גבר בן 54 מנתניה הגיע בסוף השבוע שעבר לבית החולים לניאדו בשעה שלוש לפנות בוקר במצב קשה של קריסת מערכות. האיש סיפר לרופאי חדר המיון כי פנה לקופת חולים מספר ימים לאחר שובו ארצה מגיניאה המשוונית, כשהוא סובל מחום גבוה, אך שוחרר לביתו במחשבה כי מדובר במחלה ויראלית.

עוד ב-mynet:
גזזת בגני הילדים: "כמו במדינת עולם שלישי"
חשש: ילדים נדבקו בגן בחיידק הגורם לדיזינטריה
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

ד"ר רגב כהן, מנהל יחידת מחלות זיהומיות בלניאדו, הוזעק לבית החולים. בדיקת דם שנעשתה לחולה העלתה כי הוא סובל ממחלת המלריה מן הסוג המסוכן, המכונה מלריה פלציפרום, וכן כי למעלה מ-30 אחוז מהכדוריות הדם האדומות שלו, נגועות בטפיל המלריה. ד"ר רגב נתן הוראה להעבירו מיידית ליחידה לטיפול נמרץ כללי להתחלת טיפול מתאים. "המאושפז עדיין במצב קשה ואני מקווה שיתגבר על מחלתו", מסר ד"ר מוריס שפירו, מנהל היחידה לטיפול נמרץ.

בבית החולים הבהירו עוד כי כל מי שעובד או מטייל באזורים מוכי מלריה חייב להקפיד על שימוש באמצעי מניעה כנגד עקיצות יתושים ועל נטילת טיפול מונע כנגד מלריה לאורך כלל השהות ולאחר מכן, לפי סוג התרופה.מדי שנה לוקים במלריה כ-800 אלף איש ברחבי העולם, מתוכם מתים כ-225 אלף, רובם ילדים באפריקה. מלריה מתחילה בחום גבוה ומלווה בכאבי ראש, צמרמורת והזעה. המחלה עלולה לפגוע בכליות, בריאות ובמוח.

היות שתסמינים אלו יכולים להיראות כמחלה ויראלית רגילה, על מנת להגיע לאבחנה הנכונה ובזמן הנכון, חייבים לתשאל את החולה לגבי שהות באזורים מוכי
מלריה, ולחפש את הטפיל בבדיקות הדם שלו. המחלה עלולה להתקדם במהירות ולהסתיים בפגיעה רב מערכתית ואף במוות, אם לא מגיעים לאבחון בזמן.

היתושה שמעבירה את הטפיל היא ממשפחת האנופלס שעוקצת בעיקר בערב ולפנות בוקר, לכן המניעה העיקרית היא הגנה מפני עקיצות יתושים, על ידי לבישת בגדים ארוכים בשעות החשיכה ומריחת חומר דוחה יתושים.