זוהמה ותילי אשפה מקבלים את פניהם של הבאים בפתחי ארבעה גני ילדים, שניים מהם של עיריית נתניה, הממוקמים מתחת לבית כנסת של חב"ד ברחוב בר אילן. שניים נוספים של רשת חינוך דתית ברחוב רבי עקיבא הסמוך.

עוד ב-mynet:
הפעוט שבר את רגלו בגן - הסייעות לא הבחינו
האם קפצה לבריכת כדורים, נפצעה ותפוצה ב-144 אלף שקלים
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

שכנים של ארבעה גנים אלו התקשרו בשבועיים האחרונים ודיווחו על "זוהמה בלתי נסבלת בכניסות", כהגדרתם. גני עיריית נתניה, "תפוח" ו"הדס" ברחוב בר אילן 2 בעיר, ממוקמים מתחת למבנה של בית חב"ד, בו בית כנסת ומקום למפגשים קהילתיים. "אין לנו בעיה עם בית הכנסת", אומר שכן מרחוב בארי, המשקיף אל המתחם, "אבל כואב הלב לראות את הילדים מגיעים בשבת למקום שהפך לגל אשפה. ההורים נכנסים לבית הכנסת והם נשארים בחוץ ומשחקים ליד הפחים".בשבת שעברה התרחש אירוע בעייתי. ילדים קטנים מצאו בין שקיות האשפה המפוזרות שיירי ציוד רפואי שנזרק מאחד הבתים, שיחקו בהם ונכנסו לבית הכנסת להראות להורים את השלל: מחטים, תרופות ועוד. "ההורים היו נסערים", מספר שכן, "אבל זה לא ציבור שמתלונן, פונה לעירייה או לתקשורת. מראה הפחים העולים על גדותיהם בפתחו של בית כנסת ובפתחם של גנים צורם לעין, במיוחד בשבת". שכן אחר מרחוב בר אילן אמר כי התקשר מספר פעמים למוקד העירוני, "אבל זה לא עזר, אז הפסקתי".

"נוצר מצב", מסביר אחד מדיירי הרחוב בר אילן, "שהילדים וחברי קהילת בית הכנסת חוגגים באותו היום את אחד מחגי ישראל ואז בכלל אין על מה לדבר. הפח מלא בשאריות ממסיבות הגנים ובית הכנסת והזבל חוגג. העירייה צריכה למצוא פתרון לגנים ולבית הכנסת: פינוי אשפה תכוף יותר והצבת מכולה נוספת לאשפה. השבת זה יכול היה להיגמר בצורה מאוד לא נעימה".

רב בית הכנסת, הרב צבי ויהלהם, אמר כי מדובר בבעיה מוכרת וממושכת. במקום הוצב פח אחד גדול ופח נוסף קטן ואלו אינם נותנים מענה לגנים ולבית הכנסת כאחד. בנוסף, אין גידור כלשהו לפחים אלו למרות שיש מקום להקמת חדר אשפה משותף. "בהיות המקום פתוח, הציבור נוטה להשליך בו אשפה וגם החתולים נכנסים לפחים", אמר הרבי. "נשמח אם יוכלו לפתור את הבעיה לטובת כולם, שכן מדובר בנקודת איסוף זבל פתוחה שתושבי כל האזור משתמשים בה וסובלים ממנה כאחד. סגירת הפחים במבנה מגודר תמנע משחקי ילדים וכניסת חתולים שמפזרים את השקיות".

גם ברחוב רבי עקיבא הסמוך מתלוננים השכנים על זבל הפחים של שני גנים של רשת חינוך דתית, שלטענתם אינם מפונים בתדירות נאותה. לטענת השכנים גם הגדרות ליד הגן מלאות באשפה, שקיות או חפצים שמשליכים אנשים. חצר הגן נקייה, אך הפחים שמקבלים את פני הילדים בבוקר וערימות האשפה, זו צרה. לא חינוכי ולא בריא וזו מתחילה להיות תפיסת עולם שכבר לא מרגישים שהסביבה מלוכלכת", אמרה אחת השכנות. "זה לא הגיוני איך שהילדים נכנסים בבוקר לגן ורואים כל כך הרבה זבל מול העיניים, זבל שגולש מהפחים ומחכה להם בכניסה", מוסיף שכן מהבניין ליד הגנים.

מביקור במקום עולה כי בכניסה למבנה הגן שני פחי זבל המשמשים מסתבר לא רק את ילדי הגן. "נוצר מצב של טינופת. אין לאן לזרוק את כל הזבל", העיד שכן. עובדי משאית איסוף האשפה מרוקנים את תכולת הפחים הגדולים, אולם משאירים את כל מה שמצטבר על הרצפה.

מהנהלת הרשת של גני רחוב רבי עקיבא נמסר שאין לגנים אלו מחסור בפחים, אלא שעוברי אורח ותושבים מהרחוב משליכים אליהם פסולת ביתית וכי מדובר בבעיה המאפיינת לא רק את הרחוב שלהם, אלא רחובות רבים בעיר.

מעיריית נתניה נמסר: "במתחם שברחוב בר אילן 2 נבנתה במיוחד נישה למיכלי אשפה ובמקום הונח מיכל בנפח 1,100 ליטר המפונה ארבע פעמים בשבוע. בנוסף, כדי להימנע מהמצב המתואר, הונחה הקבלן לערוך סיורים שוטפים במתחם ולעקוב אחרי הפינוי בגני הילדים ובבית הכנסת. יובהר כי האחריות לניקיון באירועים כדוגמת שבת חתן וכיו"ב הינה על ועד בית הכנסת . בנוגע לרחוב רבי עקיבא, בביקורת שנערכה במקום נמצא כי במתחם שני מיכלים בגודל של 1,100 ליטר, כאשר אחד מהם שרוף בחלקו. במהלך השבוע יגיע למקום מנוף לטובת החלפת המיכל".