תושבי קריית השרון, נאות גנים או פולג בנתניה - שימו לב. אם אתם הורים לילדים בני שלוש, לא בטוח כי לילדיכם יהיה מקום בגנים העירוניים בשנת הלימודים הבאה. תושבי השכונות הללו גילו כי חלק מהילדים, שנולדו לאחר תאריך היעד של משרד החינוך (בחודשים ספטמבר עד דצמבר), ייאלצו להישאר בבית, או ללמוד בגן פרטי.

עוד ב-mynet:
האם מאשימה: "נהג ההסעות הרביץ לבני"
האם התלמידים יחויבו לעמוד כשהמורה נכנס לכיתה?
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

במקביל לכך, יש שכונות בהן כל הילדים בני השלוש התקבלו לגנים, שכונות הנחשבות חלשות יותר בעיר, ולהן, כך לטענת ההורים, ניתנה עדיפות על ידי עיריית נתניה. "לא נרשום את ילדינו לגן פרטי", אומרים עשרות הורים. "נשקול את צעדינו, ואם לא תהיה ברירה נפתח כיתות גן מול משרדי העירייה בנתניה, בפתח משרדה של ראש העיר".

עם פתיחת הרישום לגני העירייה בחודש אפריל הסתבר להורים כי בשכונות הנחשבות למבוססות אין מקום לילדים שלא ימלאו להם שלוש לפני כניסתם לגן, כלומר בחודש ספטמבר ולעומת זאת, הותאמו ונבנו גנים לשכונות הנחשבות 'חלשות' ושם ייקלטו בגני הרשות כל ילידי 2010. ההורים זועמים.

"נכון שהחוק מחייב את הרשויות להשלים את בנייתם והתאמתם של גני ילדים לגיל שלוש רק לשנה הבאה, אבל הבעיה בנתניה היא שהעירייה החליטה לא לאפשר רישום לילדים הצעירים מהאזורים המבוססים יותר של העיר, ויש בכך לא מעט חוסר צדק ושרירות לב. בעירייה החליטו שברמת פולג ובקריית השרון גרים אנשים עשירים", אומרת אחת האימהות. "אני פוגשת הורים רבים שמספרים, כי התמזל מזלם לרכוש בשכונה דירה בהזדמנות לפני מספר שנים, אבל הם כמו כולם, מתמודדים לגמור את החודש".

אחד האבות מוסיף שגם הוא הופתע משיקול הדעת הבלתי מאוזן, לדבריו, של העירייה. "יש שכונות בהן רושמים לגנים את כל ילידי 2010, דוגמת נאות הרצל, נאות שקד, דורה וקריית נורדאו", הוא אומר. "איפה ההיגיון בכך?".טלי סימון, תושבת עיר ימים, אומרת: "בשנה שעברה רשמו את ילדי השכונה לגן אחד בלבד ברמת פולג, שקלט ילדי גיל שלוש. הגן עמוס, בעוד עיר ימים ממשיכה להתאכלס בקצב מסחרר ונוצר מצב שלעשרות פעוטות אין גן. העירייה אמרה שהם יועברו לגן בשכונת אגמים. אבל אגמים היא שכונה בבנייה, בקושי גרים בה אנשים ושם כבר בנו גן. אצלנו השכונה מאוכלסת, יש המון ילדים, ולא בונים גנים".

הורים המתגוררים בשכונות קריית השרון, נאות גנים, פולג, עין התכלת ומרכז העיר, אומרים כי ילדיהם, ילידי החודשים ספטמבר עד דצמבר בני השלוש, ייאלצו להישאר בבית או להירשם לגן פרטי.

"הגעתי לנתניה לפני שלוש שנים", מספרים הורים לשני ילדים המתגוררים ברמת פולג. "אנחנו מאוד מרוצים מהשכונה, אבל יחד עם זאת, יש לנו הרגשה שהקוסמטיקה העירונית חשובה יותר מהקמת גני ילדים למשפחות עובדות המתמודדות עם בעיות רגילות למרות מגורים בשכונה הנחשבת לשכונת יוקרה. התחושה היא שמתייחסים אלינו כמו לכספומט".

אם לשני בנים מהשכונה עמליה מספרת, כי תידרש לשלם לגן פרטי לפחות 2,000 שקל לחודש. "בני יהיה בן שלוש בחודש ספטמבר וכבר הודיעו לי שאין לו מקום בגן. בשבילי לשלם 2,000 שקל לחודש זה נורא, כי אנחנו חיים מיום ליום. אני לא מדברת על לגמור את החודש, אלא לגמור את היום. בעירייה יודעים שאני במצוקה ובכל זאת לא קולטים את הילד".

מעיריית נתניה נמסר: "בשנת תשע"ג פתחה העירייה 22 גני ילדים חדשים והצליחה לתת מענה לכל ילדי חובה (5) ורשות (4) ולילדי תת רשות (3) שנולדו עד
ספטמבר בכל רחבי העיר. כאשר בשכונות אזורים, נווה עוז ואגמים, קריית נורדאו ונאות הרצל התקבלו כל הילדים שנולדו עד ה-17.12, שהוא התאריך הקובע האחרון על פי משרד החינוך.

"בשנה הבאה תפתח העירייה 25 גנים חדשים נוספים ותקלוט על פי אותו המפתח. בשלב זה נבדקות אפשרויות לפתיחת גנים נוספים לילדים הצעירים במזרח העיר. כמו כן, כדי להקל על ההורים את הנטל הכלכלי הכרוך בתשלום לגן פרטי, אנו מאפשרים להורים לילדים צעירים בשנתון להגיש בקשה לוועדת חריגים וככל שמתאפשר קולטים את הילדים בגנים.

"רק לאחר שיתקבלו תשובות מטעם ועדת הערעורים (בתחילת חודש יולי) - נוכל לבחון אם ישנם מקומות לילדים הצעירים ביותר בשנתון. גם בשנה שעברה - הוזמנו הורים לרישום רק בחודשים יולי ואוגוסט ומלכתחילה נאמר להם שיש לשריין מקום בגנים פרטיים".