חברי ועד ההורים של בית הספר הממ"ד רש"י בקרית נורדאו בנתניה ובראשם מלקה גודאאה, שלחו לשר החינוך, שי פירון, מכתב עמדה המסביר את התנגדותם לתוכנית העירייה לסגור בהדרגה בתוך שנה את בית הספר. בעירייה מתכוונים לטענתם לפזר את תלמידי בית הספר בין בתי ספר אחרים באזור.

עוד ב-mynet:
נתניה: לא רוצים בתי ספר "אתיופיים"
90% מהתלמידים בבית הספר - ממוצא אתיופי
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

ההורים קראו לשר "להתערב במצב הילדים שלנו במערכת החינוך בעיר ובמיוחד בתוכניות העירייה, המבוססות על קריטריונים של צבע עור", לדבריהם. ההורים טוענים, כי הם נאבקים כבר תקופה ארוכה "בתוכנית, שבה ילדינו הפכו לחיילים בשחמט פוליטי של פוליטיקאים, במסווה כוונות טובות הקשורות לחינוך הילדים. אנו חושבים, לפחות במקרה של בית ספר רש"י, שתוכנית העירייה קשורה רק לעובדה שהורי הילדים הם ממוצא אתיופי".

ההורים מעידים, כי רש"י הוא "בית ספר מצוין עם הנהלה ומורים טובים, הורים מעורבים ומחויבים לחינוך הילדים, הנהלה ומורים טובים המאמינים ביכולת הילדים". בחמש השנים האחרונות, מסבירים ההורים במכתבם לשר, עבר בית הספר "מהפכה של ממש. כהורים הרגשנו את השינוי גם בבית", הם כותבים, "גם משרד החינוך אשרר זאת באמצעות המדדים ההשוואתיים שהוא עורך".

הבעיה לדעת ההורים, החלה כאשר הוכנה התוכנית העירונית להצמחת בית ספר אחר, בשם "אורות רש"י" במקום בית ספר רש"י, המונהג על ידי הגרעין התורני. "אין לנו מושג מה יש להצמיח במקום בבית ספר מצוין. משמעות התוכנית היא ייבוש של שתילים בריאים.

"התוכנית אומרת לילדים שלנו: 'אתם, הילדים ממוצא אתיופי, לא מספיק טובים. אתם לא יכולים, לכן אנחנו נביא ילדים לבנים, כדי להצמיח את בית הספר'. יותר מכך, אלה יבואו בתנאי שהם יהיו בעלי הבית: הם ישנו את אופי בית הספר, הם ימיינו את מי הם מצרפים לשורותיהם ואת מי לא יצרפו. בכל מקרה, המיון ייעשה על פי קריטריון בלעדי: הזהות האתנית שלכם. בכל מקרה, אינכם יכולים להוות יותר מ-25 אחוז מבית הספר הצומח.



"אנחנו לא יודעים אם במדינת ישראל המיון הסלקטיבי ונקודת מבט גזענית כזו הם חוקיים. אבל, אנחנו לא מסכימים לכך, בשום אופן שצבע עורם של ילדינו יהווה קריטריון בשום מערכת ובטח לא במערכת חינוך".

כזכור, לפני שנתיים החליט שר החינוך דאז, גדעון סער, על תוכנית לאינטגרציה לעדה האתיופית בבתי ספר ובהם רוב לתלמידים אתיופים. בנתניה הוחלט לקרוא לתוכנית "הדרום תחילה".

העירייה בשיתוף ובאישור משרד החינוך קיבלה אישור לתוכנית על פיה ייכנס לבית הספר רש"י הגרעין התורני שיש לו שלוחות בכל הארץ והוא יתגבר עם אוכלוסיית
הילדים שלו הגרים בשכונה ונוספים שיצטרפו אל בית הספר. משהסתבר כי אופיו של "הגרעין התורני" מביא בעקבותיו חינוך דתי תורני הרבה מעבר למה שרגילים בבית ספר ממ"ד, כולל הפרדה בין המינים וחומרי לימוד נוספים מן המסורת ואורחותיה, החלו הורי רש"י להסביר, כבר במהלך שנת הלימודים, שהם מעוניינים בחינוך הממלכתי דתי הרגיל ושאין להם כל רצון לראות בחלוקת בית הספר לשניים.

בשבוע שעבר אמר פעיל חברתי מוכר, "התלוננו הורים שלא הופעלה תוכנית האינטגרציה לבית הספר רמב"ם בעיר ועכשיו מתלוננים ברש"י שמיישמים אינטגרציה. זה מעורר מבוכה כי עושה רושם שאנשים לא סגורים על עצמם או שהעירייה לא עשתה עבודת הכנה טובה לאוכלוסיית העדה ולאוכלוסיית השכונה".
מעיריית נתניה נמסר כי בית ספר רש"י החל לפעול כבית ספר תורני המעודד אינטגרציה של עד שלושים אחוז תלמידים מהקהילה וזה נמסר בתוכנית שנמסרה למשרד החינוך.

תגובת משרד החינוך: "המשרד דבק בהחלטתו העקרונית ולפיה אין מקום לבתי הספר שבהם מתחנכים רק בני העדה האתיופית. התלמידים בני העדה חייבים להיות חלק ממרקם החברה הישראלית והדבר אינו אפשרי לביצוע במערכת סגורה שבה תלמידים אתיופים בלבד".