חלק מההורים והילדים הנרגשים שהגיעו לפני כשבוע וחצי לגנים על מנת לפתוח את שנת הלימודים, גילו בחלק מהמקרים ליקויים במבנה, בגן ובתחזוקה. בגן אחד חיבלו עכברים בצנרת השירותים, גן אחר פתח את השנה עם ארגז חול ללא חול והורים רבים התלוננו על מחסור משמעותי בסככות צל.

עוד ב-mynet:
בגלל ביקור נתניהו: ההורים לא ליוו את ילדיהם לכיתה א'
רכש אלכוהול לקטינות והטריד אותן מינית
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

למעלה משנה מנסים הורי גן העירייה "הוורדים" במרכז העיר להביא לשיפוץ ולארגון בעיות תחזוקה בגן, אך לטענתם הם נדחים על ידי נציגי עיריית נתניה. "אנחנו מרגישים שמסבנים אותנו, מחכים שיקרה אסון", הם אומרים, "רק אז יתעוררו".

הגן שוכן במבנה שיועד להיות בית כנסת, אך בנייתו נעצרה והעירייה, שקיבלה לידיה את המקום, הפכה אותו בשנים האחרונות לגן לגילאי טרום חובה. בניין הגן מעורר דאגה בקרב ההורים. "מהנדסים באים, רושמים והולכים", לדבריהם, "לא קורה כלום. בסוף תיפול לבנה על ילד".

עם פתיחת שנת הלימודים הנוכחית שוב נוכחו ההורים, למרות ההבטחה לשיפוצי קיץ, שדברים לא השתנו. 30 הילדים ממשיכים לשבת עם הצוות בגן בו מקולקל המזגן היחיד, יוצאים להפסקה תחת השמש הקופחת בחצר נטולת המתקנים, ומשחקים בארגז חול ללא חול.

לטענת ההורים, מוצאים הילדים בחצר מזרקים של נרקומנים, הנכנסים בקלות יתר למבנה וארגז החשמל מכוסה בשטיח בלבד ונגיש לילדים. בנוסף, בצינורות השירותים שורצים עכברים וחולדות שיוצרים לטענתם נזקים קשים לצנרת. "רק השבוע תיקנו את הצנרת", אומר ולדימיר חסקובסקי, יו"ר ועד הורי "גן הוורדים". "הכניסה לגן מלאה בזבל, קבלת פנים שאין בה לא תרבות ולא חינוך לילדים".

"צוחקים עלינו" מוסיפים חלק מההורים. "אנו משלמים את המסים הגבוהים של מרכז העיר והעירייה מחויבת לגן הזה כמו לכל גני העיר ששופצו מתקציבה. מדוע נותנים לילדי הגן להיות במקום לוהט ולא בטיחותי?".בלי ממ"ד
הורי "גן לילך" מרחוב רות המואבייה בקרית השרון כבר לא הופתעו מהחול המלוכלך שקיבל את פני ילדיהם. "כך היה גם בשנה שעברה", הם אמרו לאם שילדה נכנס לראשונה לגן. האם ההמומה סירבה לקבל את המציאות כפי שהיא ולאחר שהסבירה לה הגננת כי חול הגן הוחלף בשנה שעברה, היא פנתה ביוזמתה לסניף משרד הבריאות בנתניה ששלח למקום מפקחת מטעמו. יומיים לאחר פתיחת השנה, כבר הורה משרד הבריאות לעיריית נתניה להחליף את החול בגן.

הורים לגן הילדים הממ"ד לגילאי 3 "הברוש", גן מס' 64 של עיריית נתניה, התפלאו להיווכח באסיפת ההורים הראשונה שהתקיימה בגן עם פתיחת שנת הלימודים, שאין בו ממ"ד או מיגונית, כך גם לגן השכן, העומד על מקומו 13 שנה.

"לא ברור לנו מדוע לא דאגו לממ"ד בגן הוותיק, ואיך נערכים לפתיחת גן חדש ללא ממ"ד. היו מלחמות בשנים האחרונות. ראינו מה קרה בחיפה, איזה הרס. הטילים נעשים ארוכי טווח מפעם לפעם, תושבים רצים לתחנות ערכות מגן וככה משאירים את הילדים?".

הגן הנעלם
בגן "יסעור" שבקרית נורדאו טוענים ההורים שאפילו אין שלט כניסה לגן, אין פעמון לגן והקירות לא מסוידים. "בכלל אי אפשר לדעת איפה הגן נמצא כי אין שלט המצביע על קיומו", אומרים הורים.

"כבל הפעמון קרוע, החצר עלובה וללא טיפת צל, פרח או שיח והכניסה לגן עלובה ומלוכלכת". גם בגן "ענבל" ברחוב שפרינצק בשיכון ותיקים, הופתעו ההורים לראות שהמקום לא מוכן לקראת תחילת שנת הלימודים. הם מצאו ארגז חול ללא חול, מגלשה שאינה מתאימה לגיל הילדים 3-4 ועוד.

הבעיות בפתיחת שנת הלימודים לא פסחו גם על השכונות החדשות. בגן מספר 172 ברחוב השבעה במרכז העיר ראו הילדים נחש ביום הראשון לפתיחת
שנת הלימודים ונתבקשו על ידי הגננת למהר ולרוץ אל תוך הגן. באחד מגני רמת פולג כלל לא הקיפו את הגדר ביוטה, למרות שהדבר הובטח להורים, ולא נצבעה חזית הגן המתקלף. בחלק מגני פולג חסרה הצללה וכך גם בשני הגנים ב"עיר ימים", שם גם לא טופל החול הבעייתי.

בגני החטיבה הצעירה בביה"ס "בגין" ברמת פולג הורידו סככות צל מפינת ארגז החול, לא התקינו אחרות במקומן והילדים, כהגדרת ההורים, "נצלים בשמש".

העירייה: "כל פנייה נבדקת"
בעיריית נתניה בחרו שלא להגיב על כל השאלות הנקודתיות שהופנו אליה מן הגנים השונים והשיבו באופן כללי, כי העירייה השקיעה משאבים אדירים בשדרוג מוסדות החינוך, "אך באופן טבעי תמיד יש פעולות נוספות לבצע. אכן מתקבלות פניות בהקשרים שונים ונציין, כי כל פנייה נבדקת לגופו של עניין, כאשר כלל הנושאים שהועלו מטופלים על ידי אנשי המקצוע, כך שיקבלו מענה מקצועי בהקדם.

בקשר להיעדר ממ"ד נמסר: "כידוע, בכל רחבי מדינת ישראל וגם בנתניה ישנם גנים ללא מקלט או ממ"ד. משרד החינוך, המשרד לביטחון פנים והע