בחודש האחרון החלה הביצה הדתית בנתניה לרתוח, כששוב עלה לכותרות נושא בחירת הרב האשכנזי הראשי לעיר. כבר למעלה משני עשורים שהתפקיד לא אויש, ולצד הרב דוד שלוש, שמכהן כרב הספרדי הראשי של העיר משנת 1953, לא עמד איש.

עוד ב-mynet:
נתניה: יותר ילדים בחינוך הדתי מאשר בחינוך הממלכתי
דתיים וחילוניים ילמדו יחד בבית הספר?
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

אך לא עוד. בימים אלו מקימים בעיר את הוועדה הבוחרת, שתקבע מי מבין המועמדים ייבחר למשרה. שלושה ינסו לכבוש את הכס, ואחד מהם הוא לא אחר מאשר בנו של הרב הספרדי הראשי, הרב יהודה שלוש.

שולט בכיפה
על פי חוקי מדינת ישראל יכולה עיר בסדר הגודל של נתניה למנות שני רבנים ראשיים, בעוד עיר קטנה תסתפק ברב אחד.

הרב מאיר לאו הפציע בנתניה בשנות ה-80, מונה לרב האשכנזי הראשי של העיר, והיה להיט בכל קנה מידה. עד אז, יש להדגיש, נשא הרב הראשי שלוש בתפקיד הרב הראשי לבדו וביד רמה. "בית הכנסת הגדול", האשכנזי, ברחובה הראשי של נתניה המה אדם באותן שנים, ובשבתות ובחגים נהרו אלפים לשמוע את דרשותיו של הרב לאו, שהיה מעורה מאוד בחיי הקהילה בעיר, הרבה להגיע לאירועים, לשאת דברים, וזכה תמיד בהוקרה רבה על פעילותו.

אך לפני 26 שנים עזב הרב לאו את תפקידו, ומאז לא נמצא לו מחליף. וכך, הפך הרב דוד שלוש לרועה רוחני חשוב אהוב ונערץ. הוא קידש אין ספור זוגות, הקים לומדי תורה רבים ונושא בשרביט הכהונה ביד רמה, לבד. עד כדי כך שהשתרשה בעיר ההרגשה שהרב מסתדר נהדר בתפקיד ובאמת אין צורך ברב נוסף, שלא לדבר על העובדה כי בכך נחסכו מאות אלפי שקלים לשנה מקופת המועצה הדתית: משכורת לרב, עלות עוזרים ולשכה.

במהלך השנים נעשו פה ושם ניסיונות למנות לעיר גם רב אשכנזי ראשי, אולם אלו טורפדו על ידי גורמים שונים, בעיקר פוליטיים.

הבקשות להחזרת המשרה חזרו ונשנו ובשנת 2011 קיבלה ראש העיר מרים פיירברג-איכר החלטה להחזיר לעיר את משרת הרב האשכנזי. בחודש אוקטובר 2011 התקיימה ישיבת מועצה לעניין זה ופיירברג אמרה, כי המהלך יתבצע בשיתוף פעולה עם הרב שלוש, שנתן את הסכמתו. עברו כמה חודשים וגם שר הדתות ומשרד המשפטים אישרו את ההחלטה ומכאן כבר היה צורך להקים ועדה לבחירת הרב.

כשנתקבלה ההחלטה, כבר הייתה קופת המועצה הדתית של נתניה ריקה והיא לא יכלה לשאת בכובד משרת רב נוסף, שכן המועצה דתית היא זו שמשלמת לרב ראשי. כיוון שכך, הועלתה בחודש ינואר 2012 בישיבת מועצת העיר הצעה כי עיריית נתניה תממן את משכורת הרב הנוסף .

המועצה אישרה העסקת רב ראשי כעובד עירייה ומיד פרצה מהומה. יו"ר סיעת המפד"ל, דני בשארי, טען שרב ראשי לא צריך להיות כפוף לעירייה אלא לפעול באופן עצמאי בכפוף למועצה הדתית. חבר המועצה שלמה ישי, טען מנגד, שהוא בטוח שרב שייבחר לא יכופף את ההלכה, והסביר כי ממילא העירייה תומכת כספית במועצה הדתית, אז מה זה כבר משנה?השד העדתי
יש להדגיש כי לפני כשנה וחצי נפל הרב שלוש בביתו. אז, מצדדי משרת רב אשכנזי לעיר מצאו בפציעתו הזדמנות להניע את הבחירה, בטענה כי עתה יש לרב צורך בסיוע של רב נוסף מבחינת מתן שיעורים, ארגון שיעורי תורה, הדרכת חתן וכלה, ועוד מגוון נושאים, שכן היקף העיר גדל, וכך גם היקף עבודת הרב.

בימים אלו כאמור הוועדה לבחירת הרב קורמת עור וגידים. בעוד הרב דוד שלוש ימשיך לכהן בתפקידו כרב ראשי, מי שרוצה לשרת לידו בקודש בתפקיד הרב הראשי האשכנזי הוא לא אחר מאשר בנו, הרב יהודה שלוש. הוא יצטרך לנצח שני מועמדים נוספים ברשימה: את הרב משה חיים לאו, בנו של הרב מאיר לאו, ואת הרב קלמן בר.

"לרב יהודה שלוש יש אינטרס ברור לדחות את הבחירות למשרת רב ראשי אשכנזי", אמר מקורב לאחד המועמדים האשכנזים. "לכן בקשתו כביכול להיכלל בין המועמדים למשרת רב ראשי אשכנזי היא גימיק, קשקוש ומעשה ליצנות. מי שהוא ספרדי לא יכול להיות רב אשכנזי. אתה יכול לאהוב או לא לאהוב את החוק הקובע שעיר גדולה יכולה לבחור לעצמה שני רבנים ראשיים אבל אין לך למעשה ברירה. לכולם ברור כי הרב דוד שלוש יוכל על פי חוק להמשיך במשרתו גם כשימונה לעיר רב אשכנזי.

"הרבנות אינה עוברת בירושה גם אם הבן שואף לכהונה. הרשות החליטה שהיא רוצה וצריכה לעת הזאת שני רבנים בדיוק כשם שהעיר תוכל להחליט ביום מן הימים שדי לה ברב אשכנזי אחד. המתיחות ברורה".

יש לציין, כי ביום שני השבוע הגישו שניים מתושבי נתניה צו ביניים לעצירת תהליך בחירת רב אשכנזי ראשי לעיר, בטיעון שאינו תקין וכי לא התנהל כראוי. כשהעתירה לא התקבלה, הם עתרו לבג"צ והעירייה תצטרך להשיב בתוך שבועיים על הטענות. "אין לי ספק שהרב יהודה שלוש מרוצה מהגשת העתירה גם אם אינו קשור בה וגם אם לא הוגשה בהכרח מן הצד הספרדי", אמר מקורב לאחד המ