מיליון ושמונה מאות אלף שקלים: זה הסכום שפסק בית המשפט המחוזי בירושלים לא' מנתניה, בשנות ה-50 לחייו, שלפני כמה שנים נפצע קשה בעבודתו ונותר נכה.

עוד ב-mynet:
האם קפצה לבריכת כדורים, שברה את רגלה ותפוצה
"היום שבו קטעו לי את הרגל היה המאושר בחיי"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

התאונה ארעה בחודש ספטמבר 2005. באותה תקופה א' היה עולה חדש שעלה לארץ ממדינות חבר העמים. א' הוא רוקח במקצועו, אך בשל קשיי השפה לא הצליח למצוא עבודה בתחומו והלך לעבוד בעבודת כפיים במפעל לייצור פחים.

תפקידו היה לתפעל מכונת ייצור גדולה ומסורבלת. הוא היה צריך להכניס ביד אחת משטח של פוליגל לתוך המכונה, להמתין שהמכונה תבצע את פעולת הכבישה והחיתוך ולהוציא אותו בידו השנייה.

אולם ימים ספורים לאחר שהחל לעבוד, משהו השתבש. המשטח שהוכנס למכונה נתפס לפתע, וכשא' ניסה להוציא אותו, היא נסגרה על ידו, מבלי שהצליח למשוך אותה החוצה. לבסוף השתחררה היד רק אחרי שהמכונה סיימה לבצע את פעולת הכבישה.א', שהיה על סף איבוד ההכרה בשל הכאבים העזים, פונה לבית החולים. כף ידו רוסקה וכל אצבעותיו נשברו. במהלך כחודשיים נאלץ לעבור ניתוחים חוזרים, כריתה מלאה של ארבע מאצבעותיו וכריתה חלקית של האצבע החמישית. א' עבר שיקום ממושך, אך עד היום סובל מכאבים ומוגבל קשות ביד ימין, ידו הדומיננטית.

"כש א' התקבל לעבודה הוא היה עולה חדש שהגיע לישראל כמה חודשים לפני כן", הסביר עו''ד יהודה אדרי, שייצג את א' בתביעה מול מעסיקיו. "הוא לא דיבר עברית ולא היה לו ניסיון בתפעול מכונות כבדות, אבל הגרוע מכל הוא שהמעסיקים שלו לא הדריכו אותו לכאורה כיצד המכונה עובדת ומה לעשות במקרי חירום".

לטענת עורך הדין, המעסיק של א' לא היה מוכן לקחת את מלוא האחריות על מה שקרה. "במהלך ההליך משפטי, שהתנהל כמעט חמש שנים, טענה חברת הביטוח של המפעל כי האחריות הבלעדית לתאונה מוטלת על העובד בגלל חוסר זהירותו", אמר עו"ד אדרי.

לפני כמה חודשים נציגי חברת הביטוח ועורך דינו של א' הגיעו לפשרה, במסגרתה הוחלט כי גובה הפיצויים אשר יקבל א', יעמוד על מיליון ושמונה מאות אלף שקלים. לפני כשבועיים, הסכם הפשרה קיבל תוקף של פסק הדין על ידי בית משפט השלום בירושלים.