בחודש דצמבר 2010 נסע ירון (שם בדוי) באוטובוס מהתחנה המרכזית בנתניה לכיוון "קפה הנוער" בו התנדב בשעתו. איתו באוטובוס נסעו שלושה צעירים נוספים. לאחר שירדו כולם מהאוטובוס, החלו שלושת הנערים לתקוף את ירון. הם הכו אותו נמרצות, בבעיטות ובאגרופים, בכל חלקי גופו, ולא פסקו גם לקריאותיו הנואשות. ירון הובהל לבית החולים, שם גילו הרופאים כי הוא סובל משבר בארובת העין ומחבלות קשות נוספות.

עוד ב-mynet:
עדות מחרידה: מכות רצח בדרך לבית הספר
המנהלת: "אני מפחדת להגיע לבית הספר"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

בעוד הפרקליטות הגישה נגד השלושה כתב אישום בגין חבלה בנסיבות מחמירות, בשבוע שעבר, להפתעתו של ירון (17.5), הוטל עליהם עונש מקל מאוד - הם לא ירצו שום מאסר בפועל, וכל אחד מהם יפצה אותו ב-1,500 שקלים. "זהו עונש מזלזל מאוד מבחינתי", הוא אומר.

"הם לא קיבלו שום עונש מאסר, וכל מה שהם קיבלו הוא לתת לי סכום פיצוי מזלזל של 1,500 שקל. זה לא שווה את הניתוח הקשה שעברתי, את הסבל הפיזי הגדול שעברתי ואת הטראומה שעדיין לא השתחררתי ממנה. הם הפקירו אותי מדמם בשטח, מקיא דם. עברתי ניתוח בעין כבר באותו לילה, יצאתי נכה לצמיתות והם יוצאים מהאירוע הזה בלי שום עונש. לי ולמשפחתי נגרם נזק נפשי לכל החיים והחיים שלי כבר לא יהיו כמו המסלול עליו חלמתי".

גררו אותו ברחוב
הפרשה החלה לפני כשנתיים וחצי, אז נסע ירון בקו אוטובוס 7 למועדון הנוער "קפה נוער" בו התנדב. השלושה היו איתו באוטובוס, ועם אחד מהם רב ירון כמה ימים קודם לכן.

במהלך הנסיעה באוטובוס שוב עלה נושא המריבה בשיחה בין הנערים. וכך, על פי האישום, כשירדו הנערים מהאוטובוס, גררו אותו השלושה על פני כ-20 מטר, עד שהגיעו איתו ללובי של בניין ברחוב גולדה הסמוך למועדון. שם, ביחד עם אחרים שזהותם אינה ידועה, תקפו אותו ללא כל התגרות מצדו והיכו אותו מכות נמרצות. על פי כתב האישום, הם הכו את ירון באגרופים בפניו ובשאר חלקי גופו. גם כשהוא נפל ארצה, הם המשיכו ובעטו בפניו, בבטנו וברגליו.לאחר שהותקף, ירון הגיע לבסוף למועדון הנוער, שם התמוטט. המדריכים הזעיקו אמבולנס. מבית החולים "לניאדו" בו קיבל טיפול ראשוני הוא הועבר לבית החולים "שניידר". לירון כאמור נגרם נזק בארובת עין שמאל וכליאת שריר גלגל העין, אשר כתוצאה מהם הוא נאלץ לעבור באותו היום ניתוח לתיקון השבר ברצפת ארובת העין.

השלושה הואשמו בחבלה בנסיבות מחמירות ואחד מהם גם באיומים על ירון. התוקפים היו אז בני 15, וכשחוקר הנוער של משטרת ישראל נכנס לבית ספרם, הם ידעו בשביל מה. השלושה נחקרו, הודו במעשיהם נשלחו לבית המעצר "אופק" ושוחררו למעצר בית על ידי בית משפט השלום בנתניה. יש לציין ששלושתם הביעו חרטה עמוקה על מעשיהם.

לאחר האירוע העיד ירון בפני חוקריו כי כמה שבועות קודם לכן פרץ בינו לבין אחד החשודים ויכוח. "באחת ההפסקות, הבחור הזה ניגש לילדה שלומדת איתנו בחוג ואמר לה שאני מאוהב בה. אני לא יודע למה הוא עשה את זה, ככל הנראה כדי להתגרות בי. זה קצת הרגיז אותי, אבל לא עשיתי מזה עניין. חזרתי הביתה והתחלתי להתכתב עם הבחור הזה בפייסבוק. שאלתי אותו למה הוא אמר לה את זה? והוא ענה לי משהו בגסות. עניתי לו בחזרה וזה הפך למריבה. אחר כך סיפרתי על זה לאחד החברים שלי".

מכת מדינה
התביעה ביקשה להטיל מאסר בפועל על הנערים ולהטיל "סנקציה משמעתית, אף אם מדובר בנערים שההליך השיקומי שעברו הוא טוב, מאחר שהאלימות היא מכת מדינה".

אך הסנגורים טענו, כי לא נפתחו לקטינים תיקים נוספים. נאמר כי אחד התוקפים הוא "תלמיד מצטיין, בעל איכויות ונתונים אישיים גבוהים, אשר יש בהם כדי להביא להצלחה ולתרומה רבה לחברה לעתיד". לגבי נער אחר הדגיש הסנגור את "החינוך שספג במסגרת המשפחתית". הסנגור הפנה את בית המשפט להתרשמות מנהל בית הספר המעידה כי מדובר בנער המקבל סמכות לחלוטין, מכבד ומתנהג בצורה מופתית, בעל מוטיבציה גבוהה להתגייס.

הסנגורים התייחסו גם למחיר ששילמו הנערים עד כה מעצם ההליך המשפטי והבושה כלפי משפחותיהם. הנאשם השלישי, כך הסנגור, "אף ביקש סליחה מהמתלונן וממשפחתו וממשפחתו שלו ושל חבריו. שלושתם מבינים את המעשה ומצטערים עליו מאוד".

וכך, לאחר טיעונים אלו, נותר ירון עם תחושת אכזבה חזקה מהמדינה, "תחושה לפיה קטינים יכולים לפשוע מבלי לתת את הדין". ועל "חוסר ההגינות שמלווה את ההליך המשפטי" - כפי שאמר בבית המשפט.

למרות התיאורים הקשים, כאמור, השופטת רות בן חנוך מבית המשפט לנוער בנתניה, פסקה ששלושת הקטינים, שתקפו את ירון במכות רצח, ייצאו בעונש קל שעורר את זעמו של הנער המותקף. כאמור, כל אחד מתוקפיו ישלם לו 1,500 שקל, כל אחד מהם יועמד בפיקוח קצין מבחן לתקופה של שישה חודשים