יום רביעי שעבר, שעות הבוקר המוקדמות, לפני פתיחת הלימודים בבית הספר היסודי "לאה גולדברג" בקריית השרון בנתניה. שני צעירים שמתקרבים למאבטח המוסד, בן 72, חוטפים את נשקו ונעלמים.

שבוע לאחר המקרה והרוחות בעיר עדיין סוערות. ההתרחשות עוררה סערת רגשות בקרב הורי התלמידים והורי ילדים בשכונה, ששמעו על המקרה, העלו את שאלותיהם לנושא האבטחה בפורום השכונה לצד פנייה לעיריית נתניה ולהנהגת ההורים העירונית.

עוד ב-mynet:
יחידת הפרשים שומרת על שטחי החקלאים
נלחמים בפשע: קבוצת וואטסאפ לדיווח על פריצות
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

"שמענו על מקרה החטיפה מאוד מאוחר, רק כשהוצאנו את הילדים מהגן ומהצהרון, ובהחלט נבהלנו", מספרים בני זוג שגרים ברחוב הרטום. הסייעת אפילו לא ידעה שקרה משהו, וזה לא תקין. דווקא בגלל שמדובר באירוע פלילי, כי אם אנשי מהעולם התחתון יודעים שלמאבטחים מבוגרים יש נשק, הם הופכים לטרף קל. אנחנו לא רגועים".

לא פרודוקטיבי
"מדובר במחדל גדול", מוסיף אב לשתי בנות מבית הספר. "לא יעלה על הדעת שיועסק שומר בגיל כה מבוגר ושיהיו לנו ציפיות שיגן על הילדים בעת צרה. המקרה אמנם הסתיים כפי שהסתיים, אך בקלות יכול היה להסתיים בצורה אחרת, בצרה צרורה. באותה מידה בה נכנס החשוד או החשודים לפני כניסת התלמידים לבית הספר, אפשר היה להיכנס גם בשעה שהתלמידים נכחו בבית הספר, בהפסקה או בשיעור.

"על העירייה לנסות למנוע הישנות מקרים אלו באמצעות דרישות למקצועיות של מאבטחים מול חברת הביטחון שאיתה היא עובדת. להערכתי, נוכחות של מאבטח צעיר מהווה גורם מאיים, כי ברור שאיש צעיר מגיב מהר יותר, יש לו חוסן גופני ותעוזה שאין למאבטח בן 70".

"זה היה יום שנגמר במזל", מוסיפה אחת האימהות. "הרבה סייעות לא הגיעו לעבודה כי יצאו לאיזה טיול, ולא לכל גן או כיתה הגיעה סייעת מחליפה. נראה שמעסיקים מאבטחים שהם, לא נעים לומר, אבל סוג של בדיחה. אני חייבת להדגיש שהמאבטח ב'לאה גולדברג' הוא איש נחמד, טוב לב וחביב מאוד על הילדים, אבל אנחנו צריכים שיהיה פרודוקטיבי, אם לומר את האמת העצובה", ממשיכה האם."ועדי ההורים בבתי הספר מאוד ערים לנוכחות המאבטחים ומדווחים לאחראי הביטחון של העירייה, משה זכות, כשמאבטח לא נראה להם מתאים לתפקיד בעקבות התנהלותו בשטח", אומרת סמדר סגל, יו"ר ועד ההורים העירוני. "אדגיש כי במהלך החודש האחרון הוחלפו מספר מאבטחים בבתי הספר בנתניה, שלא עמדו בדרישותינו כהורים. בהחלט יש עוד בתי ספר עם בעיות שאנו מתעקשים לפתור ולהחליף מאבטח. אנו מתעקשים לקבל את הטובים בתחום".

"לבטל את החימוש"
במקביל לטענות ההורים, גם לחברות האבטחה יש טענות משלהן. "חייבים להוריד את הנשקים האלו, זה לא יעיל ונותן שם רע", כתב בשבוע שעבר מיכאל לביא מנתניה, מנכ"ל חברת אבטחה ומתמודד ברשימת "פדרינג לעתיד נתניה" למועצת העיר, ליו"ר הארגון הארצי של מפעלי השמירה והאבטחה בישראל, פיני שיף.

"צמצום הדרישה למאבטחים חמושים יהיה טוב לנו החברות וגם להרגעת הרוחות. יש לבטל את החימוש ברוב מוסדות חינוך ואתרים כגון קניונים וכדומה, בהם רמת המאבטחים אינה מצדיקה חימוש. אחזקת אקדח זה מקצוע ועל מנת שמאבטח ידע להשתמש בו הוא צריך לעבור הכשרה ארוכה וכמובן אחזקה חודשית ואפילו שבועית. זה לא מתבצע ולכן יש לצמצם את דרישת החימוש ממאבטחים וכדאי להתחיל שעה אחת קודם".

"האבסורד הוא שבחיינו כאזרחים ההולכים לקורסי ירי מעשי, איש אינו רשאי לצאת עם הנשק הביתה ולהסתובב איתו. נוצר מצב שבבתי ספר יושבים גברים, לעתים גם בני 70 פלוס, ומצפים מהם שיפעילו אקדח באירוע המאשר ירי על פי התקנות. רק מאבטחים העושים עבודתם ליד הגבול או מעבר לקו הירוק, צריכים לשאת נשק. היום אין למאבטחי מוסדות חינוך הכשרה מתאימה לכך".

אז איך שומרים על מוסדות חינוך בלי נשק?
"אם נשארים ברמה זו של מאבטחים לא צריך כאמור נשק, אפשר להסתפק בשוקר חשמלי , הרי אף אחד לא יבוא לחטוף שוקר חשמלי, שהוא 'פריט' שניתן לרכשו בקלות ובלי צורך ברישיון".

מעיריית נתניה נמסר: "מדובר באירוע משטרתי ויש לפנות אל המשטרה בנושא. יודגש כי כל הסדרי האבטחה נעשים בהתאם לנוהלי משרד החינוך ובתיאום מלא עם המשטרה. נציין כי בית הספר חזר לשגרת לימודים, כאשר המנהלת והיועצת קיימו שיחות עם המורים והתלמידים".

ממשרד החינוך נמסר: "נושא אבטחת בתי הספר נמצא באחריות המשטרה. חטיפת הנשק מידי המאבטח מטופלת ונחקרת על ידי המשטרה".

ממשטרת נתניה נמסר: "לא נעצרו חשודים ועדיין נבדקים כל כיווני החקירה".

מחברת האבטחה בה עובד המאבטח נמסר: "במהלך סריקת הבוקר את כל אזור בית הספר, בהגיע המאבטח לאזור שאינו נראה מהרחוב, התנפלו עליו שני גברים, תקפו אותו פיזית, ובמהל