מחקרים רבים אשר נערכו ברחבי העולם אינם מותירים צל של ספק - העישון מזיק לבריאות, דבר שאף קיבל גושפנקה באמצעות החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים משנת 2007, אשר נועד למנוע מציבור המעשנים לעשן במקומות ציבוריים ובכך להפריע לסביבתם.

מוציאים עשן:
פוסל במומו: פקח העיריה עישן בקפיטריה - ואפילו לא נקנס
רעננה: עישן נרגילה תוך כדי נהיגה
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

אולם נראה כי בעיריית נתניה לקחו את החוק קצת רחוק מדי, ובחודשים האחרונים הולכים ומתגברים תלונותיהם של תושבי העיר, על מה שהם מכנים "התעמרות מצד הפקחים", בכל הנוגע לעישון נרגילה בפארקים הציבוריים.

מתלונות שהתקבלו בעיתון עולה כי פקחי העיר מונעים עישון נרגילה בפארקים הציבוריים ואף קונסים את המשתמשים בסכום של 720 שקלים בגין הבערת אש ופגיעה בסדר בגנים ציבוריים.

"לפני כשבועיים ישבתי בפארק השלולית עם חברים ועישנו נרגילה", מספר ד', תושב העיר. "לפתע הגיעו ניידות פיקוח אל המקום, דבר שהיה מפתיע, במיוחד בשל העובדה שלא עשינו רעש באופן חריג ובסך הכול די שמרנו על השקט".

כאשר הגיע צוות הפיקוח, הופתעו הצעירים לשמוע כי העירייה לא מתירה עישון נרגילות במקום: "היינו בטוחים שהם הגיעו בגלל שמישהו התלונן עלינו שהרעשנו, אבל כשהם הגיעו אמר לנו אחד מהם שאסור לנו לעשן נרגילה בשטח ציבורי ושמדובר בהדלקת אש במקום ציבורי. היינו קצת בשוק ממנו, בעישון, נרגילה לא נדלקת יותר אש מאשר סיגריה, אז גם סיגריות אסור לעשן בפארק על פי החוק? בסוף עוד יקנסו אותנו על סיגריות. זה הסתיים בסוף בקנס של 720 שקלים", אומר ד' ומוסיף: "אני בהחלט מתכוון לערער על הקנס. ההתנהלות הזו נראית לי רחוקה מלהיות הגיונית ויש לי תחושה של חוסר צדק".

פקח עירוני בעיר מסביר את הרציונאל מאחורי ההחלטה שלא לאפשר עישון נרגילה במקומות ציבוריים. "בסך הכול מצד העירייה החשיבה היא הגיונית, מנסים למגר את תופעת הרעש מהיסוד שלה, אם לחבר'ה הצעירים לא יהיה בשביל מה לבוא לפארק, הם לא יגיעו לשם ולא ייצרו רעש לכל הסביבה, ככה שאפשר להבין מה עומד מאחורי זה".

יחד עם זאת, מוסיף הפקח כי לדעתו מתן דוחות בעניין זה, הוא לא פתרון. "אני ממש לא מאמין בלתת דוחות על זה לצעירים ולהעיף אותם מהגנים הציבוריים, בסופו של דבר לילדים האלו אין לאן ללכת, אנחנו מסתובבים בלילות וזורקים אותם ממקום למקום ובסוף ביום למחרת רואים את כל הנזקים שהם עשו ברחובות, נזקים שנובעים מהתסכול שלהם, משם מגיע גם האלכוהול, הוונדאליזם ועוד רעות חולות".

מעיריית נתניה נמסר: "חוק העזר לנתניה לעניין שמירת הסדר והניקיון אוסר על עשיית מעשים בגנים ציבוריים ובמקומות ציבוריים, שיש בהם כדי לגרום סכנה, מפגע, הפרעה, אי נוחות, נזק לאדם או הפרת סדר. הבערת אש ללא פיקוח בגנים ציבוריים יש בה כדי להוות הפרעה, אי נוחות והפרת סדר, לכל הפחות. באשר לנרגילות - העירייה אינה אוסרת על עצם העישון, אלא שלמרבה הצער, לעישון הנרגילות ישנן תופעות נלוות של רעש, לכלוך וונדאליזם. חוקים נגד תופעות אלו של פגיעה בסדר הציבורי נאכפים על ידי העירייה".