חוף הים שמתחת לצוקי הקריה החרדית בנתניה משמש לאורך עשרות שנים כחוף רחצה פופולרי לציבור הדתי, בהיותו מרוחק מחופי מרכז העיר ההומים, סוג של פנינת טבע, חול נקי, סככות והרבה טבע שקט.

עוד ב-mynet:
נתניה: יותר ילדים בחינוך הדתי מאשר בממלכתי
הרב הספרדי מנתניה רוצה את משרת הרב האשכנזי
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

כבר לפני למעלה מעשור הקימו שם טרקטורים של העירייה גבעות חול מצפון ומדרום כסוג של חיץ, אולם הטבע עשה את שלו. גלי ים וסופות החורף העלימו את הגבעות, ותושבי השכונה החילוניים הופתעו לראות איך מוקמת לנגד עיניהם גדר משונה שתוחמת את החוף משלושה צדדים ואף הוצב דגל צהוב המסמל את הכמיהה לביאת המשיח, בירידה לים.

"שתקנו וכיבדנו"
"הגדרות הצפונית והדרומית נועדו למנוע מחובבי הליכות מלעבור בתוך מתחם המתרחצים מצפון לדרום וההיפך, ומקשה עליהם בכוונה את ההליכה", הסבירה רוחצת חילונית בבוקר יום שני. "במקום ללכת רגיל על החול, נאלצים הצועדים להיכנס למים ובימי גאות אף לוותר על ההליכה בים, העיקר שלא יתערבבו המינים".

"זה מאוד מרגיז כי זו השתלטות על חוף ציבורי", אומרים תושבים במקום, "אבל עדיין שתקנו וכיבדנו את השכנים. הגדר המזרחית שאת רואה נמשכת לכל אורך קו מצוק הירידה אל החוף, ומטרתה למנוע מעיני כל מי שעומד על החוף לראות את המתרחצות או המתרחצים".

"אישה לא תראה גברים וההיפך", הסבירה תושבת נוספת, "רק שממילא מי שרוצה לראות בטבילה זו או אחרת, יכול לעמוד על הצוק ולצפות. אין פשוט מזה".
"אנחנו חושבים שעשינו טעות כששתקנו כשהקימו את הגדר המכוערת והמוזרה הזאת", הם אומרים, "הגדר לא הספיקה להם והעונה כבר הציבו עמדת שומר, חיברו אליה מחסום ומנעו כניסה.

"זו דרך בריונית ופסולה. החוף הזה של כולם. הוא משרת את תושבי השכונה החרדים ואת אורחי המלון החרדי שישה ימים בשבוע, בחלוקה לשעות רחצה לנשים ולגברים. בשישי אחר הצהריים, עולים הרוחצים מן הים והחוף חוזר להיות שלנו. שישה ימים לעומת יום אחד בשבוע, אז מאיפה החוצפה וחוסר הכבוד למי שהיה שכן טוב ומכבד כל השנים?".

כשתושבי השכונה גילו את המחסום הנעול בשבת לפני שבועיים, הם התקשרו לדווח עליו. במקביל, אחד התושבים התרגז, פרץ את המנעול ופינה את המחסום. התושבים מעידים כי כשטלפנו לעירייה קיבלו תשובות משונות.

"פעם אמרו לנו ש'השער נסגר על פי החלטת מועצת העיר' ולאחר מכן השיבו כי 'השער נסגר לבטיחות המתרחצים, בגלל שאין שירותי מציל בשבת'. אין לנו מושג מי הציב את עמדת השמירה, מי שם את המחסום ומי נעל אותו לכבוד השבת. העירייה חייבת להיכנס לתמונה ולתת מענה ברור ולא לגמגם כמו שגמגמה בימים האחרונים".

בשלב זה חלוקות הדעות בשכונה לגבי הפעולות שיש לנקוט. מצד אחד מנסים תושבים לפעול בדרכים המקובלות באמצעות העירייה, שצריכה לדעתם "לעשות סדר ולהבהיר כי מדובר בחוף משותף".

הצעירים, לעומת זאת, אומרים שלא ישתקו: "אם נראה עוד פעם אחת מחסום נעול בירידה לחוף - לא רק שנשבור אותו, כי זה קל, נצטרך להראות לתושבים שסטטוס קוו חייב להישמר על ידי שני הצדדים. ניסע בשבת בקריה, נצפור, נשמיע מוסיקה בקול רם ונדליק מדורה, דבר שבחיים לא עשינו. אנחנו אפילו לא עוברים שם בלבוש לא צנוע".אולם הרב שמעון שר, מנכ"ל מוסדות קרית צאנז וחבר מועצת העיר לא מבין על מה ההתרעמות. "החוף אינו משותף. זה חוף לדתיים בלבד", אומר הרב. "יש חוף לחילונים בבלו ביי. שם העירייה שותפה ומפעילה. חוף צאנז היה סגור בשבת ויהיה סגור בשבת. באים אליו כל מיני אנשים מחוץ לאזור, עושים פקקים, חונים וזה הופך לחילול שבת אחד גדול. אם יש בנתניה שמונה חופים מוכרזים ואחד מהם הוכרז כחוף דתי, זה לא יעשה עוול למישהו בנתניה".

ביום שני השבוע פעלה תחנת המציל ועשרות נערות חרדיות ירדו לחוף בתלבושת אחידה. אולם בעוד פועלת תחנת המציל בימי חול, בשבת, העידו התושבים, אין שירותי הצלה. "כנראה מחכים לאסון בשביל לקבל החלטה שמן הראוי להפעיל כאן תחנה גם בשבת. המון משפחות מגיעות לכאן עם הילדים. אולם השיבו לנו שמערכת הכריזה תפריע לאורחי המלון. זו ממש חוצפה. שהם יסגרו חלונות. אם הם רוצים לחיות בגטו חרדי, שיסגרו את עצמם ולא אותנו", זעם אחד התושבים.

התושבים העבירו בשמם מכתב לנושא ההקצנה הדתית והסכנה בסגירת החוף בשבת למנכ"ל העירייה. לדבריהם, המשוב לו זכו ממנהל מחלקת החופים, ציון שדה, הפתיע אותם. "הוא אמר שלא יפעיל תחנת הצלה בשבת כי זה כאמור מפריע לדתיים. מה פתאום הוא דואג לאורחי המלון המעטים ולא לתושבי העיר שהחוף הזה שלהם? הם לא צריכים לפתור את הבעיה על חשבון החילונים".

לטענת התושבים, אף גורם עירוני לא בא לבדוק מה קורה. "כל הגדרות האלה ועמדת השומר הוקמו להערכתנו בלי איש