ביום ראשון הקרוב תיחנך כיכר העצמאות החדשה בנתניה, לאחר כשנה וחצי של עבודות והשקעה של כ-30 מיליון שקלים. באירוע ההשקה שיתקיים בשעה שבע בערב, יופעלו לראשונה אטרקציות הכיכר, ביניהן מסכי לדים, להטוטי מים ואפליקציות סלולריות למשחקים אינטראקטיביים בין הקהל. רודי ביינסין, ננסי ברנדס ותזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית יופיעו בערב הפתיחה, וילוו את השקת פרויקט הבייבי של ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר.

עוד ב-mynet:
נתניה: משלמים מס של שכונת יוקרה וחיים באתר בנייה
בחירות בנתניה: כל המועמדים, כל הרשימות, כל מה שאתם צריכים לדעת
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

הכיכר, שמכונה הכיכר האינטראקטיבית הראשונה בישראל, תפעל כמיצג תוכן וחוויה רב חושית בכל שעות היום ועם רדת החשיכה. בכל ערב ייהנו המבקרים בכיכר מפסטיבל וידיאו-ארט ומופע אור קולי, המשלב בין מסכי הלד, שעשועי מים ומערך תאורה מתקדם. לצד זאת, צפויה הקרנת הרצאות ושידורים חיים של אירועים ברחבי העיר, מסיבות, מופעי קריוקי, הפעלות לילדים, פעילויות ספינינג, זומבה, ריקודי עם ועוד. הכיכר מלווה במערכת מצלמות במעגל סגור, המצלמות בזמן אמת את המתרחש בכיכר.

בנוסף, הוקמה אפליקציה סלולרית באמצעותה יוכלו המבקרים להתחבר ישירות אל הכיכר ולקבל מידע אודות אירועים ופעילויות הנערכים בה. באמצעות האפליקציות יוכלו באי הכיכר לבצע מגוון פעולות, כמו שליחת מסרונים להקרנת על גבי המסכים, שימוש במכשיר הסלולרי כ"שלט אישי" להשתתפות במשחקים השונים שיופיעו על מסכי הכיכר, שליטה בתאורת המופעים, בחירת המוזיקה הרצויה להשמעה בכיכר ועוד.

הכיכר תציע גם בריכת דגי נוי אקולוגית, משחקי ילדות המוטבעים על גבי משטחים צבעוניים, שולחן מעוצב למשחקי ילדים, פרגולה רחבת ידיים, דוכני אמנים, במות להופעת אמני רחוב, פינות ישיבה ייחודיות, דק עץ, שביל אופניים ועוד. הרעיון שעמד בבסיס התכנון של הכיכר והמדרחוב המשודרגים, הוא יצירת קשר רציף בין העיר והמתחם אל הים.נשארו בחוץ
חנוכת הכיכר הינה סופה של תקופה לא פשוטה עבור תושבי מרכז העיר ובפרט עבור בעלי העסקים בכיכר. בקיץ הקודם פגעו העבודות בהיקף התיירות ובהכנסות באופן ניכר, ובעקבות זאת חלק מהעסקים נסגרו או עברו למקום חלופי.

כעת נראה שהעסקים במקום מתחילים להתאושש, וחלקם כבר נפתחו מחדש. נוסף על כך, בקשת העירייה לאפשר לבעלי העסקים במתחם הכיכר הנחה בארנונה במהלך תקופת העבודות, נדחתה על ידי משרד הפנים. כעת בעלי העסקים ממתינים בקוצר רוח לחודש אוגוסט, לגל התיירים הצרפתיים שצפוי להגיע, וכן לספורטאי תחרויות ה"מכבייה", שיתארחו בנתניה במחצית השנייה של חודש יולי.

"סבלנו במשך שנה וחצי. לא הייתה עבודה, בגלל הטרקטורים, האבק, החולות וההצפות בחורף", אומר בעל בית קפה בכיכר. "לא קיבלנו שום הנחה בארנונה והרבה עסקים נסגרו. כרגע מגיעים למתחם הכיכר בעיקר פנסיונרים מקומיים, ממש בית אבות. אין כאן צעירים, בשבת הכול סגור, הכול כשר, אין מועדונים שפתוחים. כמו מאה שערים". בעלי עסקים אחרים בכיכר זהירים יותר בדבריהם, אך הרושם הוא שכולם נושמים לרווחה.לצד זאת, ישנם בעלי עסקים שנותרו מחוץ לכיכר וזועמים על כך. מדובר בשורה של בעלי עסקים שנמצאים ברחוב שליד כיכר העצמאות. ביניהם לבין הכיכר
מפרידים גנרטור ושני חדרי שירות, יצוקים מבטון. "זה לא היה בתוכניות המקוריות", אומרת עופרה, בעלת פיצוצייה ברחוב זה. "משקיעים 30 מיליון שקלים, ולא מטמינים את חדרי השירות מתחת לאדמה? אנחנו מנודים מהכיכר.

"כשאנשים הולכים בכיכר לכיוון הים, הם לא רואים אותנו, אנחנו מתים. בנוסף, העירייה מעוניינת לפרק את המדרכה ברחוב הזה, כדי להרחיב את הכביש לדו מסלולי. השתוללנו והם אמרו שידחו זאת לאחר החגים".

אורן הררי, בעל החנות הסמוכה להחלפת מט"ח, מוסיף: "פגעו בנו מאוד, ואנחנו משלמים ארנונה ושכירות של כיכר. מרים פיירברג-איכר הייתה פה בשבוע שעבר, ואמרה שתנסה לעשות פה אטרקציה שתביא אנשים. הם כבר לא יכולים להזיז את המבנים". שמעון, בעל החנות הסמוכה "סולן תקשורת", מסכים עם דבריהם ואומר: "אף אחד לא יעבור פה יותר".

תושבי נתניה מברכים ונלהבים מהכיכר החדשה. עירית גולני, יו"ר ועד מרכז העיר, אמרה: "הכיכר מדהימה, נראית כשייכת למאה ה-21, מאוד חדישה, היי-טקיסטית. בערבים האחרונים המקום הזה היה פשוט שוקק, כמו בימים הטובים.

"אני בטוחה שכאשר כל המסכים יפעלו כבר ואנשים יוכלו לשחק עם האפליקציות מול המסכים, הכיכר תהפוך למקום משיכה מאוד גדול. אחד הדברים שאני רוצה לראות הוא מה יהיה שם בימי שישי בערב, מבחינת ההפעלה של המזרקה ושל המסכים". גולני מביעה תקווה כי הכיכר החדשה תגרום לבעלי מסעדות ובתי קפה לפעול גם בסוף השבוע.

הכ