בשעות הלילה של יום ראשון לפני כשבועיים חזר צ', עובד זר מאריתריאה, אל ביתו שברחוב זנגוויל הממוקם בסמוך לשוק נתניה. בעודו עולה במדרגות ניסה להדליק את האור, אך ללא הצלחה ובחושך המוחלט אשר שרר בבניין, עלה באיטיות עד שהגיע לדירתו. "הייתי בטוח שמדובר בתקלה זמנית", הוא מספר.

כשנכנס לביתו וביקש להתקלח אחרי יום עבודה קשה, גילה לתדהמתו כי גם זרם המים במקום מנותק. "הייתי כל כך עייף מיום העבודה ורק רציתי להיכנס למקלחת ולישון. החשמל באותו הרגע פחות הפריע לי כי ידעתי שיש לי רק מספר שעות שינה בודדות, אבל כשנכנסתי אל המקלחת ופתחתי את המים גיליתי שפשוט אין".

עוד ב-mynet:
עמידר לדיירים: שלמו חשמל או שתנותקו
אם ינותק החשמל - מכונת ההנשמה לא תעבוד
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

צ' ההמום פנה מיד לשכניו, אשר בישרו לו כי גם הם נמצאים באותו המצב. אחרי בירורים גילו השכנים כי לא מדובר בתקלה נקודתית כפי שחשבו תחילה, אלא בניתוק יזום אשר בוצע על ידי עיריית נתניה בשל ליקויים שלטענתה נמצאו בבניין. "זו חוצפה של העירייה שמשאירה אותנו בתנאים כאלה", אומרים הדיירים ובעלי העסקים שרובם סגרו את החנויות בלית ברירה.

העירייה מצידה טוענת כי מדובר במבנה שיש בו סכנה לשלום הציבור וכי בעלי הנכסים יודעים במה חרגו ומה עליהם לעשות כדי להבטיח את שלום הציבור. עוד נמסר כי משלא עמדו בדרישות, הפעילה העירייה את סמכותה וניתקה את החשמל והמים.

הימים עוברים והעסקים הפועלים בבניין בזנגוויל 8-12 החיים כבר קרוב לשבועיים בתנאים קשים ללא מים וחשמל, מתחילים להיסגר בזה אחר זה. הדיירים מחפשים חלופות מגורים ולטענתם ולדברי בעלי העסקים, בעיריית נתניה, עדיין לא דיווחו להם אילו ליקויים עליהם לתקן על מנת שיוחזרו המים והחשמל אל הבניין.

"לפני כשלושה חודשים התחלנו לקבל תלונות מהעירייה שהמבנה אינו תקין", מספר יעקב ארביב, בעל נכס במבנה. "בהתחלה חשבנו שהם לא רציניים. אחר כך הביא אחד מבעלי העסקים במקום מהנדס שקבע שהמבנה תקין, וחשבנו שהעניין יעבור, לפתע לפני כשבועיים הפתיעו אותנו וניתקו במבנה גם את זרם המים וגם את החשמל".

המבנה, אשר בעברו שימש כמלטשות, עת הייתה העיר נתניה מוכרת כ"עיר היהלומים", עבר הסבה, ומשמש בשנים האחרונות למגורים, כשהדיירים הבולטים במתחם הינם עובדים זרים: "הייתה לי במקום מלטשה והיום אני משכיר את המקום ומתגוררים בו אנשים. היו לי שם קרוב ל-20 שוכרים, שהיום הם חיים בלי מים ובלי חשמל. אחד אחרי השני הם עוזבים את המקום, אין להם מה לחפש פה והם מחפשים מקומות אחרים, דבר שמבחינתם הוא בעייתי כי בשום מקום אחר, לא רוצים לקבל אותם".

לטענת ארביב, העירייה מתכננת לפרק את המבנה ולהקים במקום מבנה חדש, לדבריו. "בהתחלה בעירייה הפקיעו לכאורה את שטח החנייה שלנו וצבעו אותה בכחול לבן, אחר כך הם לקחו את החלק האחורי של המבנה ועשו שם סככות ונתנו לרוכלים לקיים שם שוק פשפשים. התחושה היא שהם כל פעם לוקחים חלק אחר מהבניין ולאט לאט הם רוצים להוציא אותנו משם. הם צריכים לדעת שזאת לא הפקרות, אנשים יילחמו בהם עם השיניים ואף אחד לא ייתן להם כלום. הם לא יכולים לעשות מה שהם רוצים, כבר פנינו לעורך דין ואנחנו צופים שיהיה מאבק משפטי, אבל לפני הכול, שיחזירו לנו את המים והחשמל. אי אפשר לפגוע בפרנסה של בן אדם", אומר ארביב.

כמו בדואי באוהל
עשרות הדיירים במבנה מספרים, כי מעבר לתנאים הקשים ממילא בשל מיקומו של המבנה בשוק העירוני, כעת מקשים עליהם עוד יותר. "אנחנו חיים היום בתנאים שלא מתאימים אפילו לבעלי חיים", אומר צ'. "הלילות קרים במיוחד ואנחנו לא יכולים אפילו לחבר תנור חימום או להכין לנו כוס תה כדי להתחמם, אין לנו אפשרות להתקלח ואם אנחנו רוצים ללכת לשירותים, אנחנו צריכים לצאת ולעשות את צרכינו בחוץ או לחלופין למלא בקבוקי מים מבניינים סמוכים על מנת למלא את הניאגרה. אלו תנאים קשים מאוד ואני לא מבין איך לעירייה לא איכפת ונותנים לנו להגיע למצב הזה. אנחנו חוששים שככל שהימים יעברו, הלילות יהיו קרים יותר ויותר. אני מקווה שבעירייה לוקחים את זה בחשבון".

גם משה תורג'מן, דייר נוסף בבניין, מתרעם: "אני חוזר מיום עבודה ומחפש איפה להתקלח ולא מוצא. בתי שימוש אנחנו עוד מצליחים לאלתר, אבל הרחצה היא עניין מאוד בעייתי, אני חי כמו בדואי באוהל ואי אפשר להמשיך בצורה הזאת. העירייה צריכה להבין שאנשים חיים כאן ולדעתי זאת פשוט בושה מה שהם עושים. אני מפחד שבסוף לא תהיה לי ברירה ואני איאלץ למצוא לי מקום מגורים חלופי".

החנויות נעולות
במקביל לדיירים החיים במקום, ממוקמים בחלקו התחתון של המבנה כעשרה בתי עסק, כשרובם המוחלט הפסיקו את פעילותם בעקבות השבתת המים והחשמל על ידי העירייה.

סיור במקום שנערך בשעו