בשבת האחרונה טבע למוות גבר כבן 40 בחוף צאנז בנתניה, חוף מופרד המיועד לאוכלוסייה דתית-חרדית, שאינו פעיל בשבת. אזרחים שהיו במקום ראו את הגבר טובע והזעיקו את המצילים מחוף סמוך. אירוע טראגי זה הציף את הסוגיה של אזרחים שרוחצים בחוף צאנז בשבתות, על אף האיסורים לרחוץ בחוף ללא מציל.

עוד ב-mynet:
"החרדים השתלטו על החוף וסגרו אותו"
נתניה: יותר ילדים בחינוך הדתי מאשר בחינוך הממלכתי
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

לאחרונה נפתחה עצומה אינטרנטית הקוראת לפתוח את חוף צאנז בשבתות ובחגים. עד כה חתמו עליה עשרות תושבים. "ישנם מאות ואפילו אלפי מתרחצים בחופים ללא שירותי הצלה, כמו חוף צאנז וחוף אמפי", אומר מיכה פדרינג, יוזם העצומה. "החוף סגור, וכך למעשה מכשירים את האופציה שחס וחלילה תהיה טביעה במקום".

רפי קדוש, סגן ראש העיר והאחראי על החופים בנתניה, דוחה את דבריו של פדרינג. "חוף צאנז הוא חוף שסגור בשבתות מאז שנת 1997. גם לדתיים מגיע חוף משלהם. ממש מול החוף יש מלון, 'גלי צאנז', שמגיעים אליו תיירים חרדיים בסופי שבוע. אני לא חושב שמול המלון והשכונה החרדית צריכה להיות פעילות ימית של חילול שבת".

איך בכל זאת תנסו למנוע את הטביעה הבאה?
"נצטרך לתת הוראה לפיקוח לסייר יותר באזור החוף, ולבקש שלא ייכנסו לשחות. יש במקום גם שלטים גדולים שכתוב בהם בצורה מאוד מפורשת שהרחצה אסורה. אני משתתף בצער המשפחה על המקרה שקרה".גם הרב שמעון שר, מנכ"ל מוסדות קרית צאנז וחבר מועצת העיר, הביע את תנחומיו למשפחה, אולם הבהיר: "ידוע שהחוף הזה סגור בשבת, ומי שהולך להתרחץ בו עושה זאת על אחריותו". הרב שר הוסיף כי, "אברכי קריית צאנז היו הראשונים שרצו לחוף לבצע החיאה לבחור שטבע. הם רצו באמצע תפילה כדי להציל נפש בישראל".

מיקי גיצין, מנכ"ל "ישראל חופשית", הביע דעתו בנושא: "יש בתל אביב, למשל, חוף שמיועד לדתיים, וכשהוא לא משמש את הציבור הדתי, אז כל אחד יכול לרחוץ
בו. זה פיתרון הוגן. לא הייתי מבקש שחוף מופרד יהפוך לחוף שאינו מופרד. אין כוונה לפגוע ברגשות הציבור הדתי, שגם זכאי לחלקת חוף. אני מבין שבנתניה יש מעין עצימת עין, הציבור משתמש בחוף בשבתות, אבל ללא מציל. אני חושב שזה לא בסדר".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "באופן מסורתי חוף צאנז משמש כחוף נפרד. נבהיר כי סטאטוס זה, בו החוף אינו פעיל בשבתות, החל עוד בטרם כהונתה של ראש העיר הנוכחית, לפני 17 שנים, כך שכל טענה בדבר "כניעה" או שינוי סטאטוס של החוף היא בלתי מבוססת בעליל.

"לעיר נתניה 14 ק"מ של חוף, כאשר לרווחת הציבור מפעילה העירייה עוד שבעה חופי רחצה מוכרזים ומטופחים, המציעים לתושבי העיר ואורחיה את כלל השירותים - גם בסוף השבוע, יותר מערי חוף אחרות. כידוע, הרחצה בחוף ללא שירותי הצלה הינה אסורה והדבר מצוין באופן בולט באמצעות שילוט בכניסה לחוף, בחוף ובמגדל המציל".