מזה תקופה ארוכה מנהלת העמותה לזכויות בעלי חיים, "אנונימוס", מאבק נגד המנהג היהודי העתיק של תרנגול כפרות. השבוע מאבק זה עלה מדרגה, כאשר רכבה של הפעילה בעמותה נרגם בביצים על ידי קבוצת חרדים, בזמן שתלתה כרזות נגד המנהג על לוח מודעות בשכונת קריית צאנז בנתניה.

עוד ב-mynet:
תושבי קריית צאנז מתגוננים: "אין אצלנו משמרות צניעות"
"מי שיש לו אינטרנט - גיהנום ומחלות בדרך לביתו"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות נתניה" בפייסבוק

"להתעלל בבעלי חיים חסרי אונים ביום של חשבון נפש ולחשוב שזה יכפר על משהו, זה בעיניי אבסורד ולכן היה לי חשוב לקחת חלק בפעילות ההסברה של העמותה", הסבירה אלינה פסיקוב, סטודנטית בת 29 ממושב בית הלל, המתנדבת ב"אנונימוס".

לקראת יום כיפור פרסמה אנונימוס באתר האינטרנט שלה כרזות נגד המנהג, והציעה לכל מי שתומך במאבק להדפיס את הכרזות ולתלות אותן בשכונות של חרדים במסגרת תוכנית ההסברה. "ההורים שלי מתגוררים בנתניה, וכשהגעתי לבקר אותם החלטתי באותה הזדמנות לתלות את הכרזות בשכונת קריית צאנז", מספרת פסיקוב."אני לא יודעת בוודאות אם התושבים שם מקיימים את המנהג הזה, אבל מכיוון שזאת שכונה מאוד חרדית הנחתי שהם מכירים את הנושא. הגעתי לקריית צאנז בשעות אחר הצהריים, התלבשתי באופן צנוע כדי לא לעורר מהומות ונסעתי לסניף הדואר - המקום הכי מרכזי בשכונה. בשלב מסוים, כשתליתי את הכרזות, ראיתי קבוצה של גברים חרדים מתקרבת אליי במהירות. הם אמרו לי שאסור לתלות כרזות, שזה שטח של קריית צאנז, ושבכלל אסור לי להיות במקום.

"לא הופתעתי מהתגובה הזאת ורק ניסיתי להסביר להם שהמטרה של הכרזות, זה להראות לציבור החרדי שיש גם אלטרנטיבה אחרת למנהג הכפרות. הם לא הקשיבו לי ופשוט עזבו את המקום. הם חזרו אחרי כמה דקות עם ביצים והשליכו אותם על המכונית שלי. זאת הייתה תחושה מאוד לא נעימה. במקום התקהלו הרבה אנשים. נכנסתי לתוך הרכב שלי ועזבתי את המקום מהר ככל האפשר".

לטענת עמותת אנונימוס, במהלך טקסי הכפרות נגרם סבל רב לעשרות אלפי תרנגולים. "הטקס עצמו כולל החזקת התרנגול ברגליו או בכנפיו, טלטולו סביב
הראש ושחיטתו", מסבירה דוברת העמותה הילה קרן. "אנחנו חושבים שיש דרכים חלופיות לקיים את המנהג. למשל, שימוש בכסף ונתינתו כצדקה לעניים, פדיון כפרות.

"אנו מאמינים שאת יום הכיפורים, יום שבו אדם עושה חשבון נפש ומבקש להרבות בזכויות, לא ראוי לציין במעשה שיש בו התאכזרות כלפי בעלי-חיים".
הרב שמעון שר, הממונה על המוסדות בקריית צאנז: "לא היו דברים מעולם בשכונת קריית צאנז. אם זרקו עליה ביצים, אז למה היא לא הלכה להתלונן במשטרה?".