתם בסך הכל מבקשים לרסס את חתוליכם מפני פרעושים, כדאי שתשימו לב להתנהגות חריגה מצידם. כך לפחות גילה על בשרו (או נכון יותר על בשר חתולו "נסיך") יגאל רודניק, שהביא את החתול למרפאת "כלב ים מרכז וטרינרי מתקדם" בנתניה.

עוד ב-mynet:
מי מרעיל את בעלי החיים?
"רוב ההתעללויות בבע"ח מתבצעות בידי ילדים ונוער"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

מדובר בחתול פרסי בן חמש, שבשבוע שעבר רוסס בחומר נגד פרעושים שנקנה בחנות חיות. אך לפתע, כשעה אחרי השימוש בתכשיר, החתול החל לרעוד בצורה חמורה. בני המשפחה לא הבינו את הסיבה לרעידותיו, ורק לאחר מספר שעות התקשרו למרפאה.

"ביקשתי מהחנות תרסיס שמיועד לחתול, ולצערי נתנו לי, מבלי שאשים לב, תכשיר לשימוש על כלבים", מספר רודניק. "החתול שלי לפתע הפך לחלש, התחיל לזחול בבית כמו חיה גוססת ולא הצליח לעמוד על הרגליים. הוא התחיל לאבד את החוזק שלו. הילדה שלי נבהלה מאוד".

ד"ר ארז אבן-חן מהמרפאה איבחן כי השימוש בתכשיר גרם להרעלה. "ביקשנו מהמשפחה שתביא את החתול לבדיקה מיד, ושיביאו איתם את החומר ששימש לריסוס. כשהגיעו, התברר שהחומר הוא תרסיס המיועד לכלבים בלבד. חתולים רגישים מאוד לחומר הזה, והריסוס גרם לנסיך להרעלה", מספר אבן-חן.

ההרעלה, על פי אבן-חן, התבטאה בסימנים של מערכת העצבים כמו רעידות, חוסר שקט, "טיקים" ועד כדי עוויתות.
כשנסיך הגיע למרפאה, הוא כבר היה במצב של עוויתות חלקיות, ותוך כדי הבדיקה הוא פיתח עווית מלאה. במצבים אלה, טיפול החירום הוא מתן ואליום להפסקת העווית. לאחר שנרגע קצת, קיבל נסיך את המשך הטיפול לווריד, ואז מצבו השתפר.

"לאחר שנרגע, חפפנו אותו בצורה יסודית כדי לסלק את שאריות הריסוס מהפרווה ומהעור שלו. נסיך קיבל מספר תרופות, בין השאר תרופה הנוגדת באופן ספציפי את פעילות החומר המסוים בו הוא רוסס. בנוסף הוא טופל באינפוזיה במטרה לזרז את פינוי החומרים מהדם דרך מערכת השתן. למחרת בבוקר החתול היה רגוע יותר, פיתח תיאבון בריא אך עדיין היה חלש וירוד".

הרעלה כזו עלולה לגרום למוות?
"כן, לרוב מתים כתוצאה מהרעלה שכזאת. קשה לתפוס את זה בזמן ולעצור את זה. ברגע שבני המשפחה חשדו שזה קשור לתכשיר, הם רחצו את החתול. בכל מקרה, ברגע שמרגישים שמשהו לא בסדר, חשוב מאוד לקחת מיד את החתול לווטרינר. אם בעלי החתול שמו עליו מעט חומר, הוא עלול למות תוך 24 שעות. אם שמו הרבה מהתכשיר, הוא עלול למות אפילו תוך שעה". בהמשך השבוע התחזק החתול מעט, והוא צפוי לחזור לעצמו בתוך מספר ימים.