מועצת העיר נתניה אישרה בשבוע שעבר חוק עזר עירוני חדש, האוסר שימוש והפעלת אמצעי הגברה, העלולים לגרום למטרד או הפרעה, בכל שעות היום והלילה, אלא באישור בכתב מראש העירייה. זאת במטרה להיאבק בשימוש הפרוע שעושים חלק מהתושבים באמצעי הגברה הגורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של יתר התושבים.

עוד ב-mynet:
חג ללא ישראלים: בלי לכלוך ורעש
הדייר שעושה רעש ומטריד את השכנים: חמור
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

בהחלטתה להרחיב את חוק העזר העירוני הקיים, אימצה מועצת העיר את הצעתו של חבר המועצה הרצל קרן, שנאבק למען חקיקה זו מזה כמה שנים. חוק העזר הקודם של נתניה אוסר הקמת רעש מכל סוג שהוא מדי יום, בין השעות 14:00 - 16:00 והחל משעה 23:00 בלילה ועד הבוקר. עתה החליטה מועצת העיר להרחיב את שעות האיסור בשימוש באמצעי הגברה לכל שעות היממה.

בנימוקים לאישור החקיקה החדשה ציינה העירייה, כי "התיקון לחוק התבקש למניעת התופעה של עשיית שימוש במגבירי קול באופן הפוגע או העלול לפגוע בתושבי העיר בכלל ובאלה אשר גרים בסמיכות למקומות ציבוריים, כגון פארקים וגנים ציבורים בפרט. התיקון מתבקש מכוח חובותיה וסמכויותיה של העירייה לשמור על הסדר הציבורי ולפעול למען רווחת תושביה". את החוק צפויים לאכוף פקחי עיריית נתניה, שיעברו הכשרה ויקבלו ציוד מתאים. הפנייה אליהם תהיה באמצעות המוקד העירוני 106.הרצל קרן, יוזם ההצעה, אמר בתגובה: "אני מברך את ראש העיר ואת חבריי למועצת העיר, שתמכו בהצעתי פה אחד, לנוכח הפגיעה הקשה באיכות החיים של רבים מתושבי העיר, הסובלים מרעש מוגזם המופק במסיבות, חגיגות, אירועים פרטיים, אירועי "קריוקי" ומרוכלים המשתמשים באמצעי הגברה קולני. מבחנה של העירייה עכשיו יהיה באכיפתו של החוק".

טובה קריסטל, תושבת שכונת נאות גולדה, סבורה כי החוק חשוב מאוד. "עד כה כל אחד עשה רעש מתי שרצה, ללא כל התחשבות בשכנים. לפני כמה שנים
סבלתי מאוד כאשר כל ערב היו יושבים בני נוער מתחת לחלון שלי. לא פעם הזמנתי משטרה כדי להרחיק אותם. החיים שלנו עכשיו יהיו טובים יותר".

מנגד, ליאורה ארבל, תושבת פולג, חושבת כי החוק נוקשה מדי: "כל שישי וכל שבת אצלנו עושים כאלו חאפלות עד אחת-שתיים בלילה, אבל אין לי אומץ להרים טלפון למשטרה. עם זאת, למרות שאני סובלת, החוק החדש נראה לי מוגזם. מה זה לא לעשות רעש בכלל? כל התושבים בנתניה יפנו לראש העיר לבקש אישור כדי לעשות מסיבה בבית? זה כבר 'האח הגדול' מעל ומעבר".

רון פרי, תושב רמת פולג, מסכים עם דברי ארבל ומוסיף: "אנחנו גרים בבתים פרטיים, בקיץ בכל יום מישהו עושה חגיגה בגינה, יום הולדת או ערב חברים. ישנם החוקים הבסיסיים - לא להרעיש בין שתיים לארבע ולא אחרי אחת עשרה בלילה. החוק החדש הוא פופוליסטי בעיניי. בשביל לערוך מסיבה או קריוקי נצטרך לשכור מקום? בשביל מה להוציא כסף מיותר? לכולנו יש ילדים ומשפחות, ואין סיבה שאנשים לא יוכלו לחגוג בבתיהם".