ארגון מפעילי הקריוקי המורשים בישראל, באמצעות עו"ד יעל גויסקי אבס, שלח השבוע מכתב לראש עיריית נתניה, מרים פיירברג-איכר, בדרישה לבטל את חוק העזר העירוני למניעת רעש, שאושר על ידי מועצת העיר באפריל השנה. חוק העזר, שכונה גם "חוק הקריוקי", אוסר על שימוש והפעלת אמצעי הגברה העלולים לגרום למטרד או הפרעה בכל שעות היום והלילה, אלא באישור בכתב מראש העירייה.

עוד ב-mynet:
סוף עידן הקריוקי: נאסר השימוש באמצעי הגברה בנתניה
החרדים בנתניה מתגוננים: "אין אצלנו משמרות צניעות"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

לטענת ארגון מפעילי הקריוקי, חוק העזר פוגע באופן חמור בפרנסתם ובחופש העיסוק שלהם. במכתב הדגישה גויסקי אבס כי "חוקי עזר אינם יכולים להוסיף או לסתור את הכתוב בחקיקה הראשית, וכי החקיקה מעולם לא אסרה על הקמת רעש באמצעות מערכת הגברה. הדין מותיר שימוש במערכות הגברה בשעות המותרות והן 7:00-14:00 ו-16:00-23:00, בעוצמה סבירה".

לדבריה, החקיקה הראשית קובעת הגבלות רבות ומטילות סנקציות על עבירות ומטרדי רעש. כך, רק לאחרונה, ביולי 2013, תוקן החוק למניעת מפגעים, ולשוטרים הוענקה סמכות להיכנס לבתי מגורים ללא צו בית משפט, במטרה למנוע עבירות רעש. על רקע הטענות הללו, ביקשו בארגון מפעילי הקריוקי לבטל את חוק העזר העירוני בנתניה ולהיפגש בהקדם עם ראש העיר במטרה לשמוע את התייחסותה לדברים.

אבי פטמן, בעלי חברת "שרים קריוקי" ויו"ר ארגון מפעילי הקריוקי, המונה 400 איש, אמר בתגובה: "יש לי מפעיל בנתניה שבשבוע שעבר המשטרה הפסיקה לו אירוע בשעה 22:00, כאשר החוק מאפשר עד 23:00. אנחנו חושבים שיש כאן פגיעה בחוק יסוד של חופש העיסוק. זאת העיר היחידה במדינה שבה לכל אירוע הגברה, גם אם הוא בשעות המותרות, צריך לבקש אישור מראש העירייה. לפי דעתנו, ולפי דעת המומחים שאנחנו מתייעצים עימם, החוק הזה אינו חוקי, ואנחנו נפעל בכל הדרכים כדי לבטלו".

פטמן מציין כי חברי הארגון מודעים לכך שהקריוקי עלול לגרום למטרד רעש קשה. "אנחנו מאוד מבינים את הנושא של הרעש. קריוקי יכול להיות רועש מדי, אבל אפשר לשים לו גבולות. כמו שיש נהגים שמתפרעים בכבישים ויודעים איך לעצור אותם באמצעות דו"ח או שלילת רישיון, כך אפשר לטפל בפורעי חוק שמפעילים את הקריוקי בשעות אסורות. זה לא הגיוני לגדוע את כל הענף הזה רק בגללם".מעיריית נתניה נמסר, כי "הטענה בדבר אי חוקיות או אי מידתיות של חוק העזר אינה נכונה. החוק חוקק לרווחת הציבור, במטרה למנוע תופעות של שימוש באמצעי הגברה בעוצמה העלולה לגרום למטרד או הפרעה. החוק אף קיבל את אישור כל משרדי הממשלה הרלוונטיים ובכללם משרד הפנים, המשפטים והמשרד להגנת הסביבה.

"זהו המקום להדגיש כי בהתאם לחוק קיימת אבחנה בין 'רעש חזק' ל'רעש בלתי סביר', כאשר רעש יכול להיחשב כחזק על פי החוק גם במקרים בהם המדידות על
פי התקנות אינן מאפשרות להוכיח זאת. רעש חזק מסוג זה אינו טעון מדידה לפי החוק, וזהו סוג המטרד אותו נועד למנוע חוק העזר העירוני.

"על פי חוק העזר, ניתן לקבל אישור מראש העירייה או מי שהוסמך לנושא זה מטעמה להפעלת אמצעי הגברה. כמו כן, העירייה בוחנת מתן אישורים עקרוניים ביחס לסוגי אירועים, מקומות ושעות, כאשר במקרים אלו לא יידרש אישור ספציפי.

"העירייה אינה מעוניינת לפגוע בפרנסתו של אף אדם, אך מחובתה לשמור על הסדר הציבורי. בהתאם לכך, אנו פועלים באופן מאוזן, תוך התחשבות בכולם. מענה מפורט למכתבה של עו"ד גויסקי יינתן ע"י הלשכה המשפטית לפונה ולא באמצעי התקשורת".