יום שני שעבר, שעות הבוקר המוקדמות, המחלקה האונקולוגית בבית החולים "לניאדו". בין חדר טיפולים אחד לשני, בחדר הזה יש שני כסאות מספרה מסתובבים ומראה עצומה המונחת על השידה. אחד אחרי שני, נכנסים חולי הסרטן המטופלים במחלקה ופוגשים ביעקב (קובי) בוארון, מעצב שיער מוביל בנתניה וספר כלות נחשב.

המטופלים מתייעצים איתו מה ניתן לעשות עם שיערם שהידלדל, כיצד אפשר לעצב את הגבות שנותרו, או שואלים אותו איזו פיאה כדאי לבחור מבין הפיאות שהביא עימו. כבר חצי שנה שנרקמת לה מערכת יחסים מיוחדת בין בוארון לחולי המחלקה, שרואים בו מלאך שמשפר את חיצוניותם, אבל לא פחות חשוב מזה, את היכולת שלהם להתמודד עם המחלה הנוראית.

עוד ב-mynet:
התחזה לחולה סרטן, התחתן וסחט כספים מבת זוגו
לזכר האח: גזזו את השיער למען חולת סרטן
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

חדר משלו
בוארון, או כפי שמכירים אותו בנתניה, "הכוכב", נחשב למעצב שיער מוביל בתחום. הוא נשוי ואב לארבעה ילדים, דמות מוכרת כמעט לכל תושבי העיר. מוכר ככל שיהיה, סוגר בוארון את המספרה שלו במרכז העיר בכל יום שני בבוקר ומניע את הרכב ל"לניאדו". בימי שני רוב המספרות סגורות בנתניה, והספרים הופכים את היום ליום הסידורים שלהם. אבל לא בוארון. הוא הולך לעזור לחולי הסרטן בבית החולים.

את ההתנדבות הזו, מודה בוארון, הוא החל במקרה. "כחלק משיגרת העבודה במספרה אני מקיים קשר עם בית העסק לפיאות ולתוספות שיער של רבקה זהבי, המפורסמת גם בפעילותה ההתנדבותית למען נשים חולות סרטן", הוא מספר. "באחת הפעמים, כשנפגשנו בתצוגת שיער, שאל אותי בנה של זהבי, אם אני מעוניין להתנדב לנושא, ומיד הסכמתי. אני נחשב למתנדב של 'האגודה למלחמה בסרטן' הפועלת מול העמותה. האגודה היא זו שנותנת את ציוד המספרה הנדרש, כמו מספריים, פן, מסרקים ועוד. אני משאיר במחלקה את כל הציוד, כי אין צורך לסחוב דבר מהמספרה הפרטית, למעט ציוד נוסף שאני מביא מהמספרה שלי".

בוארון מגלה שהחדר שבו הוא עובד הפך למספרה אמיתית. "יש כאן שיחות כמו במספרה", הוא מסביר. "אנחנו מדברים על הכל, אפילו על סקס. נשים מספרות לי על המחלה, על המשפחות שלהן ועל איך הבעלים שלהן מתמודדים עם המחלה. גם למשפחה זה נותן תחושה טובה, כשהאמא חוזרת מהמחלקה ונראית כמי שבאמת בילתה את הבוקר במספרה".

במחלקה מספרים כי חולי הסרטן הופכים כל כך תלויים בפעילותו של בוארון, שהם מגיעים ביום שני למחלקה גם אם לא נקבע להם טיפול לאותו היום. "המטופלים מגיעים לכאן גם אם זה לא יום הטיפול שנקבע להם בלו"ז הכימותרפיה", מספר בוארון. "חלקם מביאים פיאות לסירוק ולעיצוב, או שהם זקוקים לתספורת. סיפרתי ללקוחותיי הדתיות על המספרה ב'לניאדו' ואמרתי שאשמח לתרומת פיאות. הלקוחות נענו ברצון והבאתי לכאן פיאות באיכות גבוהה, כשבנוסף, עם הזמן, מטופלות שהבריאו תורמות את הפיאות שלהן ומעבירות אותן אליי, למען האחרות".

אתה עושה לחולים את הקרחת הראשונה?
"כן, וזה תמיד כואב וטראומטי. כל אישה שמגיעה לרגע הזה אומרת לי שהקרחת מפחידה אותה יותר מהטיפול עצמו במחלה, שיש לו כידוע תופעות לוואי לא נעימות. הרגע הזה של הקרחת הוא תמיד דרמטי ומלווה בבכי. הייתה אישה שאמרה לי שבלי השיער, היא מרגישה עירומה. זה אובדן יופי ונשיות. אני מנסה להעביר אותו בקלילות, בהרבה חום.

"אני אומר שנורא טרנדי היום להיות קירח, ורגע אחרי הגילוח אני כבר שולף פיאות למדידה. אני ישר עובר לצעד הבא, שיש בו סוג של תיקון מצב. לדעתי, חשוב שאישה תמדוד פיאה ביחד עם מישהו, במיוחד איש מקצוע ושלא תתמודד עם זה לבד בבית. כאן אני אומר מה מתאים, מה האופציות לסידור הפיאה, נותן דוגמאות ממטופלות ששיערן צמח, מנחם ואומר שבקרוב נעשה תספורת".

טראומה גדולה
סוזן שוורץ היא מלקוחותיו הקבועות של בוארון. ביום שני שעבר היא אחת מאלו שמגיעות, ומיד לאחר התספורת היא מסתכלת במראה ואומרת בקול רם שהיא מאוד מרוצה."חלק מהבעיה של חולי סרטן היא השיער", אומרת שוורץ. "אצל אישה בכלל, זה אחד הדברים החשובים ביותר. תשאלי חולות סרטן מה הזעזוע הגדול ביותר בטיפול הכימותרפיה, וכל אחת תשיב: 'איבוד השיער'. אם יש מישהו שיכול לקחת שיער מדולל ומסכן, ולהפוך את אותה אישה לגאה בעצמה, זו תרומה אדירה שלו לכושר ההתמודדות עם המחלה. אני יכולה להתאפר ולטפח את עצמי, אבל אני לא יכולה לעשות דבר עם מעט השיער שעל ראשי. לא כל מספרה מבינה איך לטפל בשיער דליל ומסכן כשלי, אבל קובי מצליח מצוין".

בתחילה שוורץ לא ששה להתיישב על כיסא הספרים של בוארון. "בפעם הראשונה שראיתי את קובי, הוא הביא איתו פיאות יפות, איכותיות ואמר למטופלות שמדובר בתרומה, שצריך רק לבחור ולקחת והוא יתאים ויסדר לנו. הוא חזר ואמר: 'אל תדאגו, אני אמשי