160 אלף שקל, זה הסכום שקיבל בימים אחרונים ירון (שם בדוי) תושב אזור נתניה בשנות העשרים לחייו, במסגרת הפשרה שהושגה בין עורך דינו, יהודה אדרי, לבין בית החולים לניאדו בעיר.

עוד ב-mynet:
"בננו מת בגלל לידת מלקחיים רשלנית"
"בית החולים הרדים את בתנו התינוקת בטעות"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

תחילת הפרשה במרס 1992, אז הגיעה אמו של ירון לחדר לידה של בית החולים "לניאדו", לאחר ירידת מים עם עובר בתנוחת עכוז. לאחר שלא צלח ניסיון הרופאים לסובבו, נתבקשה האם לשוב לביתה בטענה שאין מה לעשות, וכי העובר צריך להתהפך. כעבור כמה שעות, חזרה היולדת לבית החולים, אז הוחלט על ידי הצוות הרפואי ליילדה, והיא הובהלה בדחיפות לחדר ניתוח ובוצע בה ניתוח קיסרי.

לאחר הלידה הבחינה האם שמשהו לא בסדר ברגלו השמאלית של בנה היילוד וקראה לאחות. לאחר הבדיקות התברר כי התינוק סובל משבר בירך השמאלית. כשהיה בן 8 חודשים, הובא ירון לבית החולים "מאיר" בכפר סבא ושם בוצע בו ניתוח לאיחוי העצם השבורה.הניתוח אמנם עבר בהצלחה, אך ירון ממשיך לסבול ממוגבלויות בתנועה עד היום. הוא מתהלך בצליעה, לא מסוגל לרוץ או לעמוד במשך זמן רב ורגלו השמאלית קצרה מרגלו הימנית בשני סנטימטרים.

לפני כשלוש שנים, כשירון הגיע לגיל 18, הוא החליט להגיש תביעת נזיקין כנגד בית החולים "לניאדו". לטענתו, הנכות ברגלו השמאלית נגרמה לו עקב הרשלנות של הצוות רפואי בבית חולים לניאדו במהלך לידתו.

על פי חוות הדעת של פרופ' שנקר, מומחה בתחום רפואת נשים ומיילדות, אשר הוגשה במסגרת תביעת נזיקין, השבר בירך נגרם לירון תוך תהליך הלידה. "בניתוח קיסרי הרופא חייב להיות מיומן במנגנון הלידה כאשר שולף את הילד מהרחם, במיוחד כאשר יש ליילד את הילוד במצג עכוז", כתב פרופ' שנקר.

"נדרשת מיומנות מיוחדת לשחרר את היילוד - ליילדו בעת ניתוח קיסרי כאשר הוא במצג רגליים. אין כל ספק כי החבלה שנגרמה לתובע נגרמה במהלך לידתו בניתוח קיסרי על ידי המיילד, בשל טכניקה לקויה של יילוד העובר במצג עכוז ובעת שליפת היילוד מהרחם".

במסגרת הסכם פשרה, פסק בבית משפט השלום בנתניה לפני כשבועיים כי על בית החולים לניאדו לשלם פיצויי נזיקין לירון בסכום כולל של 160 אלף שקלים.

"טכניקה לקויה של יילוד". בית החולים "לניאדו" | צילום: נמרוד גליקמן

יהודה אדרי

עו"ד יהודה אדרי

מרינה גולן