לראשונה בתולדות התיכון הממלכתי דתי "שפירא" בנתניה, שלוש תלמידות בשיתוף קבוצת מתנדבים בשנת שירות, יפיקו ביום ראשון הקרוב ערב התרמה, שכל הכנסותיו יוקדשו למען תלמידי בית הספר המתקשים לעמוד בתשלום עבור המסע לפולין.

עוד ב-mynet:
התמידים השתכרו במסע לפולין והוחזרו לארץ
בגלל הכסף: ילדי החינוך המיוחד יושבים בבית
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

השנה בית הספר נערך ליציאת כ-60 מתלמידיו למשלחת לפולין, כאשר מספר משפחות, רובן משכונת דורה בדרום נתניה, מתקשות לעמוד בנטל התשלום. למען אותם תלמידים, התגייסו כאמור הצעירים להפקת הערב.

"אנחנו עשרה מתנדבי שנת שירות, חלק מ'ארגון מעשה' תחתיו פועל גרעין 'יחד'", מספרת ספיר, אחת מבנות השירות. "ארבעה מאיתנו מתנדבים בבוקר בתיכון 'שפירא'. כבר בתחילה, כששמענו על הנסיעה לפולין, הסתמנה הבעיה הכלכלית. בהתחשב בעובדה שבתיכון זה מצליחה לצאת משלחת של תלמידים רק אחת לשנתיים, החלטנו להתגייס למענם, כי המסע הזה הוא ערכי וחשוב."דיברנו עם יועצות בית הספר ועם צוות המורים. כמה מהם אף תורמים מכספם ובלבד שהתלמידים ייסעו. גילינו שהרבה ילדים נרשמים למסע, אך 'נופלים' כשצריך לשלם. יש גם תלמידים שיכולים לשלם רק חלק מהעלות ונשארים מתוסכלים. אחד התלמידים בעבר הצליח לגייס 3,500 שקל, שזה כמובן המון כסף וזו הצלחה, אבל היו חסרים לו אלפיים שקלים".

למופע ההתרמה, אומרים המתנדבים, יש היבט חשוב גם של ערבות הדדית בין התלמידים ובקהילת השכונה. "המטרה שלנו היא שערב כזה ייהפך למסורת בית ספרית, כמקובל בבתי ספר רבים בישראל, ללא קשר לשכונת המוצא של התלמידים", אומרת ספיר. "עברנו בכיתות, המנהל שלום עזרן והמורים הפכו לתומכים נלהבים של הרעיון. במקביל, שלוש תלמידות. מורן יוסף, נועה בן עזרא וזוהר דנן, לקחו על עצמן את מלוא האחריות בתמיכה גורפת של מנהל מתנ"ס 'דורה' אריה נעים, שהעמיד למען הערב את האולם".

התלמידה מורן יוסף לקחה על עצמה לגייס אמנים לטובת הערב. "העובדה שתלמידים לא יכולים לשלם עבור המסע היה עבורנו גורם ממריץ. גייסנו לתוכנית
את הזמר אביאל בן ואת להקת 'אולטרס'. בערב יהיה גם יריד מכירות של מוצרים שנתרמו, נמכור 'שערות סבתא' וקרפ צרפתי כי קיבלנו את המכונות בהתנדבות, ונעשה כל מאמץ להשלים לחברים את סכומי הכסף למסע".

באולם בדורה 420 מקומות ועלות כניסה למופע ההתרמה תעמוד על 30 שקלים. "אנחנו עושים הכל שאנשים יגיעו למופע", אומרת יוסף. "המסע חשוב לכל תלמיד בישראל. ניצולי השואה מעטים ונפרדים מאיתנו מדי יום. ייווצר מצב שכל הלמידה תהיה מפי המורים ולא ממקור ראשון שמגיע ומספר לנו מה קרה שם. הנוכחות במחנות תישמר ותחזק את הזיכרון. אם נצליח להוציא עוד תלמידים לפולין, זה יהיה הדבר הכי חשוב שעשיתי עד היום".