בחודש שעבר פנתה שדולת הנשים בישראל לראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, בבקשה לקבל הבהרות על אופן הטיפול של העירייה בתלונה שהגישה עובדת לממונה על הטרדה מינית בעירייה כנגד מנהלה הישיר.

המכתב נשלח גם לחיה שניידר, סמנכ"לית משאבי אנוש וראש המינהל הכללי, ולנילי ארז, היועצת המשפטית לעירייה. בעירייה מסרו בתגובה, כי "מכתב שדולת הנשים התקבל ותשובתנו תינתן לפונים". ואולם, עד כה לא השיבה עיריית נתניה לשדולת הנשים, וזו פנתה השבוע בשנית לפיירברג-איכר, לשניידר ולארז.

"אני לא מסוגלת להירדם בלילות" | המחשה: שאטרסטוק

שדולת הנשים, עמותה עצמאית הפועלת לקידום נשים ולשוויון מגדרי, פנתה לעירייה לראשונה בעקבות הפרסום ב"ידיעות נתניה" של מכתב התלונה ששלחה העובדת לממונה על הטרדה מינית בעירייה, ביאטריס שיפר, ממינהל הרווחה.

במכתב, מחודש יולי, גוללה העובדת שורה של מקרים שבהם מנהלה הטריד אותה מינית, פיזית ומילולית, לטענתה. עוד טענה העובדת, כי גם עובדות נוספות חוו הטרדות מצד אותו המנהל. העובדת אף העידה, כי המנהל דרש ממנה להחתים בשעון הנוכחות שעות יציאה מאוחרות יותר מכפי שעבדה בפועל.

"מצבי הבריאותי הידרדר ואני סובלת באופן רציף מכאבי בטן ומלחצים נפשיים. אני בוכה, לא מסוגלת להירדם בלילות ויש לי סיוטים בלילה, בעקבות התנהגותו, ועקב הפחד מהבלתי-צפוי. אני פוחדת ללכת לעבודה ואינני מעוניינת לחזור להיות בקרבת האיש הנורא הזה", חתמה העובדת את מכתב התלונה שהגישה.

בתום בירור פנימי שערכה העירייה, הועברה העובדת למינהל אחר, עם דירוג מקצועי שווה ערך לדירוגה הקודם, ואילו המנהל נשאר בתפקידו. מי שטיפלה בתלונה היתה טובה כץ, העוזרת האישית של פיירברג-איכר, אף שהיא אינה מופיעה בפרסומי העירייה כגורם ממונה שאצלו ניתן להתלונן בנושא. עד כה, העדיפה העובדת שלא להגיש תלונה במשטרת ישראל.

"במכתבנו הקודם פירטנו, כי מהשתלשלות הדברים עולה שהעירייה כשלה בטיפול בתלונה, שכן בעוד המנהל החשוד בהטרדה מינית לא שילם כל מחיר על מעשיו, שילמה הנפגעת מחיר יקר בכך, שנוסף על הפגיעה הקשה בה והשלכותיה הפיזיות והנפשיות, היא גם 'נענשה' בכך שאיבדה את מקומה באגף שבו עבדה, וזאת על לא עוול בכפה", נכתב בפנייתה הנוכחית של שדולת הנשים.

"מעבר לכך, כתבנו, כי קיים חשש כבד שהעירייה כשלה בהגנה על עובדות נוספות, הממשיכות לעבוד בכפוף לאותו המנהל, ולהיות חשופות להטרדות מיניות ולהתנכלויות מצדו. כך שולחת העירייה מסר מזיק ומסוכן לכלל ציבור העובדים, שעל-פיו, מי שיטריד מינית ייצא פטור בלא כלום... עוד הוספנו וכתבנו, כי תגובת עיריית נתניה לשאלות העולות מהפרשה לא סיפקה כל הסבר מפורט לציבור באשר לדרך הטיפול, והיא נראית בעיקר כהצהרה בעלמא, מן השפה ולחוץ".

שדולת הנשים טוענת כי כעת, משהסתיימו הבחירות המקומיות, היא מצפה "שהעירייה תתווה דרך ברורה וערכית לטיפול בפגיעות מיניות, ותגלה אפס סובלנות כלפי מעשים אלה ועושיהם. אשר על כן, נבקש בשנית את תשובתכן בדבר דרך הטיפול בתלונה שבנדון, ובדבר ההחלטה על העברת הנפגעת מתפקידה, מדוע הוחלט על המשך העסקתו של המנהל למרות הטענות על הטרדה מינית, ומהם הצעדים שננקטו כדי להבטיח את שלומן ואת ביטחונן של העובדות בכפיפות לו".

מעיריית נתניה לא נמסרה תגובה עד מועד פרסום הידיעה.