אישה נכה גרה זה שבועיים ימים בחצר הבניין בו חייתה קודם לכן בדירה שכורה בנתניה. האישה בת ה- 54 ערמה את חפציה ורהיטיה הדלים על רחבת גג המקלט הציבורי בחצר הבניין בשיכון ישן בצפון העיר. השכנים מביאים לה מזון ושתייה ואת המעט הנותר היא שומרת במקרר שנשאר בחדר המדרגות, מחובר לחשמל הבניין.

עוד ב-mynet:
כך חיה משפחה בת שבע נפשות בדירת חדר וחצי
ניצול השואה חי בזוהמה: "אני רוצה להתקיים בכבוד"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

"אפילו לא חיכיתי שיבואו המעקלים ויוציאו אותי מהדירה בצו בית משפט", היא מספרת. "שכר הדירה שלי עומד על 2,800 שקל לחודש וזה כשקיצבת הנכות שלי עומדת על 2,500 ואין סיכוי לשרוד. אני חייבת לבעלת הדירה בה גרתי סכום של 6,000 שקל. לבעלת הדירה נמאס והיא ביקשה שאצא. אמרתי לעצמי שאין טעם להילחם כי אני רק צוברת חובות ולא אוכל לשלם כלום".

בימים אלו ישנה האישה על ספת הסלון שהעמידה בחצר. "אני לא יודעת כמה זמן ייתנו לה לחיות ככה", אומרת אחת השכנות, "יש שכנים שלא אוהבים שהיא פה. כשנכנסים לחצר, שגם ככה מוזנחת, רואים אותה וזה מעיק. לאנשים קשה לחיות כשמישהו חסר גג ישן מתחת לחלונם". "לא יכולתי להירדם בלילה במחשבה שהיא בחוץ", אומרת שכנה אחרת, "אז בשתיים וחצי בלילה הורדתי לה כוס קפה".היה מאוד קר בלילה, אומרת האישה, ופחדתי. בחצר מסתובבים קיפודים, עכברים, זה קיץ ואני מפחדת מנחשים. קשה לי ככה, שבועיים בלי גג מעל לראש, בלי שירותים".

במחלקת הרווחה מכירים אותה שנים רבות. "יש לי הרבה בעיות ועברתי הרבה בחיים, אבל אף פעם לא הייתי במצב שאין לי גג מעל הראש. עברתי מספר ניתוחים, יש לי מחלת עור ואני סוכרתית, אבל כבר שלושה שבועות לא קניתי תרופות".

כשעברה לגור בחצר, פנתה לאגף הרווחה של העירייה ולמשרד השיכון לנושא דירות עמידר. "בגלל שהיה לי בעבר בית שנאלצתי למכור, אני לא ברשימת
הזכאות", היא מסבירה, "אבל תמיד יש חריגים ויש ועדת חריגים, ואני לצערי החריג הזה. אני מתחננת שיעזרו לי, כי ככה אי אפשר לחיות.

"רצו לתת לי חדר במבנה מסויים עם דיירים סיעודיים ונרקומנים. הסברתי שאני לא על סמים ושאני מפחדת לחיות איתם באותו מבנה. אני מפחדת שלשכנים יימאס ממני ומהחיים שלי בחצר הבניין והם ידרשו לפנות אותי אפילו מכאן, ואז לאן אלך? מה אעשה?".

מעיריית נתניה נמסר: "אגף הרווחה הציע לפונה סיוע חירום הן לנושא דיור והן לנושא מזון. בשני המקרים הפונה סירבה לקבל את הסיוע העירוני שהוצע לה. נבהיר כי בכל עת, אגף הרווחה מבקש לסייע לפונה בהתאם למשאבים שיש בידיו. מעבר לכך, י אגף הרווחה אינו גורם משכן שכן האחריות לדיור הינה בידי המשרד לשירותים חברתיים".