בעקבות הצלחתה של יחידת "משמר בעלי החיים" בנתניה, יחידת המתנדבים הראשונה בארץ שפועלת בחסות המשטרה ובשיתוף שוטרי התחנה, תוקם בקרוב יחידה על פי מודל זה בעיר תל אביב.

עוד ב-mynet:
בחרו לבלות את ירח הדבש שלהם עם כלבים נטושים
קיץ מסוכן: בעלי החיים נשכחים בחוץ ומתייבשים בחום
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

את היחידה הקים דורון ברנר (43) מנתניה במטרה לסייע לאוכלוסיית בעלי החיים ולמנוע התעללות ומקרי הזנחה של חיות. בשונה מעמותות להצלת בעלי חיים, ביחידה זו המתנדבים מוכשרים על ידי המשטרה, מקבלים מהם סמכויות מסוימות ובחלק מהמקרים אף מדי שוטר.

לאחר הכשרה נוספת בנושאי בעלי חיים, הם יוצאים לשטח כדי לטפל בקריאות תושבים. "כרגע אנחנו עובדים רק בנתניה, כשהכוונה היא להתרחב לכל מרחב השרון ובהמשך לכל רחבי הארץ", אומר ברנר.

היחידה, המונה כיום כמה עשרות מתנדבים, פועלת במתכונת של משמרת אחת בשבוע. האזרחים פונים דרך אתר האינטרנט של העמותה ומדווחים על מקרים כגון: הזנחה, התעללות, סכסוכי שכנים על רקע בעלי חיים ועוד. הקריאות מצטברות והמתנדבים מגיעים לטפל.למרות מיעוט המשמרות והיעדר התקצוב, מדווחים ביחידה על הצלחה גדולה. "אני מוכרח להוסיף משמרות ובשביל זה אני חייב תקצוב", מספר ברנר. "סטטיסטית 93 אחוז מהבעיות נפתרות בשטח רק מעצם העובדה שאתה מגיע על מדים, עם סמכויות היישר לדלת הבית והכול נעשה בשיתוף פעולה. זה דבר מדהים, פתרנו מאות מקרים עד היום, לפעמים אני לא מאמין כשאני רואה את המספרים".

ברנר אומר שוב ושוב שהם זקוקים לסיוע והיה מצפה מהרשויות המקומיות להרים את הכפפה בענין. "הרשויות צריכות להירתם ולהבין שכדי לפתור ברצינות את הבעיות הנוגעות לבעלי החיים, צריך תקציב".

כיום, פועלת היחידה בשיתוף פעולה צמוד עם קצין המתנדבים המרחבי ועם מש"ק משטרתי נוסף ומקבלים גם רכב משטרתי לליווי הפעילות. "אם יהיה תקציב משמעותי מהרשויות", מבטיח ברנר, "יעלה מספר המתנדבים והיכולת להיענות לקריאות תגדל משמעותית. עכשיו אנחנו מקימים את היחידה בתל אביב, פיתחנו מודל שעובד וצברנו המון ידע מקצועי בנושא, וחבל שזה לא ינוצל לטובת מקומות נוספים ומקרים רבים אחרים".

מהמשטרה נמסר: "אנו שמחים על הפעילת ועל שיתוף הפעולה היפה והפורה שנוצר כאן. המתנדבים, יחד עם מש"ק מקומי מגיעים לפניות וזוכים לשיתוף פעולה מצד בעליהם של בעלי החיים, כאשר לרוב מדובר בכלבים וחתולים".