חייה של ברבי, גורת שפיץ כבת תשעה חודשים מנתניה, ניצלו לאחרונה בזכות עירנות של בעליה. ברבי היא גורה סקרנית, שובבה ומלאת אנרגיה ואף נוטה לשחק ולהשתעשע עם חפצים שונים. גל, בעליה, מצא לפתע כי חסרים בחפיסת הנורופן הביתית כשלוש טבליות, מינון שמסתבר שנחשב מסכן חיים לבעלי חיים.

עוד ב-mynet:
חסכתם באילוף? זה יעלה לכם ביוקר
סיבוך בהמלטה: הכלבה עברה ניתוח קיסרי
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"בעלי לא הרגיש טוב באותו יום ונשאר בבית, כך גם קרה שקופסת הנורופן הייתה באזור, אני הגעתי מהעבודה ומיד ראיתי את הכלבה עם הקופסה והכדורים מרוסקים", מספרים בעליה. "לא חשבנו פעמיים. לקחנו אותה מהר לבדיקה במרפאת כלבים וכבר בדרך לשם היא הקיאה שלוש פעמים".

במרפאה קיבלה ברבי מד"ר דניאלה יסן טיפול נגד הרעלה. כבר כשעה לאחר החשיפה לנורופן החלה ברבי להקיא ולשלשל שלשול שחור ובמרפאה החלו להזריק לה חומרים על מנת לעודד את ההקאה באופן מיידי.

ברבי אושפזה וטופלה במהרה על ידי נוזלים לווריד, פחם פעיל וטיפול תומך במערכת העיכול. במרפאה אף ווידאו כי לא נפגעה אצלה פעילות הכליות. יש לציין, כי נורופן שכולנו מכירים כמשכך כאבים תמים למדי, הינו תרופה בטוחה לבני אדם ואף נמכרת ללא מרשם למטרת שיכוך כאבים והורדת חום, אך בהקשר לבעלי חיים המצב מעט שונה. הנורופן, הינה תרופה אשר מכילה את החומר הפעיל איבופרופן ועל כן רעילה ביותר ומסוכנת לחיות מחמד אפילו במינונים קטנים.

וטרינרים מדווחים כי הרעלה כזו מתרחשת לעתים קרובות וזאת כתוצאה מכך שהבעלים נותנים לחיה חולה את התרופה שהם עצמם נוהגים לקחת או לעתים כתוצאה מזה שבעל חיים מצא בטעות את החפיסה שהייתה נגישה לו".

אין ספק שבמקרה של ברבי, כמו במקרי הרעלת איבופרופן אחרים, טיפול מהיר ומלא עזר להביא לתוצאה חיובית. מרבית מקרי ההרעלה האלה ניתנים למניעה. אין לתת לחיית המחמד תרופות המיועדות לאנשים בלי להתייעץ עם הווטרינר קודם.

"בנוסף יש לשמור תרופות בבית הרחק מהישג בעל החיים כדי למנוע בליעה בטעות", מסבירה ד"ר יסן ומוסיפה, כי "אם קרה ויש חשש למקרה של הרעלה כזו, חשוב ביותר לטפל במהירות, כלומר, תוך שעה עד שעתיים מהחשיפה כדי לעורר הקאה".