בבית הספר היסודי "אלומות" בנתניה אין אולם ספורט פעיל. התלמידים מתעמלים בחצר, ואת אימוני הריצה הם עורכים במדרגות מבנה בית הספר או מסביב לו. באולם הקיים, מספרים הורים, הרצפה שוקעת והציוד עלוב. מזה זמן מה שדלתו נעולה וששעורי חינוך גופני מתקיימים בצורה מאולתרת, ברחבי בית הספר.

עוד ב-mynet:
התלמידים חגגו עם אלכוהול במסיבה בבית הספר
חויב לשלם 180 אלף שקל על הריסת ביתו שנבנה ללא היתר
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

אך אולם הספורט העלוב והסגור אינו הבעיה היחידה אותה מעלים הורי 200 התלמידים בבית הספר. לדבריהם, גם החצר ריקה ממתקני פעילות, משחקי רצפה ושערי כדורגל ראויים. חלונות חדרי השירותים שבורים, הקירות מלאי רטיבות ועובש ובחלונות המסדרון אין סורגים. למרות שלדבריהם הם פנו כבר בחודש ספטמבר לעירייה ודיווחו על הליקויים, עד היום דבר לא נעשה.

בכוחות עצמם
בשנה שעברה החליטה נציגות ועד ההורים לקחת את העניינים לידיים ולרכוש במיטב כספם מתקני חצר לילדים. ההורים שיתפו את עיריית נתניה בתוכניתם, אך לטענתם, נאסר עליהם לעשות זאת. מנגד, הם אומרים, הבטיחה העירייה להשקיע 15 אלף שקלים במתקנים חדשים.

שמחת ההורים לא ארכה זמן רב. לטענתם, טרם פתיחת שנת הלימודים הנוכחית, שמעו ההורים מהמנהלת גפנית ניניו, כי המתקנים לא יגיעו, והחצר ממשיכה לעמוד בשיממונה עד היום. "הבטיחו לנו גם שיבואו לבחון את מצב הגינה", מספרים ערן עפרוני ומשה תשובה, חברי הנהגת ההורים החדשה.

"הכל נראה כאן כמו מדבר. אחרי שהולכים 20 מטר ברגל משער הכניסה ניצבים מול מראה של בית ספר לא מטופח כשבנוסף, לאורך הכניסה יש מבנים שאינם בשימוש עקב מצבם הרעוע. אפילו בחלק ממתקני השתייה יש רטיבות ועובש".

בנוסף, הופתעו ההורים לראות שכיתה א' מוקמה בקומה השנייה של הבניין ולא בקומה הראשונה כמקובל בבתי ספר בעיר, דבר שמאלץ את התלמידים לטפס במדרגות עם תיק כבד. לדברי ההורים, העירייה החליפה את החלונות השבורים של מסדרון הקומה השנייה, אך לא החזירה את הסורגים.

"ראינו תלמידים שעוזרים אחד לשני לעלות, ותלמידים שאיבדו שיווי משקל בזמן העלייה", כתבו ההורים במכתבם לעיריית נתניה כבר בחודש ספטמבר השנה. מכתב ההורים הופנה גם לד"ר שי פרוכטמן, האחראי על בתי הספר היסודיים, ולסגן ראש העיר הממונה על התשתיות, אלי דלל.

עובש ורטיבות
בית הספר "אלומות" נבנה בשכונת ותיקים בשנת 1950 והוא נראה כאילו הזמן עמד מלכת. המבנים לא רק ישנים, יש רטיבות בקירות, טיח מתקלף ומיני פיצוצים. הציור על אחד מקירותיו כבר דהוי. גם בחדרי השירותים, מספרים ההורים, יש בעיות רבות. לדבריהם, החלונות שבורים והילדים עושים את צרכיהם בקור. ברז הכיור מתיז לכל עבר, ובמתקני השתייה התפשט עובש.

לטענת ההורים, יש גם בעיות בטיחות מהותיות בבית הספר. לדבריהם, הורדת ילדי ההסעות מטעם העירייה נעשית במרחק 100 מטרים מבית הספר ברחוב עמוס מאוד. ליד בית הספר יש חניית כורכר שאליה מגיעים הורים המביאים במכוניותיהם את הילדים לבית הספר, אך הכניסה לאזור החנייה מלאה מהמורות ואשפה.

ההורים מבקשים באזור גם סלילת כביש ראוי וסימוני חנייה ומעברים מסודרים לתלמידים. "אנחנו רוצים להיות מסוגלים להוריד את הילדים בבטחה באזור שיאפשר ראות בזמן כניסתם לבית הספר".

שכונת ותיקים מוגדרת כשכונה עם רמה סוציו אקונומית נמוכה. ממפקד הלמ"ס ומנתונים שהעלה בשנת 2008 גם מסתבר כי רק ל-30 אחוז מתושבי השכונה תעודת בגרות. אך לדברי ההורים, השכונה קלטה בשנים האחרונות זוגות צעירים רבים, והם נחושים להוביל את בית הספר למצוינות בחינוך. ההורים מבקשים לבית ספר 'אלומות' את מה שעל פניו נראה מוגש לילדי בתי ספר מן השכונות החדשות ברוחב לב ומלכתחילה.

"אנחנו רוצים להישאר בשכונה ולצמוח כקהילה ולא להתדפק על דלתות אחרים", אומרים ההורים. "אנו מעוניינים בשיתוף פעולה עם העירייה, כי יש לנו היכולת לחזור ולהיות שכונת דגל, אבל בשלב זה שום דבר לא זז מולה".

בראש ובראשונה קוראים ההורים להקמת אולם ספורט חדש. "אנחנו רוצים תוכנית חומש לחיזוק בית הספר והשכונה", אומרים ההורים, "מבנה בית הספר
רחב ידיים ויוכל להחזיר אליו ולשכונה סניפים של תנועות נוער שפעלו כאן בעבר".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה כי "עיקר הטענות אינן נכונות, אכן מדובר בבית ספר ותיק - אך אין הדבר מעיד על איכותו ותנאי הפעילות בו. בבית הספר קיים אולם ספורט, כאשר מתקיימים בו שיעורי ספורט וגם בחצר כנדרש. נדגיש כי חצר בבית הספר גדולה מאד ומרווחת, כאשר חלקה הקדמי מטופח מאוד".

באשר לברזיות מי השתייה נמסר כי הן "מתאימות לתלמידים ואינן מעלות עובש. בנוסף - המבנה הנמוך הצמוד לכניסת בית הספר, משמש כמחסן, גג האזבסט בו הוחלף והוא בט