הקיץ בשיאו וכך גם רמת השעמום של בני הנוער בנתניה. גם אלה שהצליחו למצוא תעסוקה בשעות היום, מוצאים את עצמם מתגודדים בשעות הערב המאוחרות על הספסלים השכונתיים ובקרנות הרחוב. הצעירים רוב הזמן רק יושבים ומדברים, אבל פעמים רבות הרעש חזק מספיק כדי להטריד את מנוחת התושבים שמזמנים את פקחי העירייה. אלה לא מהססים לקנוס את הנערים במאות שקלים.

עוד ב-mynet:
תכירו את הסמויים: מתחפשים לבני נוער בלילות ויוצאים לשטח
"נמאס לנו מהשיכורים": הפאב מטריד את מנוחת השכנים
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

"לפני כשבועיים ישבנו בגן שעשועים בשכונה", סיפר ר' בן ה־16 מקריית השרון, "לא עשינו רעש, לא צעקנו ואז לפתע ניגש אלינו פקח. הוא אמר לנו, 'ערב טוב, עכשיו קומו, תתקשרו להורים שלכם, כי אתם עומדים לקבל קנס של 750 שקל על זה שעשיתם רעש במקום ציבורי'. היינו בהלם, ניסינו לשכנע את הפקח שלא עשינו שום דבר, אבל הוא לא בדיוק הקשיב ואמר לאחד החברים שלי שהוא יכול להמשיך להתווכח איתו בתחנת המשטרה. הוא גם אמר לנו לאסוף את הקליפות של הגרעינים שהיו זרוקות ליד הספסל שישבנו עליו, למרות שבכלל לא פיצחנו גרעינים. למזלנו הרב, בסוף הפקח הזה קיבל קריאה דחופה במכשיר הקשר שלו והיה צריך לנסוע לאיזשהו אירוע".

גם בני נוער משכונת רמת פולג, שנוהגים לשבת מדי ערב ב'ציר הירוק' המפורסם בשכונה, טוענים כי קיבלו מפקחי עיריית נתניה דוחות על לא עוול בכפם. "הייתה מריבה במקום, שבאופן כללי יש בו רעש בכל שעות היום והלילה. בסוף קנסו אותי, למרות שבאמת לא צעקתי, רק ישבתי שם ואפילו לא חשבתי שאני צריך לברוח מהפיקוח", אמר אחד הנערים. תושבת השכונה אף הציגה את הדוח שקיבל בנה. "זו פשוט חוצפה", אמרה האם. "בני הנוער בסך הכול רוצים לשבת בחוץ עם החברים שלהם. אי אפשר לכלוא אותם כל היום בבית. לאן רוצים שהם ילכו?".

"הפקח תפס אותי עם עוד שני חברים כשישבנו בגינה ציבורית ליד הבית לפני כשבוע", סיפר י' בן ה-15. "הוא בא אלינו ואמר לנו להתקשר להורים כי השכנים מתלוננים שיש רעש. אמרנו לו שעכשיו אחת וחצי בלילה וההורים שלנו ישנים, אבל זה ממש לא עניין אותו. לא עשינו כלום. לא צעקנו ולא שברנו כלום. אני לא מבין מה הוא רצה מאיתנו. בסוף, נאלצתי להתקשר לאמא שלי, להעיר אותה משינה, כדי לספר לה שקיבלתי קנס. אין לי כל כך הרבה כסף, אז ההורים שלי צריכים לשלם 750 שקל, על זה שישבתי בגינה"."כמו מחנה צבאי"
את טענתם המרכזית של בני הנוער במרכז העיר על העדר מקומות בילוי, הם העלו גם לעמוד הפייסבוק של סיעת "נתניה אחת". "הקמתם מתחמי בילוי במרכז המסחרי החדש בקריית השרון ובנ.ת. 600. לעומת זאת, שכחתם את הנוער במרכז העיר, ושיקום אזור המרכז הופסק לפני זמן רב", כתבו נערים.

"כשאני מסתובב בשכונה שלי בשעות הערב המאוחרות, זה מרגיש כמו מחנה צבאי", אמר כ' בן 16. "ברחובות מסתובבים שוטרים או פקחים עם פנסים, עוצרים אותנו באמצע הרחוב ומתחקרים אותנו מאיפה באנו ולאן אנחנו הולכים. זה מאוד מציק וזה נותן תחושה כאילו אנחנו עבריינים. אני יודע שיש הרבה ילדים שעושים שטויות, שוברים דברים ומשתכרים. אבל לא כולם כאלה.

"אין לנו כסף לבתי קפה בכיכר העיר, ואין לנו מה לעשות בלילות, אז אנחנו יושבים בגינות או פשוט מתהלכים ברחובות בלי להפריע לאף אחד, ובכל זאת כל הזמן עוצרים אותנו. לפני כמה ימים ברחנו מהפקח שבא לגינה הציבורית בה ישבנו. חבר אחד לא הספיק לברוח, אז הפקח נתן לו קנס של 750 שקלים. זה כמעט כל הכסף שהוא הרוויח בחודש יולי כשעבד בבית קפה".

רוצים לישון
ההסברים על מחסור במקומות בילוי לבני נוער או טענות להתנכלות, לא ממש מספקים את השכנים שסובלים לעתים קרובות ממטרדי הרעש. "אני גר בחלק הרחוב שיש בו גינה ציבורית גדולה וגם ספסלים בחזית הבתים. נוצר מצב של רעש כפול", אומר תושב קרית השרון. "בלילה יושבים בגן ומרעישים ובחזית הבניין גם יושבים ברחוב. אנחנו שומעים הכל ואי אפשר להירדם, או שמתעוררים מצעקות. בימי שישי יש חניכים של 'בני עקיבא' שחוזרים מהמפגש השבועי ועוצרים לדבר ובעצם צועקים. פעם הייתי יוצא ומבקש שקט. היום אני מטלפן למוקד העירוני. העירייה הקשיבה לנו והורידה בגן יהושע ספסלים שהיו צמודים לחזית האחורית של הבניין. אני לא מבין למה אי אפשר לדבר בשקט? למה צועקים?.

לצד הפנייה לפקחים, יש שכנים שהחליטו לנקוט בגישה שונה. "אצלנו בגינה יש שקט מוחלט", מספרת תושבת המתגוררת בסמוך לאחת הגינות הקטנות במרכז
העיר. "החלטנו שיהיה פה שקט. ירדתי בלילות ודיברתי עם בני הנוער. בשעות אחר הצהריים גם ירדתי לגינה ודיברתי עם הורים לילדים קטנים שהרבו לצרוח. דיברנו על חינוך ועל מודל לחיקוי, על סביבה ועל החיים. לבני הנוער הסברתי שצריך להבין גם אותנו, הדיי