חיילים יהודים-אמריקאים סייעו בימים האחרונים להוציא ספר תורה עתיק מבית כנסת יהודי בבגדד שבעיראק ולהביאו לישראל. יוזם הבאת הספר, עו"ד ד"ר ניסן שריפי תושב נתניה, בעצמו יוצא עיראק, ארגן את הכנסת הספר העתיק לבית הכנסת באר חנה בשכונת רמת פולג בעיר ביום שלישי שעבר.

עוד ב-mynet:
ספר התפילות ששרד את ליל הבדולח והגיע לישראל
הטרנד הבא של הישראלים: טראק בעיראק
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

עשרות אנשים שהגיעו לבית הכנסת וצפו בהכנסת הספר, התקשו להאמין שהספר העתיק ששרד שריפה קשה בשנת 1937 בבית הכנסת בו היה, שרד שנים רבות במדינה עוינת, והובא במבצע מיוחד בסיוע חיילים אמריקאים היישר לנתניה. מי שעוד פחות האמין שהספר בו קרא בבר המצווה שלו הגיע ארצה, הוא נחום יעקב בן 86 מנתניה.

"זיכרונות הילדות הציפו אותי כששמעתי על הבאת הספר ארצה", אומר יעקב ל"ידיעות נתניה". "אני לא יכול לנקוב בשמות של האנשים שעזרו לי להביא את הספר, כי עלולים להרוג אותם שם", אומר שריפי. "היום בבגדד נותרו רק שמונה יהודים, שרידיה של הקהילה מהמפוארת בגולה והם מאוד הסתכנו כשהחליטו לקחת חלק במבצע להבאת הספר לישראל".הספר שנשאר מאחור
הספר העתיק עשוי קלף עבה וכתוב באותיות גדולות וברורות. הוא שימש את הלומדים במדרש "בית זילכה", שהיה בית מדרש מרכזי בבגדד, המפורסם ביותר בארצות המזרח מאמצע המאה ה-19 עד אמצע המאה ה-20. בבית זילכה צמחו רבני בבל הגדולים של הדורות האחרונים. למרות השנים הרבות, הספר לא נפגע. סופרי סת"ם בדקו אותו ומצאו כי הוא כשיר לקריאה.

"הקשר שלי עם חיילים יהודיים - אמריקאים שהבריחו את הספר התחיל מסיפורה של אורלי אביאור, אישה מנתניה בעלת אזרחות אמריקאית, שלפני כשלוש שנים נקראה לשירות מילואים בצבא ארצות הברית באפגניסטן", מספר שריפי. "ייצגתי את אביאור בבית משפט וכך הכרתי גם חיילים יהודים אחרים המשרתים בצבא אמריקאי. ביניהם היו גם חיילים שמשרתים בבגדד. החיילים הללו סיפרו לי על אלפי ספרים, סידורים, מחזורים, כתבי יד וספרי תורה המוטלים כאבן שאין לה הופכין בבתי כנסת ובישיבות נטושות בבגדד ובשאר ערי עיראק", הוא מסביר איך נודע לו על הספר.

"לפני כמה חודשים נודע לי על אחד הספרים, ספר תורה עתיק ביותר, בן 400 שנה. מדובר בספר שקראו בו בחגים ובשמחות כל גדולי ישראל לרבות רבי עובדיה סומך, רבי יוסף חיים, הרב יהודה פתיה ועוד רבנים גדולי עולם. יצרתי קשר עם החיילים וביקשתי מהם לעזור. הם מיד נענו לפנייתי, יצרו קשר עם אנשי הקהילה היהודית בבגדד והגיעו למקום".

כשהגיעו החיילים האמריקאים לבית הכנסת הם מצאו את הספר מונח בתוך ארון הקודש. "אנשי הקהילה פתחו את הארון, הוציאו את הספר ומסרו אותו לחיילים", מספר שריפי. "באמצעים לוגיסטיים מורכבים הצלחנו להעביר את הספר ללא הבית המקורי שלו דרך מדינה שלישית לישראל. יש בעיראק חוק שאוסר על הוצאת חפצים בעלי ערך היסטורי, כמו חוק העתיקות בישראל, וחששנו ששלטונות עיראק ישימו את ידם על הספר הזה ויהפכו אותו למיצג מוזיאוני. היה חשוב לנו שהספר יגיע לישראל, כי מדובר בספר כשיר לקריאה".

זיכרונות ילדות
הספר הקדוש שעשה דרכו לישראל, מרגש יהודים רבים ובעיקר יוצאי עיראק. אחד מהם הוא נחום יעקב שעלה לישראל מהעיר ארביל שבצפון עיראק בשנות ה-50. שם, בעיראק הוא למד בישיבת זילכה. את הספר העתיק זוכר יעקב עוד מימי ילדותו ובעיקר מיום בר המצווה שלו, אז קרא מתוך הספר את ההפטרה.

"כשהבן שלי סיפר שהספר הקדוש נמצא בנתניה, ממש נבהלתי", מספר יעקב בהתרגשות. "לא האמנתי, אמרתי שאני רוצה לנגוע בו, אני רוצה ללטף אותו. מאוד התרגשתי", הוא אומר. "הציפו אותי זיכרונות מהילדות שלי. לא הצלחתי אפילו לאכול. אני זוכר את בית זילכה עוד מימיי בבגדד. זה היה בית כנסת מפואר וישיבה ברמה גבוהה מאוד. כל המתחם הזה נבנה במימון של משפחת זילכה - משפחת סוחרים מאוד עשירה מבגדד. הם מימנו הרבה בתי כנסת ברחבי העיר, אבל בית זילכה, היה המפורסם ביניהם".

שרד את השריפה
בעבר מנתה הקהילה היהודית בעיראק מעל 300 אלף בני אדם, ונחשבה מהקהילות המפוארות בגולה. בשנות ה-50, לאחר קום המדינה, עלו לארץ רוב חברי הקהילה ונותרו בעיראק אלפים ספורים בלבד. בתקופת שלטון מפלגת הבעת' האנטי-ישראלית, בין השנים 1968-1973, סבלו היהודים בעיראק מהתנכלויות של השלטונות. בתקופה זו כאלף יהודים עזבו את בגדד ועלו לישראל. כמעט כל אלו שנשארו שם, עזבו את המדינה לאחר מלחמת המפרץ בשנת 1991.

בסוף שנת 1994 דווח בעיתונים ערביים, היוצאים לאור בלונדון, על 50 משפחות יהודיות בבגדד. בשנת 2003 עלו לארץ כ-40 יהודים, אשר היוו כמחצית מכלל האוכלוסייה היהודית במדינה. באותה שנה נסגר בבגדד בית הכנסת האחרון, בהעדר משתתפים ב