הרבה דברים נאמרו כבר על נזקי הפייסבוק - חברות דרך מחשב, אבדן התקשורת האמיתית ועוד, עד כדי כך שברשת מתפתח באחרונה טרנד חדש - אנשים מתנתקים מהפייסבוק. אבל יש לציין כי להמצאה של מארק צוקרברג יש גם תוצאות הפוכות ואף מרגשות. סיפורה של רחל נדלר, למשל.

עוד ב-mynet:
רופאה, מנתחת פלסטית - ודוגמנית לשעבר
מתנדבות: אימהות ותיקות מלוות אימהות טריות
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

לפני מספר חודשים העלתה רעיה קרני, אחות בבית הדיור המוגן "מגדלי הים התיכון" בנורדיה, לעמוד הפייסבוק שלה תצלום של בתה הקטנה עם אחת הדיירות, רחל נדלר בת 82. תוך זמן קצר פנה לקרני אחד מחבריה לרשת שביקש לוודא כי אכן מדובר באותה רחל נדלר, הגננת המיתולוגית מנתניה, שהוא התחנך אצלה.

קרני השיבה בחיוב - ובעקבות יוזמה משותפת יתקיים בשבוע הבא בנורדיה מפגש מחזור מיוחד של ילדי גן רחל, שכיום הם בני 40, עם הגננת האהובה שלהם מימי גן טרום חובה וחובה.

"ממש הצטמררתי מהפנייה", מספרת קרני. "בדקתי מתי חל יום ההולדת של רחל, וכשגיליתי שהוא ביולי, החלטתי שאני הולכת לעשות לה הפתעה. שיתפתי בנושא את הנהלת הבית והתחלנו במסע חיפוש ואיתור של חניכיה באותו המחזור".

לכשאותרו כמה מהם, קרני ובוגרי הגן פתחו חמ"ל מבצעי והחלו לאתר חברים נוספים, בני אותו מחזור ותלמידים של הגננת רחל נדלר לפני 35 שנה. חלקם מנתניה והאזור, אחרים מכל רחבי הארץ, עוסקים במקצועות שונים, בעלי משפחות ולכולם משותף דבר אחד - והוא הזיכרון המתוק מהגננת רחל.מאמצי האיתור נמשכים גם כיום, עד הרגע האחרון. ניסים בפרי מנתניה, שהיה תלמיד שובב בגן רחל, תולה שלטים ברחבי העיר, מרים טלפונים, עובר מדלת לדלת ומגלה שמשפחות שלמות התחנכו אצל רחל. "הייתי שנתיים בגן שלה ויש לי רק זיכרונות טובים ממנה", מספר בפרי.

"אני זוכר את היום הראשון שלי בגן, היא הייתה כל כך אימהית וחמה, הייתה באה לבקר בבתים שלנו בערבים, לראות איפה הילדים חיים. בסוף שנה היא נתנה לי שי אישי, אני ממש זוכר את זה. אפילו אחרי שסיימנו את הגן, היינו באים לבקר אותה מדי פעם", נזכר בפרי. "מצאתי משפחות שלמות שכל האחים התחכנו אצלה, כולם נורא התרגשו, ביקשו להגיע לאירוע וגם לתרום לו".

בהתחלה שקל הצוות המארגן לעשות לנדלר הפתעה ביום האירוע, אך בשל גילה המתקדם והחשש שההתרגשות תכביד עליה, הוחלט לבסוף לגלות לה עליו מבעוד מועד. "כשסיפרתי לה, היא ישבה בחדרי ובכתה מהתרגשות, ואני יחד איתה", מספרת קרני.

"אני בקושי יכולה לדבר מרוב התרגשות ודמעות", אומרת נדלר עצמה. "טוב שהודיעו לי קודם כי אני חושבת שהייתי מתעלפת. בכלל לא הייתי מודעת לכך שרעיה פרסמה את התמונה שלי בפייסבוק ולכל התכונה שהתעוררה בעקבות זאת. על פרטי האירוע בשבוע הבא אני לא יודעת הרבה, לא מגלים לי מי בא, מה עושים, הכל בשבילי זו הפתעה. אני מקווה שבכלל אוכל לדבר באירוע".